Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázná nekem,...

Valaki elmagyarázná nekem, mik ezek? Pozitron, elektron-neutrínó, antilektron-neutrínó.

Figyelt kérdés
Én még az általános iskolai szintnél vagyok leragadva: elektron, proton, neutron, és kész.
2012. máj. 3. 11:18
 1/7 anonim ***** válasza:
27%
Wikipédián nagyon szép, érthető leírás van. Hadd ne gépeljek le neked kb 10 oldal szöveget, ha más már megtette :D
2012. máj. 3. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
27%

Olvasgass tovább. De főleg tanulj. Az elektron, proton, neutron általános iskolai szintnél kicsit magasabb. Azon a szinten elég ennyi róluk, hogy az anyag bontható, egyszer csak olyan részekhez jutunk, amelyeket így hívnak. Ugyanezen a szinten igaz ez az említettekre is.

Bár ilyen párosítások nem léteznek. Az anyag bontása nem áll le mondjuk a protonnál, vannak még apróbb részek is, vagyis például a proton is összetett. Így juthatunk el például a pozitronhoz, vagy neutrínóhoz, de az említett párosításokhoz nem. Igazából a valódi megértéshez egyetemi szint szükséges. Főleg matematikából.

2012. máj. 3. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
csak röviden kellett volna, nem 10 oldal formájában :D de oké, köszi a tippet, utánanézek a wikin:P
2012. máj. 3. 14:13
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Konyhanyelven:

Pozitron - olyan, mint az elektron, csak nem anyagból, hanem antianyagból van és pozitív a töltése. A tömege az elektronhoz hasonlóan nagyon kicsi, a töltése pedig +1.

Elektron - ezt gondolom tudod

Neutrínó - olyan, mint az elektron, csak nincs töltése. Tehát a tömege az elektronhoz hasonlóan nagyon kicsi, a töltése pedig 0.

Antielektron: ld. pozitron

Ezen kívül van még az antiproton, ami "ugyanolyan", mint a proton, csak antianyag és negatív a töltése. Meg az antineutron, ami annyiban különbözik a neutrontól, hogy antianyag. (tehát antikvarkokból épül fel)


A kötőjelezést nem értem. Nem tudok olyanról, hogy elektron-neutrínó meg ilyenek.

2012. máj. 3. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Kieg.

A részecskéknek jelenleg 3 generációját lehet megkülönböztetni.

Nem tudom hogy írjam ezt le röviden de megpróbálom.


Három csoportra osztatók többféleképpen is.

Elsőként az egyik felosztás:


Kvark: Ez építi fel a protont, és a neutront.


Lepton: Ez az elektron, és a neutrínó.


Bozon: Ezek a közvetítő részecskék. Foton(elektromágnesesség), (graviton)gravitáció, (gluon)erős kölcsönhatás, (W;Z bozonok)gyenge kölcsönhatás./Hogy ezek pontosan mik az most nem lényeg./



Második felosztás:

A kvarkoknak, és a leptonoknak létezik további két csoportja is, melyek mindenben ugyanolyanok, mint az első csoport csak a tömegük nagyobb.


Pl.: Az elektron megfelelője a müon, ami mindegy 200x nehezebb mint az elektron, de lepton, és elektromos töltése is ugyanannyi.


Ezek a nehezebb részecskék a természetben nem fordulnak elő, ugyanakkor egykor léteztek, és gyorsítókban létre is hozhatók. Viszont spontán bomlanak az alacsonyabb tömegű megfelelőjükre, pl. egy müon elbomlik W bozonra, és egy elektron-antielektron párra./Megint nem lényeg/


Természetesen ezeknek mind van ellentettjük is, anti-neutrínó, anti-elektron, anti-müon, anti-proton....


Amit kérdeztél,elektron-neutrínó az az elektron tömegcsoportú(nem tudok rá jobb szót) neutrínóra használják./Általában egyszerűen neutrínóként utalnak rá./ Értelem szerűen van müon-neutrínó, és tau-neutrínó. Ezek nehezebb neutrínók.



További felosztás, a kvarkok felosztása.

Mint írtam a proton, és a neutron kvarkokból áll, méghozzá 3 kvarkból.

Kvarkból 6 van, tömegenként 2 db.


A normál elemi részecskék szintjén van U (up)2/3töltés, és D (down)-1/3töltés kvark.


Ezek 3 félék lehetnek(r/red/g/green/, b/blue/), félrevezető módon ezt színnek hívják, bár már rég a látható fénytartomány alatt vagyunk, és ez a tulajdonság vajmi kevésben hajaz a színekre.Vagy mégsem? :D


Nos alacsony energia szinten a kvarkok csak un. szín-semleges állapotban létezhetnek.

Szín-semleges tehát csak olyan objektum lehet, amiben van r,g, és b kvark. Ennek egy formája pl. a proton, amiben van egy Up(red), egy Up(green), és egy Down(blue) kvark.


Uh egyre bonyolultabb mi?


Ezen kívül van még sok részecske persze, pl. a mezonok csoportja. Ebben van pl. a pion, ami nem szín-semleges, tehát csak magas energia szinten jöhet létre. Vagy pl. a kaon részecskék amik révén bizonyították a CP szimmetria sértést. Nehezebb barionok, pl. hiperon, és még sok finomság. XD


De már így is sokat írtam.

2012. máj. 3. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Húúú, nagyon köszönöm az utóbbi 2 választ! :)
2012. máj. 4. 05:30
 7/7 Alaque ***** válasza:

Off: te utolsó, te ezzel foglalkozol, mármint a munkáddal kapcsolatos, vagy csak ennyire érdekel, hogy így fejből vágod? Vagy nem vágod fejből, csak voltál olyan kedves értelmezni a kérdező helyett a wikis leírásokat és összefoglaltad? :D

On.

2012. júl. 9. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!