Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Valaki elmagyarázná a redoxire...

Valaki elmagyarázná a redoxireakciókban a nyilak irányát és hogy hány elektron megy át?

Figyelt kérdés
azt értem mi redukálódik mi oxidálódik, viszont nem értem a nyilazást a vegyületek fölött, miből mibe és hány elektron megy át...
2011. okt. 21. 19:19
 1/2 anonim ***** válasza:

Az oxidálódik, ami elektront veszít, tehát nő az oxidációs száma. (Az oxidációs szám azért változik fordítva, mint az elektronok száma, mert az elektron negatív töltésű, tehát ha csökken egy atomban az elektronok száma, akkor az atom töltése pozitívabb lesz, tehát növekszik.) Ami pedig elektront kap, vagyis negatívabb lesz, tehát csökken a töltése, az meg redukálódik. És ugye a nyíl az arra mutat, amerre az elektronok mennek, tehát ami oxidálódik az ugye elektront ad le, és onnan megy a nyíl oda, ami meg redukálódik, tehát elektront vesz fel. Pl. CuSO4 + Zn -> ZnSO4 + Cu. Itt ugye a szulfát-ionokkal nem történik semmi, azoknak végig -2 a töltése. A réznek csökken a töltése, mert először +2 volt, majd 0 lesz (Elemi állapotban mindennek 0 a töltése, ezt tudni kell!!!) A cinké meg nő, mert 0-ról vált +2-re. Tehát a réz redukálódik, míg "szegény" cink helyette eloxidálódik. És a nyíl az a cink felől megy a réz-szulfátban lévő réz-ionhoz:

-------

| |

ˇ

+2 -2 0 +2 -2 0

CuSO4 + Zn -> ZnSO4 + Cu


(A szulfát-ionokkal mint mondtam nem kell foglalkozni, mert nem változik a töltésük, de hogy értsd, hogy mért pont -2 a töltése, ez úgy jön ki, hogy a kénnek itt +6, az oxigéneknek meg -2, és akkor +6+4*(-2)=+6+(-8)=+6-8=-2.)

2011. okt. 21. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Na látom elcsúsztak a karakterek, úgyhogy megrajzoltam paintban, és innen: ***** tudod letölteni, menj a lassú letöltésre, mert az az ingyenes, de mivel kicsi a kép, ezért azzal is lejön kb. 1 másodperc alatt. :)

* Automatikusan eltávolított tartalom.
2011. okt. 21. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!