Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miből lehet kikövetkeztetni a...

Miből lehet kikövetkeztetni a szerves vegyületeknél, hogy a molekula atommagjai egy síkban vannak-e?

Figyelt kérdés
Azt tudom pl., hogy a benzolnál és az eténnél igen. De az alkánoknál nem, mert ott tetraéderes elrendeződés van a C-atomok körül. Ez mitől függ?

#kémia #érettségi #sík #szerves #vegyületek alakja
2012. máj. 7. 21:08
 1/4 anonim ***** válasza:

Ott lesznek egy síkban az atomok ahol van valami ami egy síkba rakja őket. A pi kötések és a delokalizált elektronrendszerek típusosan ilyenek pont mint a példádnál. Ezért lesz megtöretés például az olajsavban, vagy egy síkba kerül a karboxil ion 2 O-je is.

A sigma kötéseket úgy képzeld el mintha rudak lennének amik összekötik a C atomokat. Azok körül tudnak forogni az atomok. A többi kötés ezt a forgást fogja meggátolni.

A tetraéderes szerkezet meg azért ilyen mert az a legoptimálisabb dolog ahogy el tud helyezkedni a négy szigma kötés a C atom körül. Remélem válaszoltam a kérdésedre.

2012. máj. 7. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Igen, nagyon szépen köszönöm! :)
2012. máj. 7. 21:35
 3/4 anonim ***** válasza:
még a butadién is nevezetesen egy ilyen vegyület,róla se feledkezz meg:)
2012. máj. 14. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Aranyos vagy, köszönöm, hogy szóltál. :)

Amúgy igen, eszemben van, pont ma olvasgattam át az anyagot. Az atommagok egy síkban vannak, a delokalizált elektronrendszer pedig a molekula síkja fölött és alatt. Ezt végre tudom. :)

2012. máj. 15. 01:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!