Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy karónak 1/3-da van a...

Egy karónak 1/3-da van a földben, fele a vízben. A víz felett kilátszik 1,5 méter. Mekkora a földben lévő rész?

Figyelt kérdés
2012. máj. 17. 23:52
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha a víz felett kilátszik 1,5 méter, és a fele van a vízben, akkor a víz alatt is 1,5 méternyi karó van. Így összesen 3 méter a karó, annak az 1/3-a 1 méter. (A föld is a vízben van).


Így 1 méter van a földben.


Szerintem.

2012. máj. 18. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 dellfil ***** válasza:

Nem. A földben lévő rész - ez volt a kérdés! - három méter.

Értelmezzük: 1/3 rész (az egész karóé!) = földben, 1/2 rész (az egész karóé) = vízben, 1,5 méter levegőben.

Vegyük "x"-nek az EGÉSZ karót, így:


1/3x+1/2x=x-1,5


Közös nevezőre hozva:


2/6x+3/6x=x-1,5


Adjuk össze, és szorozzuk meg hattal az egyenlet mindkét oldalát:


5x=6x-9


Vonjunk ki 5x-et mindkét oldalból:


0=x-9


Adjunk 9-et minkét oldalhoz:


9=x


Tehát a karó 9 méter hosszú. Ha most a kérdésben szereplő feltételeket nézzük ez a méret a megfelelő.

Azaz kilenc egyharmada három, fele négy egész öttized. A kilátszó (levegőn levő rész, a másfél méter) behatárolja, hogy más értékek nem jönnek szóba. :DDD


dellfil

2012. máj. 18. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Kedves delfill, szerintem meg pont, hogy becsapós, ugyanis ami a földben van, az egyben a "vízben" is, vagy más szóval víz alatt... csak képezeld el. Hogy lehetne a karó fele a vízben + még egy része a földben? Akkor már nem a feléről beszélünk.


Én tartom magam az első megoldáshoz :)

2012. máj. 18. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 dellfil ***** válasza:

Na jó. Elgondolkodtam, és arra jutottam, hogy mégsem tudok igazat adni neked. (Biz'isten megpróbáltam... :DDD)

Szerintem ha egy méter a földben, félméter a vízben, másfél méter meg kilátszik, akkor igencsak faramuci a helyzet. Ugyanis összevonhatom a vízben meg a földben levő részt önkényesen, de így erőltetettnek látszik a feladat.

Miért? Mert akkor nem volna kihangsúlyozva, hogy három szakaszáról van szó a karónak. Egyrészt. Másrészt úgy fogalmaz, hogy "egyharmada van a földben, fele a vízben." Ott a vessző. Kiemeli, hogy fele a vízben van. Nem azt mondja, hogy a "vízben és a földben" van a fele. :)

A másfél méteres darabnak - ami szerinted a vízben és a földben van együttesen - sehogy sem felel meg a "fele a vízben" kijelentés.

Lehet, hogy nem fogalmaztam tömören, és egyértelműen, de már eléggé fáradt vagyok. Bocsánat. :)

Nem eget verő a probléma, ráadásul tulajdonképpen egy nagyon egyszerű feladatról van szó.

(De azért ismerd el, az én megoldásom sem rossz! :DDD)


dellfil

2012. máj. 18. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!