Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Olyan geometria feladatokat...

Olyan geometria feladatokat keresek, amiket meg lehet oldani koordináta-geometriai eszközök használata nélkül és azokkal is. Tudtok ilyeneket felsorolni? (Lehetőleg konkrét feladatot, a megoldás majd megy nekem is. )

Figyelt kérdés
Abból a célból, hogy konkrét példákat tudjak mutatni a diákoknak a koordináta-geometria hasznáról.
2012. máj. 25. 15:28
 1/7 anonim ***** válasza:
Tipikusan azok a feladatok ilyenek, ahol a keresett adat távolság, terület vagy köbtartalom, továbbá ha az ismert paraméterek könnyen átvihetők egy koordináta rendszerre.
2012. máj. 25. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ezt a feladatot például én kapásból koordinátageometria feladatként kezeltem, más, másként:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

Itt találsz néhány feladatot, biztosan másként is meg lehet oldani:

[link]

2012. máj. 25. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A mai napon ez a példa született a keresett témában:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2012. máj. 25. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Az első válasz kicsit közhelyes, "tipikus" volt. A másik két válaszoló meg valamit félreértett. Nem olyan feladatot kerestem, ami koordináta-geometriai kérdésfeltevés, és meg akarjuk oldani hagyományos módon. Hanem fordítva.


Olyan feladatot kerestem, aminek a megfogalmazása nem is utal koordinátákra. Rejtve sem. És meg is lehet oldani koordináták, alakzatok egyenletei nélkül.


Például: Egy háromszög egyik oldala 6 cm hosszú, a másik két oldal hosszának különbsége 2 cm. Mennyi a súlypont csúcsoktól vett távolságösszege? (A hagyományos megoldás a koszinusz tétel hatszori felhasználásával történik. És nem kell semmi koordináta. Viszont koordináta-geometriával két kör metszéspontját kell kiszámolni, majd utána háromszor pontok közötti távolságot.) Talán most már érthetőbben fogalmaztam meg, milyen feladatokat keresek.


Ha valakinek van hasonló feladata, várom.

2012. máj. 27. 01:35
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem hiányzik a feladatodból még egy adat?


Mert így ugye a keresett távolság változó, mégpedig attól függ, hogy a másik két oldal milyen hosszú.

Pl. ha a másik két oldal 5 ill. 7 cm, akkor a keresett távolság 10,35 cm, ha pedig 5 ill. 3 cm, akkor 8 cm a keresett távolságösszeg.


Amúgy találtam én is egy jó kis példát:


Mi azon derékszögű háromszög befogóinak aránya, melyben az átfogóhoz tartozó magasság és a sulyvonal aránya 40:41.

2012. máj. 27. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a magasságvonalas-súlyvonalas feladatot!


Nem hiányzik adat, hanem paraméteresen kell megoldani. Ha mindhárom oldal hosszát ismerem, akkor nincs benne "íz". Kis túlzással egy tízéves gyerek is megoldja. Így viszont paraméterrel izgalmasabb. :)

2012. máj. 27. 23:29
 7/7 anonim ***** válasza:

Igazad van, én is kedvelem egyébként a paraméteres feladatokat, íme újabb kettő.


1. Egy körhöz egy rajta kívül fekvő pontból húzott érintők hossza a cm, az érintők által bezárt szög pedig alfa. Mekkora a kör sugara és az érintési pontokat összekötő hur?


2. Bizonyítsuk be, hogy a szabályos tetraéder éleit érintő gömb sugara a beírt és a körülírt gömb sugarának a mértani középarányosa.

(Ez utóbbi feladat talán egy fokkal nehezebb - térbeli volta miatt is - mint az előző példák, azonban szépsége, hogy 3 féleképp is meg lehet oldani).

2012. máj. 28. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!