Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika: lejtőről lecsúszó...

Fizika: lejtőről lecsúszó test becsapódási sebessége?

Figyelt kérdés

A kérdés:

150-os lejtőn csúszik le egy test. A súrlódási együttható 0,1. Mekkora sebességgel érkezik a test a

lejtő aljára, ha 6m magasból csúszott le?

A helyes megoldás 8,6 m/s. Próbáltam többféleképpen megoldani a feladatot, de mindig más jött ki (mozgási energia, erők felrajzolása). Melyik képleteket kell ilyenkor használni, ha nincs tömeg?



2012. máj. 29. 10:50
 1/10 anonim ***** válasza:

A tömegnek ki kell esni, addig jelöld mondjuk m-mel.



Ugye a nyomóerőnél nem a teljes súllyal számolsz, hanem az mgcos(alfa)-val?

2012. máj. 29. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

A következőket írtam fel:

gravitáció = m*g, lefele mutat

nyomóerő, merőleges a lejtőre, szintén m*g. Ennek x irányú komponens m*g*sin(15), y irányú m*g*cos(15).

kényszererő, a lejtővel párhuzamos, és a "lejtőn felfele" mutat: mű*N, azaz 0,1*m*g.

és akkor az eredő erő az F = m*a lesz, amire kijött, hogy m * 1,61, tehát a gyorsulás 1,61 m/s^2.

Mivel tudom hogy 6 méter magasan van, az y irányú komponens gyorsulásából az s = a/2 * t^2 segítségével kiszámoltam az időt.

Majd ezt az időt (5,94 s) beszoroztam 1,61-el és kijött 9,766 m/s, ami egész közel van, de mégsem az. Most újraszámolom, de szerintem jó, a gondolatmenetben van valami hiba?

2012. máj. 29. 12:07
 3/10 anonim ***** válasza:

gyorsulás: 1,61 m/s^2.


Akkor mi lenne, ha simán az úttal számolnánk?


6m magas, 15 fok.

sin 15=6/s

s=6/sin 15

s=23,18


s=a/2*t^2

Innen t=gyök(2s/a)

t=5,37

v=a*t

v=8,64



Szóval ebből látszik, hogy a képleted nem stimmel, de annyira nem vagyok képben, hogy megmondjam, mi a gond vele.

2012. máj. 29. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

"Mivel tudom hogy 6 méter magasan van, az y irányú komponens gyorsulásából az s = a/2 * t^2 segítségével kiszámoltam az időt. "


Na közben rájöttem, hogy így is jó.


t=gyök(2s/a')

s=6, a'=a*sin 15fok


Szerintem a'-t elszámoltad, mert az nálam 0,4167-re jön ki, és így

t=5,366 ,mint az előbb.


Szóval jól csináltad, csak elszámoltad.

2012. máj. 29. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

>nyomóerő, merőleges a lejtőre, szintén m*g.


Mondtam, hogy NEM - pl. ha határesetben függőleges a lejtő, akkor nem m*g nyomja, hanem nulla erő.

2012. máj. 29. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

De kijött az eredmény úgyhogy jól számolta, csak max hülyén írta le :)


"nyomóerő, merőleges a lejtőre, szintén m*g. Ennek x irányú komponens m*g*sin(15), y irányú m*g*cos(15). "


Itt egyből írja, hogy y irányú komponens, és bizonyára azzal számolta a súrlódást, különben nem jött volna ki.

2012. máj. 29. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Most látom, hogy kényszererőt írtam súrlódási helyett. Mindjárt megnézem a megoldásotok, de előtte még megkérdezem az állást a nyomóerő témában:

én úgy tanultam, hogy a nyomóerő mindig merőleges a felületre, és nagysága m*g. Akkor ez rossz?

2012. máj. 29. 13:01
 8/10 A kérdező kommentje:
@Ifjutitan: közben a hiba is meglett, véletlenül cos15-el számoltam az útnál sin15 helyett.
2012. máj. 29. 13:08
 9/10 bongolo ***** válasza:

A nyomóerőnél úgy látom, m·g-vel számoltál, nem pedig az 'y komponenssel', az úgy rossz. A nyomóerő merőleges a felületre, tehát nem mindig m·g. (Én egyébként nem hívnám y komponensnek, inkább lejtőre merőleges koponensnek)


N = m·g·cos 15°

Fs = µ·N


Én energiamegmaradással szeretek számolni:


Kezdeti helyzeti: m·g·h

Végső mozgási: 1/s·m·v²

Súrlódás vesztesége: Fs·s

ahol s a lejtő hosza: h/sin 15°


m·g·h = 1/2·m·v² + µ·N·s

m·g·h = 1/2·m·v² + µ·m·g·cos 15°·h/sin 15°


Lehet egyszerűsíteni m-mel, és v-re kifejezve:


v = √(2gh(1-µ·ctg 15°))


Ebből:

v = 8.67 m/s

2012. máj. 29. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 bongolo ***** válasza:

A mozgási energiánál 1/2 helyett valami fura elírással először 1/s-et írtam, bocs...


A kérdésedre még egyszer: A nyomóerő nem mindig m·g, csak akkor ha vízszintesan állunk. Lejtőn a lejtőre merőleges irányú komponense az m·g-nek, vagyis m·g·cos α

2012. máj. 29. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!