Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elképzelhető, hogy a Merkúr...

Elképzelhető, hogy a Merkúr valaha gázóriás volt, csak a napszél elfújta a légkörét és csak a mag maradt, elég közel van ahhoz a Merkúr a Naphoz?

Figyelt kérdés

2012. jún. 2. 07:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Ahhoz túl közel van a Naphoz. Egyrészt ha valóban gázóriás lett vna, akkor a kis távolság és a nagy gravitációs erő gondot okozott volna. Másrészt a Merkúr kűlső kérge kőzetekből áll, a belső magja pedig javarészt vasból. Ha gázóriás lett volna, akkor az egész egy nagy tömör vas (fém) golyó lenne.
2012. jún. 2. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Legjobb tudomásom szerint gázóriások nem tudnak létrejönni ilyen közel a csillaghoz, egyszerűen nincs ott elég anyag.


Szóval ez elég valószínűtlennek tűnik.


Ugyan találtak már gázbolygókat elég közel a naphoz, de sokkal valószínűbb, hogy azok nem ott jöttek létre, csak az idők során csökkent le ennyire a pálya mérete.

2012. jún. 2. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Én is hallottam erről, hogy a napszél "fújta" le a gázréteget róla, de hát én laikus vagyok, szóval csak ennyit tudok mondani :D
2012. jún. 2. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
első kettő: és akkor a forrú jupiterekhez mit szóltok? [link]
2012. jún. 2. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Ezt írtam:

"de sokkal valószínűbb, hogy azok nem ott jöttek létre"


Ezt írja a wiki:

"Bizonyos elméletek szerint külsőbb pályákon keletkeztek, s csak később sodródtak a központi égitest közvetlen közelébe."



Akárhogy is nézem kb ugyanaz.

Nem vagyok szakértő a témában, de ez a véleményem. Ismeretterjesztő műsorokban mutogattak szimulációkat a naprendszer keletkezéséről, a szimuláció szépen létrehozta benn a kisbolygókat, kinn a nagyokat.

2012. jún. 2. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Aroniusz ***** válasza:
Persze,elképzelhető.Elméletben bármi megtörténhet.De a valóságban ez biztos nemtörténhetett meg.Ugyanis,van két övezet.Az egyikben még mikor ugye fiatal a nap a gázóriásoktudnak kialakulnak a másikban a földhöz hasonló kicsi kőzetbolygók.És bizony a belső övezetben csak közetbolygók alakulnak ki.Most kérdezhetnétek azt gázóriásik miért nem.Nagyon egyszerű,mert a napnak a gravitációs ereje a kődarabokat nagyobb törmelékeket közelebb vonza magához.Ezért itt csak a kőzetbolygók kialakulásához vannak meg a feltételek.Távolabb pedig ugye a könnyebb dolgok anyagok maradnak ezek a a gázok és általában nagymennyiségű víz(persze nem folyékony formában).Ezekből pedig csakis gázóriások képesek kialakulni.De nemjársz hideg talajon.Mert történt valami ilyesmi csak a annyi volt a különbség hogy a merkúr kőzetbólygó volt és nem a napszél(mert annak nincs akkor a ereje olyan távolságból),hanem egy másik bolygó ütközés hatására levitte a külső burkát és maradt a a kemény vasmagja a merkúr-nak.Ezt az elméletet bizonyítja iszonyú sűrűsége a bolygónak.De ezis csak egy elmélet.
2012. dec. 27. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Nos, a gázbolygóknak is kb olyan a magjuk mint egy kőzetbolygó maga. Innentől valószínűsíthető, hogy a Naprendszer összes bolygója eredetileg gázóriás volt, csak a belső bolygók a Nap közelséges miatt hamar elveszítették a gáz részüket és maradt a mag. Ezt az elméletet már több könyvben olvastam.
2012. dec. 27. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Az utolsó kommentre reagálva, különösen az utolsó előttire. Akkor miért van az, hogy sok olyan bolygórendszert fedeztek fel, ahol gázóriások keringenek még közelebbi pályán a csillagukhoz, mint a Merkúr a Naphoz?
2012. dec. 30. 20:03
 9/11 anonim ***** válasza:

Olvasd el még egyszer az #5-ös választ.

Kiegészítésként: az akkréciós korong ahogy sűrűsödött, úgy nőtt a belső hőmérséklete. Egy kritikus pontot átlépve beindult a középpontban a magfúzió, amely a mai napig "fűti" Napunkat. Ekkor a beinduló fúziós energiatermelés során lejátszódó folyamatok kisöpörték a naprendszer külső régióiba az addig befelé hulló anyagot. Ekkora energia mellett minden gáz halmazállapotúvá vált, ám ahogy távolodott az anyag a középponttól, úgy hűlt. Nyilván, először a magasabb forráspontú elemek (főként fémek) kondenzálódtak, aztán az egyre alacsonyabb forráspontúak. A fémes elemek ezért tudtak korábban összeállni bolygóvá, ezért alakultak ki a Naphoz közelebb a kőzetbolygók, míg a gázokat a Naprendszer külső régióiba söpörték a fúziós folyamatok, ezért alakultak ki távolabb a gázbolygók.

Ez is egy elmélet, fene tudja melyik az igaz.

2012. dec. 30. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Aroniusz ***** válasza:
Nos,a nap közelébe az erősebb gravitáció miatt általában a szilárd bolygók alakultak ki.Az erős vonázás miatt a törmelékekk egyesültek,és ezzel létrejött sok 100 kicsi szilárd bolygócska(ez még mikor a naprendszer fiatol volt történt).Nos ezek elég szűkösen keringtek,és sűrűn ütköztek egymással,mindaddig amíg a mai szilárd bolygóink kinem alakultak,ugymond úők a "túlélők" viccesen mondva.A merkúrnak egy vele kishijján egyenlő nagyságú bolygó csapódott ami hatására szószerint levált a külső kérge és a belső szilárd leginkább nehézfémekből álló olvadt kőzetréteg maradt(nyilván a külseje megszilárdult:)]Az utóbbi kérdésedre a válasz sztem az hogy valami nagy égitest neki mehetett a nagyobb gázbólygonak ami a naphoz közelebbi pályára sodorta.Am ezek a legelfogadottabb tények amiket most írtam.Gázbolygók nagyrészét amúgy jég is fedi vagy egészük jég pl neptunusz,uránusz,ha ezek közel lennének a naphoz sa légkörükből elpárologna a fokyadék és valóban a belső magma maradna,na de egy gond van(persze az pl a jupiter nentartlmaz jeget az inkább mást,azalényweg hogy a nap tényleg megoldaná a lehántolását a gázbolygóknak).Eddig igazis amiről beszéltün,de azt hogy a gázbolygók magja fémből van-e az erősen vitatott,avagy tartalmaz-e fémet.Aztmondják valószínüleg valami sűrített folyadékhoz hasonló a mag ami a nagynyomás miatt vaskeménységűvé vagy még annál is durvábbá alakult.Ha hihetünk a feltételezéseknek és itt más választás nincs,akkor valósznüleg nemlehet gázbolygó a merkur hisz magja tartalmaz nehézfémeket,sőt szinte az egész bolygó szín nehézfém mert ahogy mondta az ütküzstől lehántolódott a külső kérge,azért is ilyen kis átmérőjű bolygó.Remélem kielégítő választ adtam:)
2013. ápr. 4. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!