Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért kapcsolódik fel rögtön...

Miért kapcsolódik fel rögtön a megnyomás után a lámpa, ha az elektronok igazából lassúak?

Figyelt kérdés
A könyvemben a magyarázat valami olyasmi, hogy a feszültség fénysebességgel terjed, de én ezt nem értem :/

2012. jún. 3. 12:30
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Képzelj el egy méteres vascsövet amit teleraksz benne könnyen mozgó golyókkal.Ha az egyik végén benyomod a golyót a másik végén abban a pillanatban kiesik az ottlevő.Így jelennek meg gyorsan az elektronok a vezető másik végén.
2012. jún. 3. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Silber ***** válasza:
Én eddig úgy tudtam, hogy az elektronok kb. 20 ezer km/másodperces sebességgel mozognak. Vagy ez csak a "között" állapotra érvényes, és nem a kollektív elektronfelhőben történő helyváltoztatás esetén?
2012. jún. 3. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Oké, így értheető:) És hogyan kapcsolódik ide akkor a feszültség "sebessége"?
2012. jún. 3. 12:46
 4/10 anonim ***** válasza:
A feszültség az elektron sebességét változtatja.Gondold el 5mm-re levő elektródok közé 220V-ot kapcsolsz, nem történik semmi, ha 10 ezer voltot kapcsolsz rá az elektronok átugranak szikra vagy ív formájában azért mert a nagyobb sebesség miatt át tudnak ugrani a levegőn.Olyan mint amikor egy íjat jobban kihúzok messzebbre lehet lőni.Ha gyorsabban forog a kerékpárdinamó jobban világít a lámpa a nagyobb képződő feszültség miatt.
2012. jún. 3. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"Én eddig úgy tudtam, hogy az elektronok kb. 20 ezer km/másodperces sebességgel mozognak."


Szerintem az a vákuumban való mozgására vonatkozik. Vezetőben néhány centi másodpercenként.

2012. jún. 3. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 dellfil ***** válasza:
100%

Ha megnyitod a csapot, rögtön folyni kezd a víz. Nem kell megvárnod, amíg a vízműtők odaérkezik hozzád. Normál esetben, tele van vízzel a hálózat, a te vízcsöveid is.

Nos nagyon leegyszerűsítve, és csak távoli analógiaként értelmezhető a példám.

A vezetékek "teli" vannak elmozdulásra képes szabad elektronokkal. Ha zárod az áramkört, a hatás az egész áramkörön fénysebességgel terjed. A HATÁS nem az elektronok.

Egyébként a hálózati feszültség 50 Hz-e oda-vissza mozgatja az elektronokat, azok helyben pendliznek, nem igazán haladnak sehová. :D

Utána nézhetnék, hogy például 240 V mellett egyen feszültség esetén mekkora az átlagsebességük a vezetőben, de azt hiszem felesleges. Amúgy meglepően alacsony. Azt hiszem másodpercenként a milliméteres nagyságrendbe esik. :D


dellfil

2012. jún. 3. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 dellfil ***** válasza:

Javítás: vízműtől (nem vízműtők) :DDD


dellfil

2012. jún. 3. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Szerintem az áram sebességét akartad írni. A feszültség potenciálkülönbség, esetleg nyomáskülönbséggel lehetne jól szemléltetni ezt. Képzeld el, hogy egy cső egyik végét szívja valami, és benne vannak a kicsi golyók. Vagy átszívják a kicsi golyókat egyik teremből a másikba.


A golyóknak nehezükre esik átmenni a pici lyukon, ez az ellenállás, vagy másképpen: a golyók beleütköznek különböző dolgokba és egymásba is.


A golyókból bizonyos mennyiség halad át a lyukon egy megh. idő alatt. Ez az áram nagysága ( esetleg áramlás sebessége ).


A golyókat valami átjuttatja az egyik teremből a másikba, ez a feszültség nagysága. ( szívóerő )



A rövid válasz: Az elektronok nem lassúak. Sőt, nagyon gyorsak.

2012. jún. 14. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
A golyós jó hasonlat, azt megértettem, csak többek között a "feszültség sebessége" kifejezés nem volt tiszta. Mert a könyvemben az van. De szerintem a lényeget már megértettem a golyóitok segítségével :) Úgyhogy köszi!
2012. jún. 15. 20:14
 10/10 anonim ***** válasza:

Még egy titkot elárulok.


Elektro-SZTATIKA, azért sztatika, mert statikusan (álló) viselkedik a rendszer.


Képzeld el hogy egy üreges csövet magadköré veszel, és elképzelhetetlenül gyorsan folynak benne a borsószemek. Ekkor olyan, mintha a borsók állnának :)


ElektroSZTATIKA :)

2012. jún. 17. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!