Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Bonyolult kérdésem lesz :D A...

Bonyolult kérdésem lesz :D A feszültség iránya ugye plusz felől megy a negatív felé?

Figyelt kérdés

Vegyük ezt a rajzot:

[link]


de itt nekem úgy tűnik, mintha a minuszból indul a nyíl. Vagy úgy kell értelmezni, hogy magában a feszültségforrásban plusz pólusból mennek a töltések mínuszba?? Ha értitek egyáltalán, hogy mire szeretnék kilyukadni



2012. jún. 4. 17:34
 1/10 anonim válasza:
100%

A negatív csatlakozón elektron többlet van, ami a pozitív felé megy, így jelölik a feszültséget.

U : - => +

Egyezményesen az áramerősség a másik irányba mutat.

I : + => -

2012. jún. 4. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
De egyik tanárom diasorán ez olvasható: "A feszültségnek megállapodás szerinti irányt tulajdonítunk: ez az az irány, amerre a feszültség hatására a pozitív töltések elmozdulnak (vagy elmozdulnának)." Akkor hogy van ez?
2012. jún. 4. 19:01
 3/10 anonim ***** válasza:
Hát az egy elég buta mondat, de mindenesetre a Negatív felől a Pozitív felé megy az áram.
2012. jún. 4. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
De most a feszültség a kérdés :) a fizikai áramirány tényleg az, amit te mondasz
2012. jún. 4. 21:40
 5/10 A kérdező kommentje:
Azt is tudom, és remélem jól, hogy a feszültség iránya termelöben ellentétes, fogyasztóban azonos az áraméval. De miért? És mi a helyzet a vezetõvel?
2012. jún. 4. 22:09
 6/10 anonim ***** válasza:

"Azt is tudom, és remélem jól, hogy a feszültség iránya termelöben ellentétes, fogyasztóban azonos az áraméval. De miért? És mi a helyzet a vezetõvel?"


Ez konvenció kérdése. Ezt hívják pozitív fogyasztói irányrendszernek.


A miértre a megfelelő válasz az, hogy nem konkrét feszültségekkel dolgozik soha az ember (amit egy abszolút skálán meg lehetne mérni), hanem feszültségkülönbségekkel, és ha így van, akkor egy tetszőleges pont feszültségét megválaszthatod, tetszőleges értékre. (Ez a földpont, nullpotenciál, etc.)

Értsd: amikor te azt mondod 6 volt, az igazából azt jelenti, hogy a földhöz képest 6 volt, a föld értéke pedig indefinit és nullának tekintjük.


A képen a fogyasztó U21 feszültségének iránya felel meg ennek a konvenciónak. A másik kettő a generátoros pozitív irányrendszert mutatja, és fizikailag ez lenne a helyes. De egy előjelcsere kivételével nincs jelentősége, az abszolútérték mindenhol ugyanannyi.


A vezető mi? Egy darab drót, ergo fémből van, ergo van neki fajlagos ellenállása (kivéve, ha szupravezető), ergo esik rajta a feszültség miközben áram folyik rajta, ergo teljesítmény disszipálódik rajta, ergo fogyasztóként viselkedik.


"A feszültségnek megállapodás szerinti irányt tulajdonítunk: ez az az irány, amerre a feszültség hatására a pozitív töltések elmozdulnak (vagy elmozdulnának)."


Ez így van, kultúrtörténeti okai vannak a dolognak. Tulképp csak megfordítod fejben a dolgot és már működik is. (Ugye a töltéshordozók az elektronok, amik negatív töltésűek.)

2012. jún. 5. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Huuh, köszönöm szépen :) ezt még egyszer át kell rágnom, de azért nagyrészt így már értem.
2012. jún. 5. 16:17
 8/10 A kérdező kommentje:

Még tőled kérdeznék. akkor az áram iránya (technikai áram), pozitív pólus felől a negatívba. Ami nem így van igazából, de régen ezt így gondolták, ezért így maradtunk ennél. Akkor ezt jól tudom??

És a feszültség a mondat szerin is szintén a pozitív felől indul. De úgy, hogy az energiaforráson belül a pozitív pólusból negatívba? És úgymond arra folytatja az útját fogyasztó irányába?? Akkor ezt így most jól értelmezem?

2012. jún. 5. 16:29
 9/10 anonim ***** válasza:

"Még tőled kérdeznék. akkor az áram iránya (technikai áram), pozitív pólus felől a negatívba. Ami nem így van igazából, de régen ezt így gondolták, ezért így maradtunk ennél. Akkor ezt jól tudom??"


Yep, ez az éter elmélet miatt volt így, ha jól emlékszem. Valamiféle elektromos folyadékkal magyarázták ezt kezdetben.


"És a feszültség a mondat szerin is szintén a pozitív felől indul. De úgy, hogy az energiaforráson belül a pozitív pólusból negatívba? És úgymond arra folytatja az útját fogyasztó irányába?? Akkor ezt így most jól értelmezem?"


Nagyjából. Ha megnézed az ábrádon a generátor U12 nyíl irányát, akkor ott ez a helyzet, a nyílhegy kvázi relációs jelként funkcionál, és mutatja, hogy "fenn" több töltés van. Ami persze fizikailag nem igaz, de a régi elmélet, és a fogyasztói pozitív irányrendszer szerint meg igen.

Viszont, a feszültség nem folyik és nem folytatja az útját. Az az áram. A feszültség minden csomóponton (drótdarab, itt most pl. a felső és alsó vezeték egy-egy csomópont) egy jól jellemezhető mennyiség. Tehát ha itt az "1"-es szakaszon magasabb a fesz, akkor az a jobb és a bal oldalon is magasabb lesz.

A generátor/forrás kvázi nem csinál mást, csak az egyik oldalán megemeli a feszültséget.


A fogyasztói pozitív irányrendszer egyébként abból alakult ki, hogy a fogyasztón a teljesítmény disszipálódik, leadódik, tehát célszerű, ha ez egy pozitív mennyiség lesz. (Energetikában pont fordítva használják, részint, mivel ott a generátorok teljesítményével foglalkoznak és akkor az legyen pozitív, részint mert az a fizikailag helyes irány.)

Na meg így egész jól lehet látni, hogy ha a feszültség és az áram vektora "egy irányba mutat", ott teljesítményleadás következik be, amit középsuliban szintén tanítanak.

(Erről persze tudjuk, hogy merőlegesek egymásra és a mágneses térre is jobbkéz szabály szerint, de ez másik téma. De ezért jelöli itt is az áramot vízszintes irányban a felső ágon.)


De mondom, ennek nincs jelentősége, mert ezek felcserélhetőek szabadon, egészen addig, amíg mindenhol következetesen felcseréled. :)


Ha van még kérdés, jöhet nyugodtan.

2012. jún. 5. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Úristen de jókat nevettem... Az első hozzászólón főleg.


Nos a generátoron ( termelő ) ezért áramának és feszültségének iránya ellentétes.


A fogyasztókon mindig azonos az áram és a feszültség iránya!


Ez a két törvény kötelező érvényű. A magasabb potenciálú ponttól (+) az alacsonyabb potenciálú pont felé (-) mutat a feszültségvektor.


Tudod, ahogy a hegyről lefolyik a víz. Az áram is logikus, ugyanis az elektronok negatívak, és a pozitív felé törekszenek, tehát az áram iránya fordított, azaz a negatívtól a pozitív felé mutat a vektora.


Használd egészséggel!

2012. jún. 21. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!