Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért a 120-as rendszámú elem...

Miért a 120-as rendszámú elem a periódusos rendszer utolsó eleme, miért nem lehet 130-40-50-es?

Figyelt kérdés

azt értem hogy minél nagyobb a rendszám annál kevesebb a felezési ideje..bár olyat is olvastam hogy 115 körül újra szilárdá vállnak az anyagok ? :O


na mondjuk ezt sem értem, ha valaki kisegítene azt megköszönném:D



2012. jún. 13. 19:42
 1/6 Tom Benko ***** válasza:
Nem válnak szilárddá. Ezek mindegyike (valószínűleg, mert 1-2 atomnál többet nemigen állítottak elő belőlük) szilárd. Ellenben a másodperc törtrésze a felezési idejük, úgyhogy a természetben meg nem találhatóak, elő kell őket állítani. Ehhez nehéz atommagokat kell ütköztetni, ami sok energiát igényel, és kicsi az esélye az új mag létrejöttének. Jelenleg a 120-as rendszámú elem létezését tudjuk biztosan, az utána következőket nem, úgyhogy jelenleg a 120-as a Periódusos Rendszer utolsó eleme.
2012. jún. 13. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Egy csillag belsejében a vasnál nehezebb elemek nem jönnek létre. Mert a vasnál a legkisebb az egy nukleonra jutó kötési energia. (Ezt emlékezetből írom, lehet nem fogalmazok pontosan.)


Szupernova robbanásokkor még létrejöhetnek újabb elemek egészen az uránig.

Az urán a 92. a periódusos rendszerben.


A többiek a transzurán elemek:

[link]


Az eddigiekből az következne, hogy ezek a természetben nem is léteznek. Csak mesterségesen lehet őket előállítani. (Bár a wiki cikk szerint ez nem egészen így van.)


Egyszerűen azért nincs a függvény táblában 130-150-es elem, mert még nem nagyon gyártották le őket.


Azért az nem olyan egyszerű, legyártod, akkor be kell bizonyítani, hogy tényleg létrejött-e, esetleg nem árt megvizsgálni a tulajdonságait is.

Mindezek után el lehet nevezni, és be lehet tenni a periódusos rendszerbe.

2012. jún. 13. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

olvastam olyat, hogy a 115 elem is létrejöhet szupernova robbanásakor.


még azt nem értem, hogy mitörténik ezekkel az atomokkal miután feleződnek, mondjuk "élnek" úgy 40miliszekundumig aztán feleződnek aztán kiesik belőlük egy csomó proton neutron(már nagyon rég tanultam kémiát:D)..és akkor lesz belőlük egy tök más anyag..magyarul ha a 120as elemnek van valami extraszuper "képessége" amit a többi anyagnál nem tapasztaltak eddig akkor az csak mondjuk 5ms-ig tudja produkálni mert utána már lesz belőle egy tőle különböző anyag aminek tök más tulajdonságai lesznek?

2012. jún. 13. 20:21
 4/6 anonim ***** válasza:

Igen, kb így. Létrejön az elem, töredékmásodpercig létezik, azután szétesik két (vagy több) másik elemmé.


Az urán is ahogy bomlik, lehasadnak róla különböző könnyebb atomok, míg végül a kiinduló anyag nagyrészt ólommá alakul.

2012. jún. 13. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy a periódusos rendszer legnehezebb eleme jelenleg a 118-as, és a 120-asat még nem sikerült szintetizálni.

Egyébként az előző válaszolók korrektül leírták a lényegét a dolognak...viszont érdekes, és hozzátartozik, hogy feltehetőleg létezik egy un. Stabilitás szigete nevű "hely" aminek a csúcsán a 126-os elem áll (amit még szintén nem szintetizáltak), és elvileg ennek az elemnek jóval stabilabbnak kell lennie mint a transzurán elemek nagy része... hát majd kiderül. :)

2012. jún. 13. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Na egy kis pontosítás...

Tórium, Protaktínium, Urán és Neptúnium mind volt a Földön. Ennek a négy elemnek van a négy bomlási sora, már nem tudom pontosan, mire végződnek, lényeg, hogy a négy közül a Neptúniumnak a legkevesebb a felezési ideje, így az már mind eltűnt a Földről. Fizikán anno kiszámoltuk, hogy mikor robbant az a szupernova ami ide a Földre küldte ezeket a cuccokat egy Urándarab százalékos összetételéből, de ez igazából nem fontos. Azért írtam csak, mert nem az Urán a legnagyobb elem, ami keletkezik, hanem a Neptúnium (vagy a plutónium, ebben már én sem vagyok biztos... Régen volt már, no :D).

2012. jún. 14. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!