Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A periódusos rendszerben a...

R Daneel Olivaw kérdése:

A periódusos rendszerben a tórium miért tartozik az aktinoidák csoportjába, mikor a rendszám növekedésével belépő új elektron nem f, hanem d pályára kerül?

Figyelt kérdés
[Rn]6d2 7s2

2012. jún. 19. 22:35
 1/8 anonim ***** válasza:
Az elektronpályák aszerint töltődnek be hogy melyiknek alacsonyabb az energiaszintje. A d mezőben is van példa hogy a p alhéj töltődik fel. A periódusos rendszert meg a protonszám szerint állították össze nálunk sokkal okosabb emberek.
2012. jún. 19. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Oké hogy a proton szám szerint vannak sorba rendezve az elemek, de én úgy tudom hogy a lantanoidák és aktanoidák csoportjában az f-atompályák töltődnek vagy nem így van ? A tórium esetében a protonszám növekedésével belépő új elektron d pályára kerül. Tudom hogy d alhéjak esetén is előfordul hogy az elektron nem d hanem s pályára épül be, vagy a belépő új elektronnal az s pálya egyik elektronja is átmegy d pályára, de a tóriumnak egyáltalán nincs is f-pályája ezért nem értem. És az mit jelent pontosan hogy az elektronpályák aszerint töltődnek, hogy melyiknek alacsonyabb az energiaszintje? És a fizika melyik része tárgyalja ezeket a kérdéseket quantummechanika ?
2012. jún. 19. 23:24
 3/8 anonim ***** válasza:

Energiaminimum elve: a természetben minden az energiaminimumra törekszik. Ha az atomba új elektron épül be az a a legkisebb energiájú szabad helyet foglalja el. A beépülési sorrend: 1s-2s-2p-3s-3p-4s-3d-4p-5s-4d-5p-6s-4f-5d-6p-7s-5f-6d

A tóriumnak van f pályája, mert ugye az elektronszerketete [Rn] 6d2 7s2, a radon elektronszerkezete pedig [Xe] 4f14 5d10 6s2 6p6

Ezek a kémián belül az anyagszerkezethez tartoznak.

2012. jún. 19. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
jaaa tényleg köszönöm
2012. jún. 20. 00:43
 5/8 A kérdező kommentje:
Viszont e szerint a logika szerint a cériumtól az összes elem lantanoida vagy aktinoida kéne hogy legyen, mert ezeknek valamelyik héjon már van f pályájuk úgyhogy még mindíg nem értem
2012. jún. 21. 15:52
 6/8 anonim ***** válasza:
Nem az számít van-e f pályájuk, ha ezt vennék figyelembe akkor minden elem az S mezőbe tartozna. Hidd el, jól ki van ez találva.
2012. jún. 21. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
na ja ez is igaz
2012. jún. 21. 16:05
 8/8 anonim ***** válasza:
A periódusos rendszer sok meglepetést tartogat. Például a lantanoidák közül a gadolínium.
2012. dec. 10. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!