Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen reakció játszódik le...

Ozmium42 kérdése:

Milyen reakció játszódik le HgS + királyvíz között?

Figyelt kérdés
A reakció képlete kellene. Egy részére rájöttem, de nem tudtam teljesen összerakni. Amit a neten találtam, az nem teljesen illik össze azzal, ami nekem van. HgCl2-nek kellene képződni (többek közt, és ez "biztos", mert meg van adva), de amit találtam az [HgCl4]^2- -t ír.
2012. jún. 23. 23:27
 1/5 Tom Benko ***** válasza:
Amit találtál, az lesz a jó, mert kloridfeleslegben a higany(II)-klorid komplexet képez.
2012. jún. 24. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy nekem meg van adva, hogy HgCl2-nek KELL kijönnie, mert aztán ezt még tovább is vezeti a következő reakcióban:


2 HgCl2 + [SnCl4]^2- = Hg2Cl2 + [SnCl6]^2


Akkor az is kérdés, hogy egyenértékű-e a fenti a reakcióval, ha így írjuk fel:


2[HgCl4]^2- + SnCl2 = Hg2Cl2 + [SnCl6]^2-


Vagy ez baromság?

2012. jún. 24. 00:52
 3/5 A kérdező kommentje:

Vagy a másik lehetőség, hogy ezt az egyenletet


HgS + 8 NO3- + 9 H+ + 4 Cl- = [HgCl4 ]2- + HSO4- + 8 NO2 + 4 H2O


Átírom így:


HgS + 8 NO3- + 9 H+ + 2 Cl- = HgCl2 + HSO4- + 8 NO2 + 4 H2O


?

2012. jún. 24. 01:14
 4/5 Silber ***** válasza:

Hát talán...

HgS + 2HCl -> HgCl2 + H2S

2HgCl2 + SnCl2 -> Hg2Cl2 + SnCl4


Az általad írt második reakció nem jó, mert bal oldalon 10 klór, jobbon pedig csak 8 található, tehát nem érvényesül a tömegmegmaradás törvénye (tegyük fel, hogy nemrelativisztikus körülmények között játszódik le :)).


Másik:

Klórkomplexek csak igen-igen savas körülmények között jönnek létre. Elképzelhető egy ilyen út, mikor nincs elég kloridion a renddszerben (csak 2 Cl- a 4 helyett) akkor nem oxidálódik tovább komplexszé, hanem megmarad HgCl2 formában (természetesen mindkettő képződik egyidejűleg, csak körülményektől függően más-más arányban). Ergó ez két külön egyenlet, mindkettő helyes lehet.

Az ilyen egyenleteket annak szemléltetésére szokták feladni hogy lásd, milyen termékek keletkezhetnek, és milyen tulajdonságokkal rendelkeznek az adott elemek (oxidatív/reduktív, stb.).

2012. jún. 24. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Rendben, mondjuk, hogy a rosszul felírt képlet csak rendezés kérdése gondolom.
2012. jún. 24. 01:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!