Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért jelennek meg körök az...

Miért jelennek meg körök az ernyőn, ha kis résen világítunk keresztül lámpával?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy a Huygens-elvvel, az elhajlással és az interferenciával kapcsolatos, de nem értem igazán...

Köszi!



#fizika #fény #elhajlás #interferencia #koncentrikus körök
2012. jún. 30. 23:56
 1/8 Silber ***** válasza:
A fény önmagával interferál. Ahol látni a kört, ott a hullámok erősítik egymást (maximális erősítés), ahol nem, ott kioltják.
2012. júl. 1. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Kicsit részletesebben?
2012. júl. 1. 10:55
 3/8 Silber ***** válasza:
2012. júl. 1. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Igen, az interferencia alapját nagyjából értem, de a kérdésemet nem válaszolja meg... Nem tudom, hogy jön ide az elhajlás, és hogy miért lesznek pont körök....Miért színes az olajfolt...
2012. júl. 1. 18:16
 5/8 anonim ***** válasza:

Az olajfolt a viz feluleten egy es ugya az mint egy sik aprhuzamos lemez.

Annal pedig nincs szukseg ket fenysugarra hogy interferaljanak mint a ket res kiserletnel, hanem eleg a raeso feny mert a masodik fenysugar az a visszaverodesbol jon letre. Ha feher feny esik a lemezre, marmitn az oljara akkor kulonbozo szinu interferencia maximumok keletkeznek(piros, zold, kek stb) es ezeket latod.

Ez azert van mert a feher feny tartalmazza az osszes szint, azoknak mind mas es mas hullamhosszuk van es diffrakcio azaz a fenytores soran ezert nem ugyanugy tornek meg hogy csak egy szint latnal az interferencianal az olajfolton.

Diffrakcio = az anyag toresmutatoja valtozik a rajta athalado feny, elektromagneses hullam hullamhosszaval.

2012. júl. 3. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Áh, a visszaverődött sugár a másik! Ezzel sokat segítettél.

Még a frekvenciás részt át kell gondolnom, de szerintem meglesz:)

2012. júl. 3. 11:16
 7/8 anonim ***** válasza:

apropó, ez hasonló effektus ahhoz, hogy ha egy olyan szemüvegen nézel keresztül, amin sok kicsi lyuk van, akkor a rövidlátó hirtelen élesen lát messzebbre is?


na ezt be is írom kérdésnek.

2012. júl. 3. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Az 5-ös hozzászólónak üzenném, hogy a diffrakció NEM az, amikor a törésmutató hullámhosszfüggő! Legalább nézz utána, mielőtt leírsz valamit!


A diffrakció az elhajlás jelensége, ami akkor számottevő, ha a hullám egy a hullámhosszal összemérhető nagyságú akadályhoz vagy lyukhoz ér. Mivel a hullámtér minden pontja maga is hullámforrásnak tekinthető, ezért egy ilyen akadály mögött nemcsak egyenes vonalban, hanem más irányokban is mennek tovább a hullámok. Az akadály különböző pontjairól induló hullámok pedig más és más fázisban találkoznak pl. egy ernyőn, ezért lép fel néhol kioltás, néhol meg erősítés. Ezért jelennek meg körök az ernyőn (hiszen maga rés is kör alakú, vagyis az egész rendszer forgásszimmetrikus).

2012. júl. 6. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!