Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan keletkezett az anyag...

Hogyan keletkezett az anyag és miért van 3 részecskegeneráció (lsd lentebb)?

Figyelt kérdés

Elvileg ugye a nagy bummban alakult ki minden (nem a mai értelemben vett anyag). A NB pillanatában közel végtelen sűrűségű és hőmérsékletű volt minden, majd elkezdett tágulni, lehűlni, különböző energiaszintű részecskék voltak (fotonok, elektronok, atomok, stb stb). De ezek honnan erednek? Energiából jöhet létre anyag? Úgy értem, a mai értelemben vett anyag eredete honnan származott? A NB szingularitásában kezdetben nem volt semmi, csak nagy nyomás, meg energia, ami az akkori vákuum cucca volt (és mint ilyen, mindig is létezett a szingularitás sajátosságai miatt), majd ez alakult át a mai anyaggá?


Másik: Úgy tudom, hogy egy protonnak meg az ilyen részecskéknek több generációja van, három. A mostani, hideg, alacsony energiasűrűségű univerzumban már csak alacsony energiájú, harmadik gen. részecskék vannak. Azonban a NB utáni töredékmásodpercekben volt még 2 generáció, aminek eléréséhez nagy energia kell. Azt hiszem ilyet még a CERN-ben sem sikerült elérni. Mi értelme van tehát nekik? Elképzelhető, hogy elég nagy energiára gerjesztve a mostani atomokat szétesnének, és ezért kellettek a többiek?


2012. júl. 24. 11:40
 1/4 anonim ***** válasza:

Az energia és az anyag egyenlő, egymásba képesek átalakulni. Tehát energiából bizony kialakulhat, sőt, folyamatosan ki is alakul anyag, illetve, az anyag is átalakul energiává.


A másodikra nem tudom a választ, nem olvastam még ilyenről, de az csak egy dolog :)

2012. júl. 24. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Az anyag és energia egyenértékű (E=mc^2). Például egy deutérium atommag tömege kisebb, mint egy külön álló proton és neutron tömege, mert az összeolvadás (fúzió) közben energiát adnak le a környezetnek. Illetve minél gyorsabb vagy (minél nagyobb a mozgási energiád) a tömeged is annál nagyobb lesz. Illetve a részecske gyorsítóban is ezt használják ki. Amikor összeütköztetnek két protont, akkor azok energiát adnak le a környezetüknek és kvázi kiszakítják a tér-időből az új részecskéket amiket azután lehet vizsgálni. Ha pedig hevíted az a protonokat neutronokat stb... akkor alkotóelemeikre esnek szét. Ezek a kvarkok (ha jól tudom jelenleg 6 féléről tudunk). Az hogy a kvark miből van az egyenlőre rejtély, de ezt próbálja megmagyarázni a húr-elmélet, miszerint az anyag apró rezgő energiahúrokból áll, és ezeknek a frekvenciái határozzák meg, hogy az adott anyag milyen húr foton stb. lesz. Remélem tudtam segíteni.
2012. júl. 25. 02:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Egyik neves elméletifizikus könyvében olvastam, hogy halmazállapotváltozásként lehet elképzelni az anyag 3 generációját.

A részecsék 3 generációja közt az a különbség, hogy sokkal nagyobb a tömegük egymáshoz képest. És ha csak felgyorsítják őket megfelelő mértékben akkor növekszik annyit a tömegük, hogy úgy viselkednek, mintha átalakulnának egymásba, tehát nem szükséges feltétlenül felhasitani a részecskéket.

2012. júl. 25. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A vákuum pedig nem üres tér, hanem tele van gamma sugárzással és anyag-antianyag párokkal. Ezek megsemmisülése (anihillációja) eredményezi a gamma sugárzást, de egy planck időegység alatt anyag-antianyagpár képződik a sugárzásból és ezért nem megfigyelhető közvetlenül. Ezt nevezik Casimir-effektusnak, amit kísérletileg igazoltak már.
2012. júl. 25. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!