Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kitől tudjuk, hogy a Föld...

Kitől tudjuk, hogy a Föld tengelyferdesége 23,5°?

Figyelt kérdés
vagy egyáltalán, ki jött rá arra, hogy a tengely ferde és MIKOR?

2012. júl. 24. 17:09
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Elég, ha ránézel a Napra.
2012. júl. 24. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
10%
Jézus
2012. júl. 24. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
71%
Csillagászok, fizikusok, ahogy fejlődött a tudomány, egyre több mindent meg tudtak határozni és ki tudtak számolni.
2012. júl. 24. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
69%

Nem, nem elég ha ránézel a Napra. Igazából precíz műszerrel pár nap alatt, valami házi megoldással fél év alatt lehet pontosan megállapítani a tengelyferdeséget. Tél közepén (csillagászatilag)délben a Nap 23,5°-kal helyezkedik el magasabban, mint 183 nappal később, nyár közepén (csillagászatilag)délben.

A Nap látszólagos mozgását leíró képlet szinuszos összetevőjű, tehát nem lehet sima arányossággal kiszámolni, milyen nap, hol fog állni a Nap.

2012. júl. 24. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
39%
Igen, az első jól írta. Ha a föld forgástengelye merőleges lenne a pályájára, akkor a Nap az év minden napján uganott kelne és ugyanazt az utat írná le az égen. a 23,5 fokos eltérés miatt télen a Nap nem megy olyan "magasra", mint a nyári hónapokban. Emiatt változik a nappalok és az éjszakák hossza is.
2012. júl. 24. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
Ó előző vagyok, elírtam. Télen alacsonyabban található a Nap az égbolton. elnézést kérek.
2012. júl. 24. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
76%

Az ekliptika síkjához képest ennyi. Az az a sík, amiben a "Nap kering a Föld körül" (vagy fordítva, de nekünk egyszerűbb a Földről nézni a Napot, mint a Napról a Földet), tehát feljegyezzük, hogy a Nap az ég mely pontjain van az év során. Azt tapasztaljuk, hogy egy gömbi egyenesen (főkörön, mint a hosszúsági körök vagy az egyenlítő) megy végig. Aztán meg kell nézni, hogy a Föld tengelye melyik irányba mutat az álló csillagokhoz képest, ezt úgy kell, hogy megnézzük, az ég melyik pontja körül forognak a csillagok esténként, ez az égi pólus. Aztán már csak fogni kell egy szextánst, és megmérni, hogy a ekliptikának (a Nap keringési pályájának) a pólushoz legközelebbi pontjától mekkora szögben kell elfordulni, hogy a pólust legyen előttünk. Ez a szög a Föld tengelyferdeségének pótszöge, a Föld tengelyferdesége pedig 23°26'21", tehát kicsit kevesebb, mint 23,5°.


Tehát az elsőnek majdnem igaza van, de nem árt legalább kétszer ránézni Napra, meg valamelyik este még kétszer a csillagokra, hogy rájöhessünk. Én úgy tippelem, hogy már az ókorban rájöttek, talán már Mezopotámiában, ahol először mérték meg az év hosszát is. (Ez az utóbbi tényleg csak tipp, meg akkor még nem is biztos, hogy 23,5° volt, és az se biztos, hogy ilyen pontosan tudták.)

2012. júl. 24. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
köszi szépen, de a kérdésemre gyakorlatilag senki nem válaszolt. ezeket én is tudom, köszi, a kérdésem elég konkrét volt: ki vette észre és "mérte meg" először, név szerint ki volt, és mikor? tudja valaki? (neten nem találtam erről infot, gondoltam van valakinél egy könyv, amiből tudja)
2012. júl. 24. 19:19
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Én próbáltam válaszolni valamit, remélem megerősítik. Viszont ez kb. olyan dolog, mint hogy ki fedezte fel a Holdat. Már elfelejtettük, hogy ki volt a konkrét személy, aki először megmérte. Az ókori mezopotámiaiakból én kinézek egy 1°-os pontosságú mérést, és hogy ferde arra lehet, hogy már korábban is rájöttek. (Persze nem tengelyferdeségnek hívták. Egy ilyen elnevezéshez kellettek szerintem olyan dolgok, hogy a Föld gömbölyű, és hogy forog. Ez a 15-16. században kezdett gyökeret verni a tudóstársadalomban, de már az ókori görögök közül is biztos előálltak néhányan ilyesmi teóriákkal.)


A mostani pontos mérések műholdaktól származnak, amiket sok ember tervezett és sok ember értékelte az adataikat, így erre sem lehet konkrét személyt mondani. (A ki valósította meg az űrhajót is ilyen kérdés, vagy az atombomba feltalálásában is tucatnyi kutató tudós vett részt.)


Szóval konkrét személyt ne várj.

2012. júl. 24. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

értem, köszi szépen :)

utánanézek akkor az ókori csillagászat témában - nem hittem volna, hogy olyan korán történt ez a "felfedezés", pont azért mert ez a Föld gömbölyűségével és mozgásával függ össze, ahogy írtad.

2012. júl. 24. 19:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!