Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Több elosztót miért nem...

Több elosztót miért nem szabad egymásba dugni?

Figyelt kérdés
Vettem egy túláram védős elosztót, és a papírjába az volt írva, hogy ne dugjam másik elosztóba, csak közvetlen fali konnektorba.
2012. júl. 25. 15:59
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem magával az elosztóval van a baj, hanem azzal, hogy egy konnektorra (a párhuzamos kapcsolás miatt) nagyon kis ellenállás jutna, hogyha mindkét elosztót teljesen kihasználnád, ami pedig nagy teljesítményt jelent, ami tűzveszélyes lehet. De hogyha simán annyit csinálsz, hogy két elosztón keresztül töltöd a telefonod, abból nem lesz gond, csak ne használj túl sok elektronikai eszközt (ellenállást)!
2012. júl. 25. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

A túláramvédelem egy korrekt, megbízható földelésen alapszik!

Ezért nem szabad másik elosztóba dugni, és azt sem árt ellenőrizni, hogy a falicsatlakozó, ahova dugod, tényleg földelt. Nem csak úgy néz ki.

2012. júl. 25. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Hogyan tudom ellenőrizni én?
2012. júl. 26. 11:24
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha a dugaszolóaljzat a két furaton kívűl, rá merőleges irányban még két érintkezőt is tartalmaz, akkor fölfelt, ellenkező esetben földelés nélküli.

Értelemszerűen a villásdugó megfelelő földelőérintkezője is csatlakozik a dugaszolóaljzat földelőérintkezőjével, amennyiben földelt mind a kettő.


Aztán hogy be van e kötve a földelés, az már más kérdés, pl. 80 előtt épített házakban a szobákban többnyire nincs földelés.


Ha be is van kötve, szakadás lehet a vezetékben. A védőföldelés folytonosságát ellenőrizheted kétpolusú feszültségvizsgáló műszerrel, esetleg multiméterrel.

2012. júl. 26. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Villanykörte:


Már az is egy bődületes melléfogás volt a szabványok készítésekor, hogy a védőföldelés nélküli aljzatba simán bele lehet dugni a védőföldeléses villásdugót, ami nagyon balesetveszélyes lehet. Védőföldelés nélküli dugót viszont nem lehet beledugni a védőföldeléses aljzatba, holott ez semmiféle veszélyt nem jelentene.

2012. júl. 26. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

83%os:


Én tudom, amiket leírtál. Viszont helyesbítenem kell, ugyanis van olyan, védőföldelés nélküli villásdugó, mely beledugható a földelt dugaszolóaljzatokba:

Ezek a lapos, duplaszigetelésű villásdugók, pl. rádió, tv.


És valóban, vannak még a 80 -as évek előtt gyártott földelés nélküli villásdugók, melyeket tényleg nem lehet beledugni.


Habár ez sem teljesen igaz, hogy csak a 80-as évek előtt, mert még 10 éve is gyártottak ilyeneket, sőt földeletlen konnektorokat is. (Ha jól emlékszek, valami székesfehérvári cég).

2012. júl. 26. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
OK, ennyire nem akartam belemenni a részletekbe. Az igazi baj az, hogy a földelés nélküli aljzatba simán beledugható a földeléses dugó. Fel nem foghatom, hogyan lehetett ilyen hülyén megalkotni a szabványt.
2012. júl. 26. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Mellesleg ha nem lehetne beledugni, akkor is ki lehetne küszöbölni a problémát, oly módon, hogy a régi földeletlen dugaljak helyére "új" földelt dugaljakat kötünk be.

Ettől még ugye a konnektoron hiába van földelő érintkező, ha a falba csak fázis meg nulla van.


Ez a csere egyébként sok esetben meg is történik, tekintve hogy 30-40 év után a konnektorok 70%-a cserére szorul.

Egy harmadik vezetéket meg ugye macerás behúzni, ettől óvakodnak a villanyszerelők is, vagy áthidaló megoldásokat alkalmaznak, pl. firelé, stb.

2012. júl. 26. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!