Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nagy hangzavarban tulajdonképp...

Nagy hangzavarban tulajdonképpen miért nem halljuk a csendesebb hangokat?

Figyelt kérdés
Mi a fizikai vagy biológiai oka annak, hogy ha például egy gép hangosan zúg mellettünk, akkor nem tudunk beszélgetni, csak ha "túlkiabáljuk"?

2012. aug. 1. 15:48
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Halljuk azokat, csak éppen az idegek érzékelését le fogja fogni az erősebb hang, amire az agy figyelni fog. Gyakorlott fül a rendkívül hangos hang mellett is képes kiszűrni az attól eltérő jóval halkabbat is, de ez gyakorlás kérdése.
2012. aug. 1. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Fizikai oldalról: A decibel relatív mértékegység, két teljesítmény jellegű mennyiség közötti szintkülönbséget mutat.

Tehát ha valaki beszél, akkor mindíg meg kell nézni, hogy ennek a szintkülönbségét mihez számítjuk.

Amit kihallunk, az a két zajforrás által kibocsátott teljesítmény (hangintenzitás) hányadosának 10-es alapú logaritmusával arányos.


Ha a háttérzaj nő a kihallandó hanghoz képest, akkor ez a szintkülönbség csökken, így kevésbé lehet kihallani.

2012. aug. 1. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A fülben van több erősítő rendszer is, amelyek változtatni is tudják az erősítésüket, és mindig beállnak a hang erejéhez. Tehát ha csak halk hang van, akkor működnek csak maximális erősítéssel és csak ekkor lehet hallani a halk hangot.

Van pl. a fülben egy olyan zajgenerátor, amelyik olyan halk, hogy nem hallod az általa keltett zajt (nem is lenne értelme) - viszont ha van közben egy nagyon halk hang, amit szintén nem hallanál, akkor a kettő összeadódva már hallható hangot eredményezhet.

Ez a generátor csak teljes csöndben ér valamit.


Néhány olyan állat is van, amelyiknek van túlbiztosítása is: tehát túl hangos hangnál az erősítő szétkapcsol (pl. elhajlik egy hallócsont) és a túl erős hang el se jut a fül többi részébe.

2012. aug. 2. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :)
2012. aug. 2. 00:38
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

"Amit kihallunk, az a két zajforrás által kibocsátott teljesítmény (hangintenzitás) hányadosának 10-es alapú logaritmusával arányos."


Normál és nagy hangerőnél kb. 10dB különbség esetén _érzünk_ kétszeres hangerőkülönbséget, halk hangoknál 10dB-nél kevesebb is elég. De amúgy teljesen mindegy, milyen alapú logaritmust használunk, a görbe logaritmikus jellege ettől nem változik, csak a skála.:)


A hangosságérzetünk a hangerő mellett függ a frekvenciától, keress rá a Fletcher-Munson görbére, vagy még inkább olvasd el ezt:


[link]


A hangzavarban szerepet játszik az elfedés jelensége, amit mellesleg erősen kihasználnak az mp3 enkóderek pszichoakusztikus modelljei: Minél erősebb egy adott hang, e hangnak annál szélesebb környezetében fedi el a vele együtt megszólaló halkabb hangokat.

2012. aug. 2. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

" Minél erősebb egy adott hang, e hangnak annál szélesebb környezetében fedi el a vele együtt megszólaló halkabb hangokat."

Ez az elfedés, mit jelent?

2012. aug. 3. 10:53
 7/7 anonim ***** válasza:
Azt, hogy az erősebb hang környezetében (frekvencia szerint persze) nem halljuk a gyengébbiket.
2012. aug. 3. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!