Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha vas (III) -klorid oldatba...

Ha vas (III) -klorid oldatba réz lemezt teszünk, akkor a vas (II) -ion formában kiválik vagy az oldatban marad?

Figyelt kérdés

2012. aug. 7. 10:49
1 2
 1/11 anonim válasza:
a réz standard redoxpotenciálja pozitívabb a vasénál, ebből azt következik, hogy a vas oxidálódna, ha nem lenne már oxidált formában (ionként) a réz pedig redukálódna, ha nem lenne már redukált formában (fém réz), így nem történik semmi. Ha viszont vasszöget tennél réz-szulfát oldatban, akkor a szög lassan oldódna, felületén meg réz válna ki.
2012. aug. 7. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
rendben, köszönöm!
2012. aug. 7. 11:10
 3/11 anonim ***** válasza:
A rézfóliás paneleket vasIII klorid oldatban maratják ahol a réz szabadon van ott feloldódik
2012. aug. 7. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
2012. aug. 7. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Ja és a válasz a vas fémes állapotban válik ki a réz először oxidálódik majd oldatba megy.
2012. aug. 7. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
értem, azért meg dupplán kössz, hogy életből vett pl-val támasztottad/tátok alá,és persze megy a zöld :)
2012. aug. 7. 21:22
 7/11 anonim ***** válasza:

Az első válasz a helyes: nem történik semmi.


Ugyanis a Cu nemesfém, ami annyit jelent, hogy elemi állapotra törekszik. A Cu-t csak nála nemesebb fém ionjával lehetne oldatba kényszeríteni: vagyis Cu lemez Ag+ vagy Au+/Au3+ ionokat tartalmazó oldatba mártásával, miközben természetesen Ag vagy Au válna ki a Cu lemez felületén.


Megjegyzés: a megfelelő εº standard elektród potenciálok alapján ez belátható:


εº(Cu2+/Cu)= 0.34 V

εº(Fe3+/Fe)= -0.036 V


A pozitívabb εº-ú rendszer oxidálja a negatívabb εº-ú rendszert; a Fe3+ iont már nincs hova oxidálni; vagyis ismételten: nem történik semmi.

2012. aug. 7. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:

Ezaz ezaz, tudtam, hogy én nyertem :D:D

Nem tudom mi ez a maratós cucc, de értelmetlennek tűnik a szóhasználat :/

2012. aug. 14. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A "maratós cuccal" kapcsolatban azért valamit fontos megjegyezni:


Az εº standard elektród potenciálok komplexképződéssel "becsaphatók":

A periódusos rendszer I.b. csoportjába tartozó nemesfémek ionjai kémiailag rendkívül stabilis ciano-komplexeket képeznek, ezért ebben a formában oldatba is vihetők; például a Cu KCN-oldatban feloldódik*:


2 Cu + 8 KCN + 2 H2O = 2 K3[Cu(CN)4] + 2 KOH + H2


A [tetraciano-kuprát(I)]3- komplex ion kémiai stabilitása a Cu elektród potenciálját - a H-nél - negatívabbá teszi.


Ha tippelnem kéne a "maratós cuccra", azt mondanám:

Fe(CN)3 vas(III)-cianid oldat, de semmiképp FeCl3-oldat.


/*Forrás: Dr. Bodor Endre: Szervetlen kémia, Veszprémi Egyetemi Kiadó, 1994/

2012. aug. 19. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
na eléggé elkanyarodtunk :D :D de ha lesz időm felteszem kérdésnek a "maratós cuccot" XD
2012. aug. 19. 20:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!