Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 2-es ph-jú hangyasavoldat...

2-es ph-jú hangyasavoldat 10cm^3-éből 100cm^3 törzsoldatot készítünk. (a többi lent) Számítsuk ki a 2-es ph-jú hangyasavoldat koncentrációját, hangyasav disszociációfokát, savállandót!?

Figyelt kérdés

A hígított oldat 10cm^3-éhez 25cm^3 0, 02mol/dm^3 kálium-permanganát-oldatot adunk.A permanganátfelesleg és a keletkezett mangán-dioxid titrálására -kénsavas savanyítás után- 13,5cm^3 oxálsavoldat fogyott, amelynek a koncentrációja 0,05mol/dm^3.Az egyenletek rendeztem,illetve kiszámoltam miből mennyi fogyott, de utána teljesen elvesztem:

2MnO4- + 3HCOOH= 2MnO2 + 3CO2 + 2H2O + 2OH-

2MnO4- + 5(cooh)2 + 6H+ = 2Mn2+ + 10CO2 + 8H2O

MnO2 + (COOH)2 + 2H+ = Mn2+ + 2CO2 + 2H2O

n/v=c--> n=0,000675mol oxálsav fogyott

n/v=c--> n=0,0005mol kálium-permanganátot használunk.Aki tud az kérem segítsen, nekem nagyon magas ez a 3egyenletes feladat. :S



2012. aug. 13. 17:40
 1/7 Silber ***** válasza:
Kérlek ellenőrizd le a feladat számadatait, ugyanis nekem a visszatitrálásnál nem jön ki. A feladat szerint ekvivalenciapontot értünk el, azonban kevesebb a titrálószer mennyisége, mint a titrálandóé. Fél órája csak a hibákat keresem, de nem találom sehol.
2012. aug. 14. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Silber ***** válasza:

[link]

[link]

[link]


Combos feladat, nekem is papír kellett hozzá. A számolás nem ad magyarázatot az hangyasav első körben történő nem teljes mértékben történő elreagálására. Ezen kívül (mivel nem szerepelt az egyenletek között) nem vettem figyelembe a hangyasav mangán-dioxiddal történő esetleges mellékreakcióját. Ilyen számításokhoz szelektivitás-értékekre lenne szükség. Nem tökéletes a számítás, de így is feltételezésekkel kellett élni a megoldáshoz.

2012. aug. 14. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
azt a roha... én nem gondoltam volna hogy ilyen hosszú, nagyon köszönöm, és sajnálom hogy ennyi időt elloptam az életedből!:S
2012. aug. 14. 16:19
 4/7 Silber ***** válasza:
Ha irodalmi érték alapján visszafele számolok, akkor a megoldásnak Ks=1,7*10^-4, c=0,01 M és a=100%-nak kellene lennie.
2012. aug. 14. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Silber ***** válasza:
Ami már csak azért sem jó, mert Ks és a pH ismeretében kiszámítható, hogy c nem lehet egyenlő 0,01-gyel (ekkor értéke 0,574 M). Gyenge sav nem disszociál 100%-osan, csak végtelen híg oldat esetében, ami itt messzemenőleg nem áll fenn.
2012. aug. 14. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
hát nem tudom, pedig a feladat stimmel, átolvastam, átnézem a számításodat talán rájövök a menetére,vagy nem, de minden esetre köszönöm mégegyszer
2012. aug. 14. 16:55
 7/7 anonim válasza:

Ez nem egy 1980 körüli Irinyi versenyen a döntőben volt?

Most csináltam meg az idei döntőre készülve =)

2013. ápr. 1. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!