Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell értelmezni a víz...

Hogyan kell értelmezni a víz koncentrációját?

Figyelt kérdés

a kémiai egyensúlyi folyamatokba próbálom magam mélyebben beásni és van pár dolog amit nem értek.Amikor a víz öndisszociációjára felírjuk az egyenletet akkor miért írják sok helyen hogy állandónak lehet tekinteni a [H2O]-t ezt találtam:

Mivel C(H2O) már kevéssé híg oldatok esetében is állándónak vehetõ(55,5 mol/dm3), a ( CH X COH) szorzat is állandó. Pontosan mit kell hogy jelentsen ez?

nagyon hálás lennék ha egy segítőkész kémikus megvilágosítana:)


2011. dec. 1. 20:09
 1/3 Ozmium42 ***** válasza:

Úgy képzeld el, hogy fogsz egy vödör tökéletes vízmolekulát. Ha magára hagyod, akkor az öndisszociáció miatt oxóniumionok és hidroxidionok fognak képződni. Ezek szorzata mindig állandó, 10^-14 mol/dm3. A maradék pedig mindig csak H2O. Akár savat, akár lúgot adsz hozzá, az csak a Hidroxid- és oxoniumionok ARÁNYÁT billenti el, de a szorzatuk mindig egyenlő lesz a vízionszorzattal, míg a maradék "sima víz" koncentrációja sem változik.


Az 55,5-ös koncentráció onnan származik, hogy a víz sűrűsége kb. 1 g/cm3. Ha van 1000 cm3 vized, akkor az 1000 gramm, amit ha elosztasz a víz moláris tömegével (18), megkapod, hogy 55,5555.... mol/dm3 és ebből ki kell vonni a vízion koncentrációját, ami viszont elenyészően kicsi (10^-7 nagyságrend), így meg sem látszik a végeredményen.

2011. dec. 1. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

húú nagyon szépen köszönöm a válaszodat,tökjó hogy ilyen érthetően válaszoltál:) még lenne pár dolog,ami nem teljesen tiszta:

-tulajdonképpen mit is jelent az,hogy a víz disszociációs állandója mondjuk 25°-on 1,8*10^-16 mol/dm^3

úgyértem hogy számszerűsítve ez is biztos jelent valamit hogy 1 dm^3-ben..

-és még ahogy olvasgattam,találtam ezt a leírást:

[link]

itt azt a részt nem értem amikor leírja hogy 1000g vízben mennyi ion található,ezt mi alapján számolj ki?

köszönöm az eddigi válaszodat,természetesen ment zöldkéz:)

2011. dec. 1. 21:29
 3/3 Ozmium42 ***** válasza:

"-tulajdonképpen mit is jelent az,hogy a víz disszociációs állandója mondjuk 25°-on 1,8*10^-16 mol/dm^3

úgyértem hogy számszerűsítve ez is biztos jelent valamit hogy 1 dm^3-ben.. "


Disszociációs állandó: K, a disszociált részecskék száma vagy koncentrációja osztva a nem disszociált részecske számával, vagy koncentrációjával. Mivel a vízionszorzat 10^-14 mol/dm3, a "sima víz" koncentrációja pedig 55,5 mol/dm3 így:


Víz esetén K=[H3O+] x [HO-] / [H2O]


10^-14/55,5=1,81x10^-16


Az "állandóknak" nem szokott mértékegysége lenni, szerintem ez a szövegben hibás, bár másol is láttam már mol/dm3-ben megadva (nagyon ritkán), talán nem olyan nagy hiba (de úgy sejtem, hogy csak bizonyos speckó megkötésekkel lehet helyes, a mindennapi rutinban el lehet hagyni). A lényeg, hogy azt adja meg, hogy milyen a disszociált és disszociálatlan részecskék aránya. Ha ez a szám nagy, akkor a disszociáció nagyrészt végbemegy, ha kicsi (mint esetünkben), akkor a disszociáció alig megy végbe.


"itt azt a részt nem értem amikor leírja hogy 1000g vízben mennyi ion található,ezt mi alapján számolj ki? "


1000 gramm víz, mint láttuk, 1000 cm3, vagy 55,5 mol vizet jelent, és 10^-7 mol/dm3 a vízionok koncentrációja külön-külön. Tehát 1000 cm3 vízben kétszer 10^-7 mol ion van. Ez 12*10^16 darab iont jelent. Ha 55,5 mol az összes víz, az 333*10^23. Elosztjuk a nagyobb számot a kisebbel, így kiderül, hogy hány vízmolekulára jut egy disszaciáció. Az eredmény 27,75*10^7. Azonban a disszociációban a 2 ion valójában egyetlen molekula víz disszociációjával keletkezik (hiszen az egyik vízmolekuláról leváló proton csatlakozik egy másik vízmolekulához, így alakul ki a hidroxidion-oxóniumion pár), így a nevezőt osztanunk kell kettővel, vagyis az eredmény a duplája lesz. 55,5*10^7 az 555 millió. Tehát 555 millió darab vízmolekulából 1 disszociál, és így két darab vízion keletkezik.

2011. dec. 1. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!