Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csillagászok! Valaki esetleg...

Csillagászok! Valaki esetleg tud segíteni a Jupiter megfigyelésében?

Figyelt kérdés

Ma hajnalban fent maradtam, mert megnéztem a Stellarium, nevű programban, hogy a Jupiter megfigyelhető lesz.


Ez volt életem első megfigyelése, nemrég vásároltam teleszkópot. Szerintem jól néztem ki a bolygókat az égbolton, mert a Vénusz kicsit balra alatta volt, és ez volt keleten a két legfényesebb "csillag".


Kipróbálva több okulárt is ugyan az volt a tapasztalatom. Mind a Jupiterre mind a Vénuszra, hogy csak egy nagy fényes pontra nagyította fel a távcső. Elvárásaim voltak túl nagyok? Én felhőcsíkokra számítottam, kicsit csalódás volt, de gondoltam első megfigyelés nyilván én rontottam el valamit, vagy csináltam rosszul valamit. Vagy esetleg arra is gondoltam, ilyenkor túl nagy fénye van a Jupiternek mert közel van a naphoz? Mármint 4-4:30 néztem az majdnem napfelkelte, szóval így értem hogy közel kering naphoz?


Valaki tudna segíteni? Előre is köszönöm!



2012. aug. 20. 12:31
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Ugye nem gondolod, hogy a távcső ismerete nélkül válaszolni lehet a kérdésedre....
2012. aug. 20. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

SkyWatcher 70/900 refraktor


36x és 90x-es nagyítást próbáltam és a 2x barlow lencsével is néztem, ami 72x és 180x-os nagyítást ad.

2012. aug. 20. 16:04
 3/13 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem a fényértéken kell állítani(fényképezőnél ez az ISO). Én egy mezei, nem tükörreflexes Canon Powershot SX20 IS-el közelítettem még tavaly rá, manuálisan állítottam mindent. A felhőket nem, de a holdjait mind le tudtam fotózni vele, szépen látszódtak.

Tehát ha a távcsövön van olyan állítási lehetőség, akkor csökkentsd a fényerőt.

2012. aug. 20. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
69%

Egy távcsőn nem lehet a "fényértéket" állítani.


Sajnos a távcső nem túl komoly. Egy 70 mm és objektívű távcsővel már 35X nagyítás kihozza a felbontásban az elméleti maximumot. Ennél nagyobb nagyítás már un. üres nagyítás, azaz új részletek már nem kerülnek elő csak a látott kép nagyobb. Nagyobb és kontrasztalanabb", homályosabb. Gyakorlatilag a távcsöveken a maximális alkalmazott nagyítás megfelel a felbontásból származtatott nagyítás maximum duplájának. Kivételes légköri viszonyoknál és kivételesen jó optika esetén lehet háromszoros négyszeres ez az érték. A te távcsöved esetén ez 70-120 X nagyítás lenne. De már ez is, mint mondtam extrém optikát és észlelési körülményeket kívánna. A távcső nem az. A megfigyelés körülményei meg bizonyára nem azok közvetlen napkelte előtt.

2012. aug. 21. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Hazudnék ha azt mondanám értem :D. De nagyjából értem, csak eléggé szakzsargon :S. Nos ez azt jelenti hogy, más okulár beállításokkal próbálkozzak, és ne olyan későn, mert nagyon világos a Jupiter a nap miatt, és várjak vele?

Azt néztem hogy októberben lesz fent már este 10 után, akkor már jól lehet lesz látni, és nem lesz világos? (úgy értve hogy a sávokat is látni rajta)


Csak azt néztem vásárláskor, hogy találtam egy videót a youtuben egy elvileg enyémnél is kisebb távcsővel tök jól lehet látni meg tök jó részletesen a Jupitert, és a sávozódást. Én ilyesmire számítottam.


http://www.youtube.com/watch?v=nmAzGyoJ3uc

2012. aug. 21. 21:15
 6/13 anonim ***** válasza:
Bocsaz offért, de megkérdezhetem mennyiért vetted a teleszkópot?
2012. aug. 23. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

A 4. kommentre reagálnék pár gondolattal:

A 70/900-as SW refraktor egy egészen szép képalkotású kezdő távcső. Az elérhető elméleti nagyítás a mm-ben vett objektívátmérő duplája, tehát ennél a csőnél a 140× még értelmesen kihasználható.

A kérdező által használt okulárokkal igenis kellett volna látni Jupiter esetében a holdakat, a bolygón a felhősávokat, esetleg a Vörös Foltot is. A Vénusz esetében részleteket nem lehet kivenni, de a bolygó fázisát mindenképpen látni kell.

Ha csak egy fényes folt volt, akkor valószínűleg a fókusz volt nagyon rosszul beállítva, vagy esetleg a lencse volt totál bepárásodva.

Bolygóészleléshez egyáltalán nem rossz a hajnali időpont, a pirkadat nem zavarhat, és ilyenkor kvázi nyugodt a légkör is. Ezzel a cuccal egyébként a keresett bolygókat fényes nappal is látni kell.

2012. aug. 23. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:

Bocs nekem is egy kis off: Előzőhöz lenne egy kérdésem:

"igenis kellett volna látni Jupiter esetében a holdakat, a bolygón a felhősávokat, esetleg a Vörös Foltot is. A Vénusz esetében részleteket nem lehet kivenni, de a bolygó fázisát mindenképpen látni kell. " Miért van az, hogy a Jupitert könyebben lehet látni, mint a vénuszt, pedig a vénusz van közelebb hozzánk. Nem? (Lehet hülye kérdés)

Nem megkérdőjelezni szeretném a válaszod, csak megtudni a választ az enyémre :) Tehát ne úgy értsd.

2012. aug. 23. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
A Vénusszal az a baj, hogy közel van a naphoz, ami eleve ront a láthatóságán, másrészt a homogén felhős légkörén nincs megfigyelhető objektum.
2012. aug. 23. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
52%
Meg a Jupiter azért párszor nagyobb, mint a Vénusz :D
2012. aug. 24. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!