Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » [fizika]Lendulet megmaradás -...

[fizika]Lendulet megmaradás - ha egy rugoval szetlokunk ket testet annak miert lessz a lendulete nulla a szetlokes elott es utan, valamint ha egyforma tomegu test utkozik egy masik állo testel akkor nem valtozik a lendulet?

Figyelt kérdés
2012. aug. 29. 15:13
 1/3 anonim ***** válasza:

egy rugoval szetlokunk ket testet:

A lökés előtt ezért 0 a lendület, mert nincs mozgás.

Utánna meg a lendületmegmaradás miatt. A sebességek úgy oszlanak meg a két golyó között, hogy a rendszer lendülete 0 legyen.


ha egyforma tomegu test utkozik egy masik állo testel akkor nem valtozik a lendulet:


A golyók lendülete külön-külön változik, csak a két golyó ( vagyis a rendszer) összlendülete nem változik meg.

2012. aug. 29. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

1.)

- lokes után amig mozog a test addig van lendulete a testnek?

- ha egy mozgo testet rugoval meglokunk akkor ugyan akkora lessz a lendulete mielott nem loktuk meg a testet?


2.)

-az utkozes utan (zart rendszerben) teljessen egyforma sebesseggel,lendulettel mozog majd a masodik(állo)test es az elozoekben mozgo test viszont teljessen meg fog állni?

2012. aug. 29. 15:39
 3/3 anonim ***** válasza:

1)

- Igen, amíg egy test mozog, addig van lendülete (már ha van tömege, de persze, hogy van). Ha elgurítasz egy kisautót, az megáll. Ez ellentmond a lendületmegmaradásnak? Nem, hiszen a súrlódással elveszti a lendületét a test. Persze ez az olyan egyszerű kísérleteknél, mit a rugós autó, még nem számít.

- Ha meglökünk egy testet mindenképp nő a sebessége, tehát a lendülete is, függetlenül, hogy rúgóval vagy anélkül löktük meg. Ellenben az összlendület változatlan marad, hiszen így a kölcsönhatásban két test vesz részt (az eredeti, és amelyikkel meglökjük), és a két test lendületének az összege egyenlő.


Úgy képzeld el, hogy a világon van egy véges mennyiségű lendület, és az megy testről testre. (ez nem teljesen így van a kvantumfizika miatt, de azt most hagyjuk)


2) nem feltétlen. A testek tömegétől függ, mert ha rugalmas ütközésről van szó, akkor az energia is megmarad, és akkor nem mindegy, melyik milyen sebességgel, merre megy. Ezt már bonyolultabb kiszámolni, de ha egyenlő tömegű testekről van szó, akkor igen, az lesz amit mondtál.

2012. aug. 29. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!