Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan működnek a fúrt kutak?

Hogyan működnek a fúrt kutak?

Figyelt kérdés
Alapvetően az érdekel, hogy mi a működési elve a fúrt kutaknak, hogyan lehet az, hogy 50-60-... méterről vagy annál mélyebbről kézi hajtással fel lehet húzni a vizet (itt most nem arra megoldásra gondolok, amikor leküldenek az aljára egy búvárszivattyút). Elvileg ugye azt tanultuk, 10 méternél van a vízoszlop szakadási pontja, azaz ennél mélyebbről nem lehetne felhúzni a vizet. Olyat is hallottam, hogy a lenti vízrétegeknek a belső nyomása olyan, hogy földszint mínusz kb. 5-6 méter magától feljön a víz és így csak ezt a vízoszlopot kell húzni, de egzakt anyagot, könyvet, ismeretet nem találtam erre vonatkozóan. Megköszönném válaszotokat, vagy ha tudtok könyvet, linket a témában. Másrészt az ún. Norton-kút működési elve is érdekelne, itt is megköszönök minden segítséget.

2012. szept. 6. 02:31
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Bocsi, de fúratott kútba nem szoktak búvárszivattyút le engedni. Nálunk a cső átmérője miatt, le se férne.
2012. szept. 6. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Előző vagyok: Nálunk a fúratott kút 36 méter. Az aljára hogy engednék le búvárszivattyút?
2012. szept. 6. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
A föld alatti vízrétegek nem egyenletesen helyezkednek el, hanem, un. vízerek, azaz kis alagutakban folyó patakocskák formájában. A fúrt kút egy ilyen eret talál el. Az érbe egy cső ereszkedik le, amelyet egy dugattyú zár el (ez a felszíni kút). Amikor pumpálod, a vízér fölött légnyomáscsökkenés áll be, amelyet az odaömlő víz kitölt. A víz így folyamatosan nyomul feljebb a csőben. Így alul viszont egyre nagyobb a nyomás, amely miatt visszafolyás következne be, ha nem pumpálsz elég gyorsan. Ha a fenti légnyomáscsökkenés folyamatos és elég gyors, akkor a felfelé áramló víz tehetetlenségi nyomatékának megfelelő erőt nem tudja legyőzni az alsó víznyomás, így a visszafolyás nem következik be. Az elv az, hogy a növekvő vízoszlop növekvő súlyából eredő erőt, amely a visszafolyást generálja, ellensúlyozzuk egy növekvő sebességű feláramoltatásból következő tehetetlenségi erővel. Azért kell gyorsan pumpálni, hogy az első 6-8 méter alatt, amíg a nyomás különbség is legyőzi a súlyt (vákuumot sosem tudsz produkálni, ezért a 10 méter nem reális), elég nagy feláramlási sebességet érjünk el.
2012. szept. 6. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

#1, #2: pl. ez is erre való. attól, hogy te még nem láttál ilyet, létezik. [link]


#3: nem ez volt a kérdés...


kérdező:

nem szívják, hanem nyomják.

egy rudazattal leviszik a mozgást a cső aljára és ott van tulajdonképpen a pumpa maga. így nem korlátoz a 10m-es határ, mert nem fel kell szívni, hanem fel kell nyomni a vizet, az meg, hogy milyen magasra tudod nyomni, már csak izomerő és áttétel kérdése.

2012. szept. 6. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 ataaa ***** válasza:

10 méteren túl is működhetnek szivattyúk! Örvényszivattyúk alkalmazásával megnövelhető a nyomómagasság, sőt lépcsőzetes megoldással még magasabbra el lehet juttatni a folyadékokat.

Gondolj csak bele a magas víztornyokba, vagy a felhőkarcolókba. Oda is el kell jutnia valahogy.

2012. szept. 6. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

#5: a 10m a szívómagasság elméleti maximuma. azt pedig nem tudod növelni, csak akkor, ha a alulról nyomja is valami, tekintve, hogy kb. 10m magas vízoszlop hidrosztatikai nyomása egyezik meg a légköri nyomással.


az emelési magasság egyébként pont a szivattyú kilépő csonkjának nyomásától függ, annak növelésére meg pont nem az örvényszivattyú a legjobb megoldás. (arról nem is beszélve, hogy az örvényszivattyún visszafolyik a folyadék, ha nem üzemel, ami nem túl praktikus egy víztoronynál...)

2012. szept. 6. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 ataaa ***** válasza:
Nem a kút miatt írtam, hanem a 10 méteres elméleti határ áthidalásának lehetőségéről...
2012. szept. 6. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 ataaa ***** válasza:

A másik hogy a víztoronynál szerinted a kieresztő csövön történik a betáplálás???

Leegyszerűsítve az egy nagy tartáj egy lefojóval, meg egy különálló nagy csappal, ami nem alulról megy, hanem felülről hurkoltan...szerintem. Így ésszerű.

2012. szept. 6. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

a 10m-es határ áthidalásának az egyetlen lehetősége, hogy nem szívod, hanem nyomod. ez le is lett előtted írva.


akkor te most mit is tettél hozzá a dologhoz?


másrészt:


ivóvizet tárolsz. legalábbis elvileg. baromira nem jó, ha mindenféle nő benne.

a csobogtatással viszont azt éred el, hogy a lehető legtöbb levegő fog oldódni a vízben, ami kerülendő. ha meg nem csobogtatsz, azaz nem vagy a beömlővel biztosan a vízszint felett, akkor meg ugyanúgy kifolyik a víz, függetlenül a a két csőtől.


ha lezárod az egészet, hogy ne érje levegő, akkor meg (ha csak nem akarsz nyomástartó edényt építeni a magasban), akkor vagy belső elasztikus zsák, vagy mozgótető kell a tározóba. mindkét esetben jobb az alsó befolyás.


az sem elhanyagolható szempont, hogy ha valami egy csővel megoldható, akkor nem fognak kettőt betervezni.

2012. szept. 6. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 ataaa ***** válasza:

Ajánlom figyelmedbe a második ábrát:

[link]

2012. szept. 6. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!