Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan működnek a fúrt kutak?

Hogyan működnek a fúrt kutak?

Figyelt kérdés
Alapvetően az érdekel, hogy mi a működési elve a fúrt kutaknak, hogyan lehet az, hogy 50-60-... méterről vagy annál mélyebbről kézi hajtással fel lehet húzni a vizet (itt most nem arra megoldásra gondolok, amikor leküldenek az aljára egy búvárszivattyút). Elvileg ugye azt tanultuk, 10 méternél van a vízoszlop szakadási pontja, azaz ennél mélyebbről nem lehetne felhúzni a vizet. Olyat is hallottam, hogy a lenti vízrétegeknek a belső nyomása olyan, hogy földszint mínusz kb. 5-6 méter magától feljön a víz és így csak ezt a vízoszlopot kell húzni, de egzakt anyagot, könyvet, ismeretet nem találtam erre vonatkozóan. Megköszönném válaszotokat, vagy ha tudtok könyvet, linket a témában. Másrészt az ún. Norton-kút működési elve is érdekelne, itt is megköszönök minden segítséget.

2012. szept. 6. 02:31
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

éljen.


még szökőkutat is raktak bele. legalábbis szerinted, az ábra alapján...

(ne mond, hogy nem, a térfogatáramhoz sebesség is kell, vagy méteres átmérőjű cső)


mellékesen ez egy rohadt nagy torony, mi meg itt házi dolgokról beszélgetünk...


de mindegy, tervezni, építeni úgysem fogsz ilyet, legyen neked igazad. ;)

2012. szept. 6. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, de még azt hiszem nem kaptam meg az igazit, vagy csak nem értettem.


#1, #2 -> ahogy #4 írta létezik ilyen, ha jól tudom egy másik csövön szokták leküldeni, a 36 méter meg nem akadály, mert ilyen hosszú vezeték létezik.


#3 -> ez OK, amit leírtál az a "málnaszörp-szívószál" effektus :), de itt jön be a ~10 méteres határ (persze el lehet vitatkozni, hogy az valóban 10-a vagy több, de az szerintem biztos, hogy mondjuk egy 50 méteres vízoszlopot szívni nem tudsz "szakadás nélkül". Ergo amire ki akarok lyukadni, hogy mindenképpen lesz egy határ, aminél nagyobb vízoszlopot nem tudsz szívni.


#4 -> köszönöm a tisztázó válaszokat (mintha én írtam volna :)), de utána írsz az is OK, lényegében egy a búvárszivattyú-elv, de nekem pl. 66 méteres a kutam és nincsen leküldve semmi sem, azaz nálam szívás :) van és nem felfelé nyomás.


# összes -> tehát az OK, hogy lentről nyomni a vizet felfelé lehet, és itt, ahogy #4 írta, csak izomerő kérdése, hogy milyen mélyről tudom feldolgozni a vizet.

A kérdés továbbra is az, hogy a szívó elven működő Norton-kút hogyan tudja 66 méterről felhozni a vizet. Ha igaz, hogy a föld alatti vízrétegnek olyan belső nyomása van, ami földszint mínusz 6 méterre felnyomja a vizet, akkor elvileg minden OK, mert az 10 méteren belül van és ekkora vízoszlopot már lehet szívni. Erről tud valaki valami egzaktat mondani?

Továbbra is köszönöm a segítséget.

2012. szept. 8. 06:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!