Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kettős-rés kísérlet, szájbarág...

Kettős-rés kísérlet, szájbarágósan elmagyarázná valaki, hogy mitől érdekes ez a kísérlet?

Figyelt kérdés

2012. szept. 7. 20:26
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
90%

Elég jól elmondja, szeritem a legjobban: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=IsI..

Mj:

Szerintem érdemes megnézni a videót nem csak ettől a résztől kezdve.

2012. szept. 8. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:
Az ilyen dolgok arra késztetnek, hogy másképpen fogjam fel az életet, hogy nem csak szaros ősrobbanás van, meg evolúció, és ezek szerint nemcsak biológiai test vagyunk. Nagyon jó videó! és Köszi a válaszokat!
2012. szept. 8. 18:11
 13/24 anonim ***** válasza:
87%

Én személy szerint nagyon bízom abban, hogy csak a kamera jelentléte befolyásolta a kísérlet eredményét.

Abba bele sem merek gondolni, hogy mi van akkor, ha az elektron tényleg "észlelte", hogy figyelik.


Andi

2012. szept. 8. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
100%

@19:02-es ha megnézted volna a videót amit linkeltem akkor tudhattad volna hogy a kísérletet sikerült úgy elvégezni hogy nem zavarjuk meg az elektront, kristályt raktak a 2 lyuk elé ami kelt egy elektron párt amely összefonódott állapotba kerül az eredeti elektronnal, egy teljesen másik hermetikusan elzárt szobába meg vagy elvégzik a mérést az elektron páron vagy nem, úgy elzárták hogy fizikai kölcsönhatás ne érvényesülhessen, úgy csinálták hogy a kölcsönhatásnak fénynél gyorsabban kellene terjednie ... csupán a mérés megléte vagy nem megléttől függ hogy a 2 fajta kép közül melyik lesz.

Sőt megcsinálták a késleltetett-választásos kétrés kísérletet ami abból áll, hogy nem nézték meg az ernyőn keletkezett képet, az elektron összefonódott párját keringtették egy napig majd döntöttek hogy végrehajtják-e rajta a megfigyelést (mérést). Ettől a döntéstől függött hogy egy nappal ezelőtt a 2 közül melyik kép keletkezett.

Nem csak elektronra próbálták ki.

Ezt nem hangzott el az előadáson, de ez a jelenség galaktikus méretekbe is működik. Ez az ún. Intergalaktikus késleltetett-választásos kísérlet

részletek : [link]

Döbbenetes ...


A részecskék sokszor a részecskék állapota, létezése, nem létezése, helye ... egy szuperponált állapotba van, egyszerre van a létezés és nem létezés állapotába, a megfigyelés pillanatában áll be egy jól meghatározott állapotba.

A kísérletet azért csinálták meg mert ez jön ki a kvantumfizikai modellekből, ezt annyira eltér a világról alkotott eddigi képünktől hogy felmerült a gyanú hogy hibás a kvantum fizikai modellünk,hogy kísérletekkel igazoljuk hogy hol lehet a hiba, és az jött ki hogy pontosan úgy történik ahogy a modellekből előre kiszámolták.

Egyébként a kettős-rés kísérletet az évszázad legszebb kísérletének nyilvánították. Az elkövetkező évszázadba vagy évszázadokba nagy valószínűséggel fontos technikai fejlődés köszönhető majd erre a tudásra alapozva, pl kvantumszámítógépek melyek egy jelentős minőségi ugrást fognak jelenteni a mai Neumann-elven működő számítógép generációkhoz képest.

Nem alaptalanul állíthatom , hogy a kettős-rés kísérlet nagyon szépen demonstrálja a tudat hatását az anyagra.

2012. szept. 9. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:

Tudom megnéztem :D de csak annyit ahány mp-nél kezdődött a linkelt video. ezt viszont a videonál sem értettem:


"Sőt megcsinálták a késleltetett-választásos kétrés kísérletet ami abból áll, hogy nem nézték meg az ernyőn keletkezett képet, az elektron összefonódott párját keringtették egy napig majd döntöttek hogy végrehajtják-e rajta a megfigyelést (mérést). Ettől a döntéstől függött hogy egy nappal ezelőtt a 2 közül melyik kép keletkezett."


de ha előre megnézik ahogy becsapódnak, akkor látnak egy képet, és ha megmérik az elektron másik párját, akkor az elsőnek a képe nem változhatna, nem?

2012. szept. 9. 17:04
 16/24 anonim ***** válasza:
100%

"de ha előre megnézik ahogy becsapódnak, akkor látnak egy képet..."

Ha előre megnézik a keletkezett képet akkor megzavarták a késleltetett-választásos kísérletet. Ez amit írtam akkor igaz, ha előre nem nézik meg.


Ez elég félreérthetően fogalmaztam:

"Nem alaptalanul állíthatom , hogy a kettős-rés kísérlet nagyon szépen demonstrálja a tudat hatását az anyagra."

Igazából sehol nem láttam pontosan definiálva a tudat szó jelentését. Itt nem feltétlenül emberi tudatról van szó, a kísérlet "tudja" hogy megfigyelik. Nem az a lényeg, hogy az emberi megfigyelés változtat a dolgokon, hanem, hogy bármilyen "megfigyelő" amit a rendszerbe juttatnak, befolyásolja az eredményt, de nem lehet tudni, hogy hol az ok-okozati viszony, amire a kísérlet reagál. Emiatt mondják néha úgy mintha a kísérlet "tudná" hogy figyelik, de ezt a "tudást" nem hétköznapi értelemben kell venni, és a kvantummechanika nem állítja hogy az ember tudata van valamilyen hatással a valóságra.

A kvantumkísérletek eredményét nem a mi tudásunk(választásunk) változtatja meg, hanem a mérés ténye. A mérőeszköz az az embertől független és a változást ennek a jelenléte okozza. Valószínű nagyobb űr van a valós világ és a gondolkodásunk között mint gondoltuk.

2012. szept. 10. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 A kérdező kommentje:
Értem köszönöm! Az ember befolyásolja pusztán a jelenlétével is a kísérletet, na ennek az okára soha nem jönnek rá! xDD
2012. szept. 10. 17:07
 18/24 anonim ***** válasza:
100%
Figyelmedbe ajánlom a Schrödinger macskája gondolatkísérletet. A tényleges kísérletet soha nem végezték el, egyrészt állatkínzás lett volna másrészt a kísérlet végkimenetele bárhogy is végződött volna semmi új ismerettel nem szolgált volna.
2012. szept. 10. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 A kérdező kommentje:
a superállapot élet-halál között lebeg a macska. de ez mekkora hülyeség már hogy állatkínzás miatt, és amit az emberekkel csinálnak?! guantánamó pl. de mind1, majd elolvasom részletesebben, de már halottam róla.
2012. szept. 10. 20:41
 20/24 anonim ***** válasza:
100%

Mi a hülyeség?

A kísérlet pl. a szadista vágyak kielégítésére lenne jó.

Az eredeti kvantumfizikai probléma megoldásában nem jutnánk előrébb semmivel.

2012. szept. 10. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!