Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Schrödinger macskája az...

A Schrödinger macskája az melyik kvantummechanika paradoxon?

Figyelt kérdés
2012. szept. 11. 18:53
1 2 3
 1/27 Shai-Hulud ***** válasza:
97%

Ugye nem várod el, hogy itt dióhéjban felvázolja neked valaki a kvantummechanika elméletét?

A kérdezett dolognak utána is tudsz olvasni, ha használod a keresőt..... Például:

[link]


Pedro

2012. szept. 11. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:
Tudom a kísérlet leírását, a kérdésemet kellett volna elolvasni és megérteni ! Nem azt kértem, hogy magyarázd el, hanem hogy mond meg hogy ez melyik paradoxon ? Mi vezet ellentmondásra a klasszikus fizikával és mi ennek a paradoxonnak a neve ?
2012. szept. 11. 19:10
 3/27 anonim ***** válasza:
90%

Benne van a szócikkben, még az elején:

[link]

2012. szept. 11. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:
Én nem láttam benne, mond el. Aspangagyagola barátunk nem tudja pl.
2012. szept. 11. 19:18
 5/27 Shai-Hulud ***** válasza:
96%

"Én nem láttam benne,"

Hát éppen ez a baj. Megfelelő ismeretek birtokában az embernek feltűnik, hogy a Heisenberg-féle határozatlansági elv ellentmond a klasszikus fizikának.


A klasszikus fizika szerint minden a világon jól meghatározott helyzetben és energiaállapotban létezik, fix, stabil, egymásból logikusan következő dolgok vesznek minket körül.


A kvantumfizikában ezzel szemben létezik olyan állapota az anyagnak, ami úgynevezett "határozatlan" állapot, azaz nem tudjuk pontosan , hogy milyen állapotot vesz fel, ez csak majd egy vizsgálat alkalmával lesz eldönthető. De a vizsgálat EREDMÉNYE befolyásolhat olyan történéseket, amelyek a vizsgálat ELŐTT történtek. (Huh, lehet, hogy ez így kissé tömény, de nem baj.)


A Heisenberg-féle határozatlansági relációról itt olvashatsz:

[link]


Tudni kell viszont, hogy ez NEM PARADOXON!!! Hanem csak a kvantumfizika egyik érdekes tulajdonsága.

A határozatlansági relációval nagyszerűen lehet bánni, amint az ember a VALÓSZÍNŰSÉGSZÁMÍTÁST használja. Ekkor egy adott esemény nem "bekövetkezik vagy nem", hanem adott valószínűséggel következik be... És ezzel PONTOSAN lehet számolni.


Ezeknek az elveknek a felhasználásával működnek az atomórák, a GPS rendszerek, ilyen elvek alapján folytatnak kísérleteket a kvantumszámítógép megalkotására, és még sorolhatnám. A mai tudomány nagyszerűen tudja kezelni az ilyen jelenségeket.


Pedro

2012. szept. 11. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 A kérdező kommentje:

Pedró, elég furcsa ellentmondásba kerültél magaddal :-D !.


Azut írod, hogy baj hogy nem láttam benne a paradoxonnak a nevét ellenben későbbviszont azt írod, hogy ez nem paradoxon ! Te jól vagy ? :D.


"A kvantumfizikában ezzel szemben létezik olyan állapota az anyagnak, ami úgynevezett "határozatlan" állapot, azaz nem tudjuk pontosan , hogy milyen állapotot vesz fel, ez csak majd egy vizsgálat alkalmával lesz eldönthető. De a vizsgálat EREDMÉNYE befolyásolhat olyan történéseket, amelyek a vizsgálat ELŐTT történtek. (Huh, lehet, hogy ez így kissé tömény, de nem baj"


Jó mondjuk nem értesz a fizikához, ez nem baj, de olyanokat mondasz hogy kacagok rajta ! Azt arod, hogy a kvantumfizikában a határozatlan állapotban van amiben nem tudjuk hogy mi van, de ember ha nemtudjuk hogy ott mi van ez az mitől kvantumfizikai jelenség ? Én sem tudom hogy a fagyi a dobozban elolvadt-e mikor hazaérek vagy sem !


A schrödinger macskája paradoxonnak a neve érdekel és az hogy mi vezet ellentmondásra a klasszikus fizikával, perdó ha nem szedted össze magadat inkább ne válaszoljál.

2012. szept. 11. 19:53
 7/27 Shai-Hulud ***** válasza:
96%

Azért ez elég érdekes dolog, hogy TE osztasz ki fizikából, mikor neked nincsen halvány fingod sem róla... :-DD


Na de hagyjuk.

OK, igazad van, ÉN nem értek a fizikához.

OK, igazad van, ÉN nem tudom, mi is az a határozatlan állapot.

OK, igazad van, ÉN vagyok az értetlen és a hülye, te meg a helikopter.


Nos akkor:

"Fizikai paradoxonok:

...

Schrödinger macskája: A mikrovilágot bizonyos (önmagukban is paradox, szokatlan) valószínűségi törvényekkel lehet csak leírni, a makrovilág azonban nem. Ugyanakkor az utóbbi az előbbi függvénye, hiszen a nagyméretű tárgyak is kvantumjelenségekből tevődnek össze. Tehát a makrovilágnak is ellentmondásosan kellene viselkednie, ami ellentmond a józan észnek és a tapasztalatoknak."

[link]


Azóta már a hivatalos álláspont az, hogy a makrovilágban a mikrovilág paradox jelenségei statisztikusan kiegyenlítődnek, tehát ez mégsem paradoxon, főleg mert nem vezet feloldhatatlan ellentmondáshoz.


A neve egyébként (BÁRMILYEN FURCSA) az, hogy Schrödinger macskája...


És bocsánat, hogy itt zavargok a hozzá nem értésemmel! :-DDD


Pedro

2012. szept. 11. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 A kérdező kommentje:

Neked nincsen róla fogalmad sem, hát látod micsoda ellentmondásokba kerülsz még magaddal is, de alattomoskodni azt tudsz ! :D.


Amit beidéztél a wikiből, az hiányos és ilyenformán hibás. Ha a valószínűségi események mögött ugyanolyan események vannak mint a klasszikus fizikában mi lenne a különbség ? A valószínűségek azok nagyszámok esetében használatosak.


Egyébként maga a Schrödinger macskája az ellentmondást tartalmaz, de nem ez a paradoxon neve és az is kérdés hogy mi vezet ellentmondásra a klasszikus fizikával.

2012. szept. 11. 20:09
 9/27 anonim ***** válasza:
91%

LoL Pedronak beszólt egy kérdező, hogy nem ért a fizikához, és tovább keresi a Schrödinger macskájában a paradoxont.

Hát ha azt már úgyse találod meg, akkor az első mondatomban írtam egy másikat. :D

2012. szept. 11. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

"Neked nincsen róla fogalmad sem,"

Ez egy érdekes megállapítás. Majd gondolkodom, hogy visszaadjam-e a diplomámat...


"hát látod micsoda ellentmondásokba kerülsz még magaddal is,"

Nem, nem látom. Rávilágítanál?


"de alattomoskodni azt tudsz ! :D."

Ugyan MI volt alattomos abban, amit írtam? Hogy elismerem a te hatalmas tudásodat? Ez nem alattomosság volt... :-)


"Amit beidéztél a wikiből, az hiányos és ilyenformán hibás. "

Talán olvasd el az egészet.

Valamint a "kétrés kísérletről" is olvashatnál....

Talán valamennyit megértesz a kvantumfizikából.


"A valószínűségek azok nagyszámok esetében használatosak."

NEM. Nem véletlenül írtam a kétrés kísérletet. Ha elolvasod, látni fogod, hogy EGY DARAB!!! foton is 50%-os szórást mutat a két résen azaz egy időben MINDKÉT résen átmegy.


" de nem ez a paradoxon neve"

Akkor tán keress utána a guglin...


"mi vezet ellentmondásra a klasszikus fizikával."

Ott volt leírva... Sajnálom, ha nem tűnt fel neked.


Pedro

2012. szept. 11. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!