Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyek azok a reakciók,...

Melyek azok a reakciók, amelyeknél mindenképpen kettős nyilat kell használnom?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy rengeteg ilyen van... Meg hogy nem is lehet felsorolni csak úgy...

De azt szeretném kérni, hogy mégis próbáljuk összeszedegetni, melyek azok a típusok, vagy melyikekre kell figyelnem, hogy ne rontsam el - a kémiaérettségin.

Vannak ismereteim, de most nem írom le, és lehet, hogy hiányos. Aki tud, segítsen a kérdés megválaszolásában!

Köszönöm!



2012. szept. 21. 21:41
 1/2 anonim ***** válasza:
Az egyensúlyra vezető reakciók ilyenek. Általában azok ilyenek, ahol csak kicsi a szabadentalpia változás, vagyis nem igazán van se hőfejlődés (exoterm), sem lehűlés (endoterm). Például az ammóniaképződés is ilyen. Bár az exoterm valamennyire, de azért nem annyira, mint mondjuk a szén égése. Vagy a víz hidrolízise hidroxid és oxónium ionokra. Vagy a higany oxidálódása, mert magasabb hőmérsékleten az ismét oxigénre, és higanyra bomlik. De mondjuk 3000 fokos hőmérsékleten a víz keletkezése is megfordítható reakció hidrogénből és oxigénből. Ja meg egy nagyon fontos: a szén-dioxid forró szénnel érintkezve szén-monoxiddá redukálódik, miközben a szén is szén-monoxiddá de az ugye oxidálódik. És a szén-monoxid ugye mérgező. De ez kb. 800 fokon játszódik le, 400 fokon visszafelé alakul, vagyis a mérgező szén-monoxidból korom válik ki, és szén-dioxiddá alakul. Vagy a kén-dioxid oxigénnel egyesülése kén-trioxiddá is ilyen, mert a kén-trioxid bomlékony. Vagy a szénsav keletkezése szén-dioxid+vízből az is megfordítható, mert el tud bomlani és akkor a keletkező szén-dioxid kipezseg az oldatból. Vagy a mészégetésnél a kalcium-karbonát elbomlik kalcium-oxidra és szén-dioxidra, de szobahőmérsékleten visszaalakul. És persze a biokémia tele van ilyenekkel. Ma tanultuk pl. a glikolízis lépéseit azok is ilyenek.
2012. szept. 21. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

"Ma tanultuk pl. a glikolízis lépéseit azok is ilyenek."

A glikolízisben a lépések kb. fele/harmada praktikusan irreverzibilis:

Glu + ATP -» ADP + Glu-6P

Fru-6P + ATP -» ADP + Fru-1,6P

PEP + ADP -» Pyr + ATP

Pry + NAD + CoA -» Ac-CoA + CO2 + NADH


A másik fele persze nem, és azokat a lépéseket használja a sejt a glükóz felépítésére, de a fennt leírt folyamatok helyett teljesen mást kellett kitalálnia.


Tipikusan a kémiai kötésváltozással nem járó, izomerizációs reakciók reverzibilisek (praktikusan). De a legtöbb szerveskémiai reakció is megfordítható, amiben nincs CO2 felszabadulás vagy ATP hidrolízis.


Nem praktikusan, elméletileg minden reakció reverzibilis. Hogy mennyire lesz egy reakció reverzibilis az adott körülmények között az a kiindulási és végtermékek közti szabadenergia (dG) változás dönti el. (Simán az entalpia nem elég, mivel az nem tartalmazza az entropikus tagot, ami nagyon gyakran lényeges.) Ezért lehet az, hogy habár a hőváltozás kicsi, a reakciót kísérő hatalmas entrópiaváltozás csak az egyik irányba engedi a reakciót végbemenni (un. entrópia vezérelt reakciók).

2012. szept. 22. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!