Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fény gyorsabb a fénysebesség...

A fény gyorsabb a fénysebességnél?

Figyelt kérdés
A fénysebesség kb. 300000 km/s. A fizika mai állása szerint (E=mc^2 -ből levezethetően) ennél a sebességnél gyorsabban nem lehet mozogni. Ez OK, de a fény részecske hullámvonalban mozog, így nyilván hosszabb utat jár be, mint maga a látható fény (amit egyenesnek veszünk). Ezek szerint a fény részecskének gyorsabban kéne mozognia a fénysebességnél...

2012. szept. 26. 10:54
 1/7 anonim ***** válasza:

Nemhogy a fény, de semmilyen hatás vagy anyag nem terjedhet a fénynél gyorsabban.


Ki mondta azt neked, hogy a fény részecskéi hullámvonalban mozognak? Az elektromos és mágneses mező szinuszosan és merőlegesen váltakozik, ahogy a fény terjed, de "hullámvonal" csak akkor van, ha ezeknek a térerősségét rajzon ábrázoljuk.

2012. szept. 26. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

"Ez OK, de a fény részecske hullámvonalban mozog"

Nem, nem hullámvonalban mozog. Ha a fényt részecskének tekinted, akkor többé-kevésbé egyenes vonal mentén mozog. Ha a tér torzult, akkor kívülről nézve ez a vonal nem egyenes és folyamatosan változó törésmutatójú közegben sem feltétlenül egyenes a terjedése. Viszont akkor sem hullámvonalban mozog.

Ha hullámként tekintesz rá, akkor pedig magának a hullámnak a terjedési sebessége a fénysebesség, ha lenne neki közvetítő közege, akkor annak a részecskéi nem mozognának fénysebességgel. Olyan ez, mint a vízhullámok esete: a víz felszínén a részecskék csak fel-le mozognak, nem is nagy sebességgel, de maga a hullám a részecskék sebességénél gyorsabban terjed a felszínen.

2012. szept. 26. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Tom Benko ***** válasza:
Javaslom, ne akard elképzelni az anyaghullámot. Vedd tudomásul, hogy van. Nem valami részecske mozog hullámvonalban, meg nem hullám van kis térrészbe csomagolva, hanem az anyag mutatkozik meg hol így, hol úgy. Csak egy példa: hidrogénatomokat, sőt, kisebb molekulákat is sikerült már réseken interferáltatni, holott biztos, hogy azok egyenes vonalban mozogtak. Mégis volt hullámjelenség. No, akkor most ezt el tudod képzelni? Na, ezért mondtam, hogy ne is akard...
2012. szept. 26. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

John Gribbin: Schrödinger kiscicái és a valóság keresése


"...a kartonlapba vágott két résen áthaladó fény által az ernyõn létrehozott sötét és világos sávok alkotta mintázat egész egyszerûen a fény hullámként történõ terjedésének az ékes bizonyítéka..."


"Az elsõ lyukból kiinduló homogén fény olyan hullámokat kelt, amelyek a második ernyõbe vágott lyukakból kiindulva azonos fázisban haladnak tovább. A hullámok egymással interferálnak, és az ernyõn sötét és világos csíkok jellegzetes mintázatát hozzák létre - ékes bizonyítékaként annak, hogy a fény hullámként terjed."


"A fény (pontosabban szólva az elektromágneses sugárzás) mindig azonos sebességgel halad, a c-vel jelölt fénysebességgel."


Ez alapján én még mindig úgy értem, hogy a fény hullámként terjed és a fény által reprezentált elektormágneses sugárzás (amit egyenes haladásnak tekintünk) halad az un. fénysebességgel, tehát a kérdésben említett paradoxon továbbra is fennáll szerintem.

Én laikus vagyok a témában, de nem győztetek meg (ez persze nem jelenti azt, hogy nincs igazatok, csak a fizikusok akkor miért így fogalmaznak?)

2012. szept. 27. 09:31
 5/7 anonim ***** válasza:

Valóban, a fény hullámként is terjed. Meg részecskeként is. Pontosabban egyszerre hullám és részecske, aztán hol ennek, hol annak látjuk.

A paradoxon viszont, amit írtál, nem létezik. Ha azt mondod, hogy a fény részecske, akkor ez a foton nevű részecske halad egyenesen, c-vel. Nem kacskaringózik, nem hullámzik, ő egy részecske. Ha meg azt mondod, hogy a fény hullám, akkor maga a hullám halad c-vel. Ekkor azonban nem a fotonok hullámoznak, nem ők kergetik egymást hullámvonalban. Ha azt mondod, hogy a fényre úgy tekintesz, mint hullámra, akkor nincs foton.

A paradoxon tehát nem állhat elő.

2012. szept. 27. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi, érthető.
2012. szept. 27. 10:32
 7/7 Tom Benko ***** válasza:
Azért így fogalmaznak, mert a részecskefizikai viselkedésre nincsenek fogalmaink. Egyébként nyugodj meg, ez csak az ismeretterjesztő irodalomban történik ilyen formában, a mélyen tudományos kötetekben szó nincs részecskéről meg hullámról, helyette operátorok vannak, meg reprezentációk. Ezért mondom, hogy ne akard elképzelni a duális viselkedést. Mondjuk a kérdésed egy szép példa a szemléleti paradoxonra, úgyhogy már ezért megérte kiírni.
2012. szept. 27. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!