Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az ¸¸ökológiai lábnyom˝?

Mi az ¸¸ökológiai lábnyom˝?

Figyelt kérdés
Tudom,hogy van wikipédia,Google,meg stb. de nekem túl tudmányosan magyarázza el,nem értem meg a lényegét egyszerűen.Valaki tudna egy rövid,érthető leírást adni a fogalmáról,stb. általánosságban,röviden ? Ebből kéne írnom a házidogámat,de nem tudom megírni,ha nem is tudom,hogy mi... :S

#ökológia-lábnyom-i-biológia
2012. okt. 5. 19:17
 1/4 anonim ***** válasza:
Én úgy tudnám értelmezni h a nyom amit hagysz magad után a természetben (pl ha kivágsz egy erdőt akkor az nyomot hagy mert az állat és növényvilág megváltozik) de ha hülyeséget mondok szívesen várok minden korrigációt :)
2012. okt. 5. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az ökológiai lábnyom az a terület, ami károsodás nélkül meg tudja termelni egy adott személy aktuális életviteléhez szükséges javakat, számszerűsíti, hogy életmódunk mekkora hatással bír a természetre.

Szerintem ez egyértelmű fogalom

2012. okt. 5. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Kifejtve, hogy megértsd:


Ha megeszel heti 1 kg kenyeret, akkor kiszámolják, hogy ahhoz mennyi búza kell és ahhoz mennyi termőföld kell. Ha megeszel 1 kg húst, ahhoz is kiszámolják mindezt (mekkora helyen fért el az állat, mekkora hely kellett a takarmánygabonájához). Ugyanez a ruhádra is.

Ezek az egyszerű részei.

Valahogy az energiafelhasználást is beleveszik, azaz átváltják az 1 liter elégetett benzint négyzetméternyi földterületre. Nem tudom a képletet. Vizet, nyersanyagokat, képződő hulladékot, mindent.

Mivel a kenyeret, a húst és a ruhát szállítják, ezét ezekhez is hozzáadják az átlagos benzinhasználatot. Mivel a szállításhoz út is kell, ez is növeli a területet, persze részarányosan leosztva (hisz egy úton egy liter benzinnel sok kenyér szállítható). A lakást, annak fűtését, azt a tényt hogy munkahelyen dolgozunk, azt is fűtjük, benzinnel jutunk oda stb-stb mindet beleveszik a képletbe.


Ez alapján mindenkire kijön egy érték négyzetméterben (vagy épp négyzetkilométerben). Kinek kisebb, kinek nagyobb. Na ez az ökológiai lábnyom, egy képzeletbeli "szelet", amit a Föld bolygóból ő felhasznál. Jelenleg a Föld összes emberének összes lábnyoma nagyobb, mint a Föld teljes felszíne.


Mivel definíció szerint a lábnyom úgy van meghatározva, hogy ennyi terület kell ahhoz, hogy ne károsodjon a bolygó, tehát hogy regenerálódni tudjon, így a bolygó akkor nem károsodna, ha az emberiség összes ökológiai lábnyoma nem lenne nagyobb terület, mint a bolygó egésze. Jelenleg, ha jól emlékszem kb ötször-hatszor annyi, de ennek nézz utána.

2012. okt. 6. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Az a földterület, ami egy ember/ország/vállalat/akármi létrehozásához és fenntartásához szükséges.
2012. okt. 6. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!