Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi is a legnagyobb Vénuszi...

Mennyi is a legnagyobb Vénuszi és Merkúri kitérés?

Figyelt kérdés

Kicsit elbizonytalanodtam, mivel régen foglalkoztam evvel, de úgy tudom, a Vénusz legnagyobb kitérése a Naptól 45 fok (a szögperceket most hagyjuk), a Merkúré meg nem rémlik, de a google találatok között 18 fok és 28 fok is szerepelt.


Ezen kívül érdekel evvel összefüggésben, pontosan mi a dichotómia a CSILLAGÁSZATBAN? Ugyanis 50%-os fázist írnak erről, de logikus, hogy emiatt egyben a legnagyobb kitérést is jelenti a Naptól, bár nem vagyok benne biztos, hogy pontosan egybeesik e két pozíció.


Arra is kíváncsi vagyok, miért olvasok több google találatban NYUGATI kitérést? Keletre nem egészen annyi fokban térnek ki e bolygók?? Vagy mi miatt?



2012. okt. 11. 08:51
 1/4 anonim ***** válasza:
Ha a legnagyobb látszólagos szögtávolságra gondolsz, a Merkúr Földről nézve a Naptól maximum 28,3°, a Vénusz pedig maximum 47,6°körüli távolságra látható a Naptól
2012. okt. 11. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A Dichotómia maga az 50%-os fázis. Ami miatt eltérhet, az az un. Shröhter effektus. Ez nem más, minthogy a geometriai helyzetből adódó, és az észlelhető fázis között eltérés van. Ez a bolygó légköre miatt alakul ki. Pl egy elvileg (tehát számított) 50%-os fázisú Vénusznál Nyugati kitérésnél a látható fázis kicsit nagyobb, míg a keleti kitérésnél kisebb a ténylegesnél.

Maga a Dichotómia is különböző szögtávolságoknál következhet be, aminek az oka a bolygók keringési pályájának eltérése a kör alaktól. Így még a maximális szögtávolság is eltérhet a korábbi keringések során mérttől. Tehát nem csak a keleti-nyugati elongáció különbözhet, de két eltérő időben észlelt azonos (nyugati és másik alkalommal mért nyugati) kitérés is lehet különböző értékű!


maci

2012. okt. 11. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a kimerítő, pontos, lényegretörő választ. :)
2012. okt. 12. 14:23
 4/4 A kérdező kommentje:
...illetve válaszokat. ;-)
2012. okt. 12. 14:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!