Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ma megérinteni egy vegytiszta...

Ma megérinteni egy vegytiszta uránrudat vagy ugyanezt megtenni 200 év múlva a veszélyesebb?

Figyelt kérdés
Fizika versenyfeladatok közt találtam ahol is 20 pontot ért, szóval nyilván nem az egyszerűnek tűnő válasz a jó...

#urán #rádiaktivitás #radiaktív roncsolás
2012. okt. 20. 18:25
 1/3 anonim ***** válasza:

20 pontot ér? Huha... Nekem csak az jutott eszembe, hogy az urán felezési ideje nem éppen pár nap. Az U238-nak pl. 4,56 milliárd év. Tehát ha így nézzük, akkor mindegy, hogy ma vagy 200 év múlva fogod meg, mert akkor is annyira sugároz, csak te leszel öregebb. :P Viszont a többi izotóp bomlásáról nem tudok sokat.

Mindenesetre, engem is érdekelne, ha valaki tudja a választ. ^^

2012. okt. 20. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem 100%, nem vagyok részecske fizikus, de veszélyesebb később.

Leírom a logikám, el lehet dönteni igazam van e vagy nem.

Mg(a felezési idő az aktivitással van összefüggésben, minál rövidebb a felezési idő annál aktívabb egy izotóp)


Az urán 99% u238 ennek felezési ideje 4x10^9 év. A 200 év alatt, míg az urán pihen, egy kis része elbomlik tóriummá,th234 melynek felezési ideje 24 nap, tehát jóval aktívabb, mint az urán SOKKAL! A 200 év alatt, a tórium egy kis része is elbomlik plutóniummá,pu234 aminek a felezési ideje megint kicsi, tehát nagyon aktív, 6 óra.

A pu 234 tovább bomlik U234-re, ami kb 2x aktívabb mint a kiinduló U238. Az u234 ->th230 (kb9 nagyságrendel aktívabb mint az U238) Th230->Ra226 aktívabb sokkal, ra226->rn222 ami megint sokkal aktívabb.


És így tovább míg el nem jutunk a stabil izotópokig.


Tehát 200 év múlva az urán rúd, mindegy hogy milyen, de feltételeztem hogy a leggyakoribb u238. 200 év múlva, már nem tiszta urán rúd, hanem kis %-ban sokkal aktívabb izotópokkal szennyezett urán rúd, ami sokkal aktívabb is.

2012. okt. 21. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Mivel az uránnak 70 millió év a felezési ideje, mivel ma több benne az atom, szerintem most veszélyesebb, bár nagyon kicsi a különbség.
2012. dec. 11. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!