Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elhajítok egy testet. A...

Elhajítok egy testet. A látottakból ki tudom számolni a nehézségi gyorsulást?

Figyelt kérdés
Tudom milyen kezdősebességgel, távolra és magasra dobtam. Ebből kiszámolható a nehézségi gyorsulás?

2012. okt. 23. 01:32
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Persze
2012. okt. 23. 03:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Szerintem tudni kell hozzá a hajítás szögét is.
2012. okt. 23. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Ha légüres térben hajítod el, akkor igen.
2012. okt. 23. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Nem ismerjük a hajítás szögét és légüres a tér.


Tehát, hogyan számoljam? :)

2012. okt. 23. 09:24
 5/14 anonim ***** válasza:

Szög nélkül nem lehet. Többféle eredményt kaphatsz ugyanarra a távolságra, és többféle távolságot kaphatsz ugyanarra a gyorsulásra.

Jó példa például, ha egyszerűen ledobod.

2012. okt. 23. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

És stopper van-e nálad?

Ha tudod, hogy mennyi idő alatt esett le, akkor szög nélkül is ki lehet számolni.


Na nem tudsz időt mérni, akkor visszakoznom kell, és szerintem is kell a szög.


Amúgy erre a képletre jutottam:

g = (v*sin(f))^2 / (2h)


ahol f a hajítás szöge, v a kezdősebesség, h a maximális magasság.


Ha tudsz időt mérni, akkor a könnyen kiszámolható ebből:

cos(a) = L / (v*t)

2012. okt. 23. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Ha tudsz időt mérni, akkor f könnyen kiszámolható ebből:

cos(f) = L / (v*t)


Csak hogy következetes maradjon a jelölésem

2012. okt. 23. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Nincs stopper se, csak ezt a három adatot tudjuk(kezdősebesség, távolság és a csúcsmagasság. A többi ki lehet számolni, vagy nem.


A távolságból és a csúcsmagasságból nem lehet kiszámolni a szöget?


Tételezzük fel: nulla méter a távolság. Ekkor két dolog lehet vagy 0 vagy 90 a szög. Ha az előbbi, akkor 0 méter kell legyen a magasság. Ha nem nulla a csúcsmagasság akkor csakis 90 lehet a szög.


Tehát!


Távolság: 0 méter

Csúcsmagasság: 100 méter

Így a szög: 90 fok

Kezdősebesség: 20 m/s

2012. okt. 23. 13:22
 9/14 anonim ***** válasza:

Összesen 6 változó jöhet szóba, amikre 3 egyenletet lehet felírni: Alfa, v, h, s, t, a.


Ha tehát ezekből ismert bármelyik három, akkor a másik három kiszámítható.

2012. okt. 23. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Na de így akkor tudod a szöget. Ha tudod a szöget akkor ki lehet számolni.


De azért valamit szögezzünk már le. Ez az egész számítósdi csak elméleti síkon érvényes, valódi környezetben nem, esetleg csak közelítő számításra. Ha van a lövedékre hatása a közegellenállásnak, szélnek, perdületnek, hosszabb távolságok esetén a Föld forgásának, akkor ezekkel a számításokkal nem fogsz tudni pontosan számolni.


Közegellenállástól eltekeintve, egyszerűsített, elméleti esetben 45 fokos szöggel lehet legmesszebbre lőni, míg a valóságban 35 fokos szöggel körül lőhetünk legmesszebbre.


Az a kérdés, mit akarsz csinálni, mi ezzel a célod.

De kérdésedre a válasz: csak ezekből az adatokból nem lehet nehézségi gyorsulást számolni. Vagy tudni kell még a szöget, vagy az emelkedés(!) idejét, ami egyszerűsített esetben a teljes hajítási idő fele.

Viszont ha nem egyszerűsített esetről beszélünk, hanem valós helyzetről, tehát közegellenállással, satöbbivel, akkor még ha tudod is a szöget vagy az időt, akkor sem fogsz tudni pontos számítást végezni, max. csak közelítőt. De mivel a Föld nehézségi gyorsulását ismerjük, idegen égitesteken pedig valószínűleg nem fogsz ilyen méréseket elvégezni, így az egésznek sok értelme nincs. A Föld gravitációs anomáliáit pedig ilyen bizonytalan módszerrel nem lehet meghatározni, ha ez lenne a cél.

2012. okt. 23. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!