Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elhajítok egy testet. A...

Elhajítok egy testet. A látottakból ki tudom számolni a nehézségi gyorsulást?

Figyelt kérdés
Tudom milyen kezdősebességgel, távolra és magasra dobtam. Ebből kiszámolható a nehézségi gyorsulás?

2012. okt. 23. 01:32
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Most mégis úgy gondolom, hogy a fentiekből kiszámolható a hajítás szöge. (az előzőnek írom, hogy légüres térben vagyunk, nincs perdület, semmi ilyesmi. Fizikaórán vagyunk, nem a harctéren :) szerintem.)


írjuk fel a magasságot a távolság függvényében. Tudjuk, hogy parabola lesz, ezért felírható az alábbiak szerint.


h(s) = a*s^2 + b*s + c


legyen H a maximális magasság, L a távolság, ahol végül leesik.


tudjuk, hogy

h(0)=0

h(L/2)=H

h(L)=0


ezeket beírva a fenti egyenletbe, az elsőből rögtön kijön, hogy c=0, a másik kettőből az alábbi egyenletek adódnak:


a*L^2/4 + b*L/2 = H

a*L^2 + b*L = 0


ebből a és b meghatározható, tehát megvan a teljes pályát leíró függvényed, amelynek 0-ban vett deriváltja megadja a hajítás szögét.


Ha a szög megvan, akkor az alapján, amit tegnap írtam, meghatározható g értéke.

2012. okt. 24. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

h(s) deriváltja:

2*a*s + b

amely 0-ban vett értéke épp b


tehát ha b-t kiszámoltad, akkor

f = arcsin(b) (f a hajítás szöge, azaz a kezdősebesség vektora és a vízszintes által bezárt szög)

2012. okt. 24. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Visszanézve a tegnap írottakat, és beleírva a mai eredményt:

(tegnap h-val jelöltem a maximális magasságot, ma viszont H-val, szóval a mai jelölés szerint)


g = (v*b)^2 / (2*H)


Most már tényleg csak b-t kell kiszámolni.


Hevenyészett számításaim szerint:


b = 4*H/L, tehát

g = (4*v*H/L)^2 / 2H = 8* v^2 * H / L^2

2012. okt. 24. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Végül mégis lehetett, ment a zöld kéz.
2012. okt. 26. 17:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!