Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Adott egy háromszög területe,...

Adott egy háromszög területe, kerülete és egy oldala. Ti hogy szerkesztenétek meg?

Figyelt kérdés
Több megoldás is érdekel. Azt ismerem, hogy veszem azt az ellipszist, aminek a két gyújtópontja az adott oldal két végpontja és a főtengelye a maradék két oldal összege, és elmetszem az adott oldallal párhuzamos, tőle magasságnyira lévő egyenessel. (Maradék két oldal összege: kerület - adott oldal; magasság: a terület kétszeres osztva az adott oldallal) A válaszolónak cserébe elmondom, hogy kell megszerkeszteni egy háromszöget, ha adott egy oldala, az ahhoz az oldalhoz írt kör sugara, és a beírt kör sugara.

2012. nov. 1. 00:19
 1/6 anonim ***** válasza:
Heron keplettel kiszamolom a haromszog maradek ket oldalat. :)
2012. nov. 1. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Tom Benko ***** válasza:
És ellipszist hogyan szerkesztesz? Én a koordinátageometriai módszerrel csinálnám.
2012. nov. 1. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A legutolsó mondatot szerint ismered a szerkesztést egy oldal, a beírt kör sugara és egy hozzáírt kör sugarának ismeretében.


Nos akkor pont te tudod a szerkesztést!


Hiszen a beírt kör sugara kiszámítható: r=2T/K

Ha nem szabad számolni, csak szerkeszteni, akkor az egység hossz ismeretében a szokásos párhuzamos szelős szerkesztéssel az r:1=(2T):K aránypárral megszerkeszthető r.


Hasonlóan ismerhetjük, hogy a c oldalhoz írt kör sugara így számítható: R=2T/(K-2c).

Ez is szerkeszthető az előbbiekhez hasonló módon.


Na most már ismered a c oldalt, a beírt kör sugarát és a c-hez írt kör sugarát. Innen jöhet az általad ismert szerkesztés!

2012. nov. 1. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Kedves Parafagólem!


Az utolsó mondatomból nem következik, hogy tudom, hogy kell hogy kell megszerkeszteni egy háromszöget, ha adott egy oldala, a hozzáírt kör sugara és a beírt kör sugara. Ha jóhiszeműek vagyunk, és feltételezzük, hogy nem blöfföltem, akkor is csak annyit tudunk, hogyha valaki megmutatja nekem, hogy kell megszerkeszteni a háromszöget a területe, kerülete és egy oldala ismeretében, akkor már meg tudom szerkeszteni az egyik oldal, a hozzáírt és beírt kör ismeretében is. De válaszod egyből törlesztette is igéretem a többi válaszolónak. Köszönöm, hogy levetted a terhet vállamról.


Kedves T.B.!


Az ellipszist természetesen nem euklideszi értelemben szerkeszteném, de a példát épp azért írtam, mert alapvetően nem csak az euklideszi szerkesztések érdekelnek. Kérdésedre válaszolván: ellipszis szerkesztésére jó eszköz a rajzszög, a cérna és ceruza, én ezekkel szerkesztem. De Apollóniusz óta sokan sokféle eszközt kifejlesztettek rá.


Minden kedves eddigi válaszolónak köszönöm válaszát. Várom a továbbiakat.

2012. nov. 1. 22:35
 5/6 anonim ***** válasza:

Jaaaa!

Így viszont egyszerűbb a dolog! Már írom is a szerkesztés menetét. Ez színtiszta Euklideszi szerkesztés. (Érdemes egy kész ábrán követni, miért azt írom, amit.)


Egy segédállítást is felhasználunk:

A c oldal hozzáírt körét érintik a CA és CB oldalegyenesek. Ezek az érintési pontok K/2 távolságra vannak a C csúcstól. (Gondold meg, miért!)


Tehát ismerjük a c oldalhoz hozzáírt kör sugarát (R), a beírt kör sugarát (r), a c oldalt. Ezekkel együtt ismerjük a kerületet (K). Más nem is kell.


Tehát a szerkesztés:

(1) Rajzolsz egy R sugarú kört.

(2) Ennek egyik érintési pontjába szerkesztesz egy érintőt.

(3) Az érintőre az érintési pontból felmérsz egy K/2 hosszú szakaszt. Ekkor kapod a C pontot.

(4) A C pontból az R sugarú körhöz megszerkeszted a másik érintőt. Ekkor megvannak a CA és CB oldalegyenesek (A és B pontok ismerete nélkül).

(5) Most megszerkesztesz egy r sugarú kört, amelyik érinti a két oldalegyenest. (Párhuzamosokat szerkesztesz r távolságra az egyenesektől, ezek metszéspontja az r sugarú kör középpontja.) Most megvan a beírt kör is.

(6) Már csak a két kör közös érintőjét kell megszerkeszteni, hiszen az AB oldalt mindkét kör érinti ugye. (Közös érintőt kis módosítással Thalész-tételes módon lehet szerkeszteni.)

2012. nov. 1. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Tom Benko ***** válasza:
Ezt a szerkesztést én is tudtam. Ha neusziszi szerkesztéseket is megengedünk, akkor természetesen lényegesen egyszerűbb a feladat. Parafagóleméhez nincs mit hozzátenni
2012. nov. 2. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!