Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Forgatónyomaték hogy is van ez?

Forgatónyomaték hogy is van ez?

Figyelt kérdés

Azt hittem sejtem mi az forgatónyomaték,de kiderült nem. Szóval itt van mondjuk ez a feladat:


Egy 6 m hosszú gerenda tömege 40 kg. A gerendát az egyik végétől 1 m-re ékre fektetjük. Mekkora erővel lehet ezen a végén egyensúlyban tartani?


Tudom,hogy már volt,elolvastam az összes választ,de még mindig nem teljesen tiszta.Az világos,hogy forgatónyomatékokkal lehet megoldani.

Felírom az erőket,az oké:


F1*k1=F2*k2


Az erőkar nem a forgástengelytől mért távolság? Itt a forgástengely az ék,vagy épp itt a hiba?


Na mindegy szóval,akkor a k1 az 1m a k2 meg 5 m

Az erőt itt a gravitációs erő fejti ki nem?

Akkor az f2 erő 5*10*200/6=Az 1666,6 N

De a másik oldalon is van gravitációs erő amit ki kell egyenlíteni az 10*40/6=66,6 N


Akkor elméletileg az F1 ennek a kettőnek az összege: ami 1732 de ez jóval több mint ami a könyvben van 800 N


Kérem aki tud segítsen,köszönöm.



2012. nov. 1. 15:18
 1/5 anonim ***** válasza:

Szia.


A dolog úgy néz ki, hogy az ék a gerendát egy 5 méteres és egy 1 méteres szakaszra bontja. A hosszabbik oldalon, az 5 méteres rész geometriai középpontjánál hat lefelé egy F1 erő, ami az 5 méteres szakasz tömege és a nehézségi erő szorzatából kapható meg. Ez az éktől ugyebár 2,5 méter távolságban van, ez legyen k1.

A másik oldalon szintén hat lefelé egy erő, ami legyen F2, szintén az odaeső 1 méter geometriai középpontjában lefelé ugye. Ezt megint csak úgy számolod ki, ahogyan előzőleg. Ez az erő az éktől az 1 méter felénél, azaz 0,5 méter távra van, ez legyen k2. Mi pedig keressük azt az erőt, ami legyen F, amit ha kifejtünk ez utóbbi oldal végén, ugye 1 méterre az éktől, ez legyen k, pont egyensúlyban tartja a gerendát.

Az éket jelöljük ki a forgatónyomatékok számítási pontjának (lehet rossz a megfogalmazásom, biztosan érted), hogy azzal ne kelljen számolni. Mindkét oldalon tehát lefelé ható erőket találunk, és evidens, hogy az 5 méteres oldalon lévő forgatónyomatéknak egyenlőnek kell lennie az 1 méteres oldalon lévő forgatónyomatékok összegével.


F1*k1=F2*k2+F*k

behelyettesítve számokkal:

333,33N*2,5m=66,66N*0,5m+F*1m

833,325Nm=33,33Nm+F*1m

799,995Nm=F*1m

F=799,995N


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. nov. 1. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

bocsi elírtam, nem nehézségi erő és tömeg szorzata...nehézségi gyorsulás szorozva tömeg, ami m*g...:)


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. nov. 1. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem kell elbonyolítani. Ha egy tömegpontra hat egy erő, a tömegpont gyorsulni fog az erő irányában. Ha két különböző tömegpont mereven össze van kötve, és mindkét pontra hat erő, hogyan kezeljük? Legyen a két erő egymással ellentétes. az egyik pont mondjuk felfelé mozogna, a másik lefelé. De nem tudnak mert össze vannak kötve. A kötésvonalban így egy újabb erő keletkezik, amelyik nem engedi távolodni egymástól a pontokat. Ha most újra kiszámoljuk az egyes pontokra ható erőket, azt látjuk, hogy az eredő az eredetihez képest kicsit más irányú, végső soron a két pontot egymás körüli forgásra készteti. Innen a neve.


Mivel a gerenda szabályos és homogén, az egyes pontjaira ható erőket úgy összegezhetjük, mintha az összes erő a gerenda geometriai középpontjában hatna, így már lehet vele számolni. A súlyerő hatására lezuhanna. Ha egy pontban alátámasztjuk, a támaszponton egy új erő keletkezik amely az összerővel azonos nagyságú és felfelé irányul. Ha a gerendát kétfelé bontom a kitámasztásnál, akkor a geometriai osztásnak megfelelően kell a súlyerőt kettébontani, mindegyik a maga geometriai középpontjában hat (az éktől fél, illetve két és fél méterre). Ezután alkalmazzuk az első bekezdésben írottakat külön az egyik, majd külön a másik felére. Itt is szoros a kötés (a gerenda nem esik szét), tehát ugyanaz a jelenség zajlik le. Már csak azt kell biztosítani, hogy a két rész azonos módon működjön (akkor lesz egyensúly, azaz mindkét résre ugyanakkora erők hatnak). A szabályosság miatt az is rögtön látszik, hogy miért az említett képlet adja mg a megoldást.

Persze szabálytalan, ráadásul inhomogén testeknél a számolás sokkal bonyolultabb, de az elve ugyanez.

2012. nov. 1. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Sajtoskifli ***** válasza:

Nem értem, miért akarja mindenki két külön részre bontani a tönköt, és azokba felírni külön-külön a nehézségi erőt? Sokkal egyszerűbb az egészet egynek tekinteni. Tudjuk, hogy az mg homogén hengernél a geometria középpontba fog hatni, tehát 3m távolságra a henger két végétől ebben az esetben. Ebből egyértelmű, hogy az ék 2m távolságra van az éktől, itt hat a teljes mg. Tehát tudjuk, hogy F1=40kg*10m/s^2; k1=2m; F2=?; k2=1m

Mivel a test egyensúlyba van, és az ékre felírva testre csak két erő hat, aminek van forgatónyomatéka, illetve a test egyensúlyba van, F1*k1=F2*k2 ==> F2=F1*k1/k2

F2=400N*2m/1m = 800N


Szerintem ez így egyszerűbb megoldás, mint két részre bontani az egész testet.

2012. nov. 1. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek,azt hiszem az volt a hibám (legfőképp),hogy a gravitációs erő a végére hat és úgy számoltam,de ez hülyeség,szóval köszönöm nektek. Igazából nem tudom melyik,a könnyebb,ha szétválasztjuk,vagy ha nem. A 2. válaszoló válaszán kicsit emésztettemem magam,de most már felfogtam :D Köszi!
2012. nov. 2. 00:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!