Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen repülni nem tudó...

Milyen repülni nem tudó rovarok fordulatnak elő egy családi házban?

Figyelt kérdés

A pókon, hangyán, szárnyas hangyán, bolhán, vaspondrón kívül...


Előbbieket felismerem.

Ja és a csótányon kívül is. Bár csótányt még nem láttam, de rákerestem guglin, és így azt is felismerném.


Igazából azért kérdezek elsősorban, mert az egyik szobánkban, ahol nagyon sokszor nyitva volt az ajtó/ablak nyáron, ott többször találtam egy ismeretlen rovart. Először megijedtem, hogy csótány, de nem, nem az. Teljesen másképp néz ki:

Elég fürgén mászkál. Messziről egy bazinagy hangyára emlékeztet, de mégsem, mert nincs úgy tagolva és nem olyan sovány a teste, hanem inkább elég nagy ovális dagi a (torja vagy potroha? nem vagyok biológus... ).

Ja és sötét, és a hossza a lábaival+csápjaival együtt kb 1 cm.


Sajna nem tudom értelmesebben leírni amit láttam, ezért talán jobb, ha sorolnátok minden rovart, amiről tudjátok, hogy egy házban is előfordulhat, s én majd rákeresek gugliban a nevükre. Sőt így még másnak is hasznos lehet a kérdésem.


Nagytakarítottunk, és tulajdonképp nem találtunk most, csak 2-3 példányt, nyáron is csak néha egyet, egyet. Szőnyegen vagy fotelen mászkáltak mindig.

De azért jobb lenne tudni, hogy mik ezek és mire jönnek.


Köszönöm a válaszokat előre is!



2012. nov. 2. 07:39
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem lehet, hogy a mezei poloskával találkoztál?

Igaz, hogy az, ha szükségesnek tartja, akkor repül is, bár elég nehézkesen lát neki, ezért viszonylag könnyű megfogni. Ilyenkor ősszel keresi magának a helyet, szívesen "bevackol" télire lakásba. Tudni kell, ha papírzsepivel megfogod, ne nyomd össze, rögtön húzd le a rötyin, mert borzalmasan büdös lesz tőle, nemcsak a kezed, de még jó darabig a levegő is. Ezért van, ahol egyszerűen csak "büdös-bogár"-nak hívják.

2012. nov. 2. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

[link]

Itt egy galéria, nézd át, hasznos lehet. Bár én vidéken élek, kertes házban, és a legtöbbel még sosem találkoztam... :P


[link]

Vagy nézegess itt, hátha találsz hasonlót és akkor az már segítség lehet:

[link]


Mármint ezeket akkor, ha bogárról van szó. (Nem minden rovar bogár!)


Nem tudsz képet feltenni? Valószínűleg teljesen ártalmatlan bogár, a leírásod illik arra, ami kertes házaknál a leggyakoribb, alapvetően kint él a föld és a növények közelében, de olykor a lakásba is betéved (pláne, ha nincs szúnyogháló az ablakon vagy kis rések vannak!).


Egy házban szinte bármi előfordulhat, hiszen berepülhet véletlenül is az ablakon.

Az ablakra hálót kell tenni, az ajtóra is, ha nyitva akarjátok hagyni, a kis réseket betömni és kész, onnantól a legtöbb rovar kívül marad.

2012. nov. 2. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

1#-es! Nem Mezei poloska, akit keresek, annál sokkal keskenyebb és sötétebb valaki, de azért köszi az infót, mert a mezei poloskát csak látásból ismertem, nevét idáig nem tudtam!


2#-esnek köszi a linkeket, tanulságos... Világ életemben azt hittem, hogy az Aranyos virágbogár az a szentjánosbogár, hmm, rosszul tudtam. :-)

És a fülbemászót is másmilyennek ismertem, ejnye.


Hát a második linket nézve úgy látom, ezeknek a bogaraknak szárnyaik, meg ilyen páncélos izéik vannak... Akkor talán nem bogár, akit keresek, mert annak nincsen!


Fotóm nincs róla, mert mindig hamar kivittem, és megszabadultam tőle. Most meg nagytakarítás után valószínű (és remélem), hogy egy ideig nem találkozom vele a házban. :-)


Ha valakinek még van tippje, írjon! Az eddigi válaszokat is köszönöm!!

2012. nov. 2. 15:36
 4/7 anonim ***** válasza:

"Hát a második linket nézve úgy látom, ezeknek a bogaraknak szárnyaik, meg ilyen páncélos izéik vannak... Akkor talán nem bogár, akit keresek, mert annak nincsen! "

Bocsi akkor. :) Sajnos nem jut most más eszembe, hogy mi lehetett.


Biztos nem ezek, de nézd még meg az:

ezüstös pikkelykét

pinceászkát (ászkarákot)

százlábút

verőköltő bodobácsot

kemencehalacskát is.

Ezek is nagyon gyakoriak a ház körül/házban, nem árt ismerni őket, hogy ha meglátod ne ijedj meg. Mindegyikük ártalmatlan egyébként, persze bosszúság az akad velük...


Szerintem tarts egy befőttes üveget a szobában, vagy akár egy üvegpohár is megteszi, és máskor tedd rá a lényre, csúsztass alá egy papírlapot, fordítsd át, majd gyorsan csukd rá a tetejét. Utána fotózhatod és akkor általában még aznap megvan a válasz.


Egyébként aranyos, amit írtál, hogy nem tudtad, melyik micsoda. :) Megkérdezhetem, hogy eddig olyan helyen éltél városban, ahol nem találkoztál velük, vagy még kicsi vagy (bár a fogalmazásod alapján érettnek tűnsz), vagy miért nem ismered őket? Nem akarlak megbántani, őszintén érdekel. Én folyamatosan találkoztam velük életem során, szóval még ha nem érdeklődtem volna irántuk, akkor is az utamba kerültek volna. Olyan érdekes, hogy nálad másképp volt. Vagy rosszul mondták neked az ismerőseid?


Amúgy általában fej, tor, potroh van. A tor a válla, a potroh pedig a feneke így konyhanyelven. :-)


Egyébként szerintem legyél nyugodtan, ez a pár darab nem sok, valószínűleg csak véletlenül bekerültek és nem lesz több. Ha pedig mégis, akkor lefotózod, kiderül mi az és megmondjuk mit tudsz tenni ellene. Szóval nagy baj már nem lehet. ;)

2012. nov. 2. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Amúgy itt van még egy oldal, ez is nagyon hasznos:

[link]


Amelyikről nincs elég kép keress rá Google képkeresőjében:

[link]

akár a latin nevére is.

2012. nov. 2. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Na most már befejezem (főként, mert sajnos a kérdésedre nem tudok válaszolni), de ez is aranyos és különleges még és egyre gyakoribb:

[link]

A szenderek:

[link]

[link]

Nem tudom, ezt ismerted-e, a legtöbben nem ismerik. Erre szokták mondani, hogy olyan, mint egy kis kolibri. :-D


És még itt is lehet nézelődni:

[link]

Először szöveg, aztán ha a jobb felső sarokban a következő oldalra kattintasz, akkor jönnek be a különféle élőlények fotókkal. A bal oldali Galériából én most a rovarokat linkeltem neked, de van ott még sok minden.

Itt van kép a pikkelykéről az ászkáról és másról is, szóval ha ezzel kezded, nem is kell utánuk nézned.

A képek felett a tulajdonságaikra kattintva is feljön egy ablak, benne a leírással.

2012. nov. 2. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Leírás alapján ezüstös pikkelykére tippelnék. Nappal amúgy nem is fogtok sűrűn találni, általában éjszaka él. És ez a rovar majdnem minden háztartásban jelen van(inkább családi házban) , mégha nem is sejtjük. Én is találkoztam már egy kettővel sajnos.
2019. jún. 12. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!