Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan érthetném meg a kémiai...

Hogyan érthetném meg a kémiai kötéseket?

Figyelt kérdés

Persze értem, hogy az atomok kialakíthatnak egymással szigma és pí kötéseket, de hogyan lehet ezt elképzelni?

Mármint a szigma kötésnél van 1-1 elektronunk és akkor mi van? Mármint miért vonzzák egymást?

A pí kötést még kevésbé értem, a pˇ2-t meg már még annyira se. Tehát kialakul ott is a vonzás két atom közt és pl a buta-1,3-diénnél a píˇ1 kötés hatni fog az egész molekulára, de miért? Még rengeteg kérdésem lenne, de egyenlőre csak ennyit szeretnék megtudni. Javítsatok ki, ha valamit rosszul tudnék. :)



2012. nov. 19. 18:53
 1/3 A kérdező kommentje:

Most vagyok 10.-es.

Egyébként annyira nem nehéz a kémia, csak sokat kell tanulni ,ha nem vagy zseni. De ez minden tantárggyal így van. :) Én például matek szakos vagyok és az is van ennyire nehéz. :P

2012. nov. 19. 19:01
 2/3 anonim válasza:

jujj..matek..azt gondoltam..hát sajna én 8.as porba fingó ként nem tudok segíteni...:DDD

de sok sikert:)

2012. nov. 19. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Hogyan érthetném meg a kémiai kötéseket?

Le kell szögezni, hogy ezt teljesen senki sem érti: léteznek modellek és közelítések, amelyekre közösen jellemző, hogy kilépnek a klasszikus fizikai leírásból és kvantumfizikai leírással tárgyaltatnak.


szigma kötésnél van 1-1 elektronunk és akkor mi van?

A 2 elektron atomi pályája átfed és molekulapálya alakul ki belőlük. (Ez olyan, amikor megfogod a barátnőd kezét és biztosítjátok a két lélek áramlását a két testben.) Más szavakkal: a 2 elektron két atommag (és atomtörzs) erőterében fog mozogni, helyesebben rezegni (oszcillálni).


Mármint miért vonzák egymást?

Ha az elektron tartózkodási tere növekszik, energiája csökken. (Ha az ember minél kisebb szobába van bezárva, annál feszültebb, a szabadban legnyugszik; vagy: felszabadultabban érzed magad egy úszómedencében, mint egy kád vízben.) A csökkent energiaállapot maga a kémiai kötés.


A pí kötést még kevésbé értem

Szigma kötésnél a kötés tengelyével párhuzamosan fednek át az atomi pályák, pí kötésnél arra merőlegesen. (Mert az atomi elektronpályáknak irányultságuk (szimmetriájuk) van.)


CH2=CH-CH=CH2 1,3-butadién

Váltakozó (konjugált) kettős kötések esetében a teljes molekulára kiterjedő elektron delokalizáció jön létre, mert mindegyik C atom sp2 hibridállapotú, így pz atomi pályáik, amelyek merőlegesek a szigma kötésre (és amelyeken 1-1 elektron van) átfednek. (A benzol körben konjugált rendszer.)


Megjegyzés:

Az atomi pályák átfedését közelítő leírás a molekulaorbitál-atomi orbitálok lineáris kombinációja (MO-LCAO) módszer.


(Dr. Bodor Endre: Szervetlen kémia, Veszprém, 1994.)


Az egyszerűsített Schrödinger egyenletből az elektron energiára:


E = [h^2/8m]*[n^2/a^2]


h Planck állandó

m elektron tömeg

n főkvantumszám

a elektron tartózkodási tér mérete


Ha az elektron "a" tartózkodási tere növekszik, mind energiája, mind az egyes energiaállapotai közötti különbség csökken.


(Dr. Vincze László: Elméleti szervetlen kémia, Veszprémi Egyetemi Kiadó, 1995.)

2012. nov. 23. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!