Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért megy le gyorsan a nap?

Miért megy le gyorsan a nap?

Figyelt kérdés

Tegnap este amikor kinéztem az ablakon láttam napot, tiszta piros volt, és már csak félig volt fent, de ahogy néztem csak max. 1-és fél percig tarthatott míg teljesen eltűnt.

Nem tudjátok, hogy miért tűnik el a horizonton olyan gyorsan a nap?



2012. nov. 21. 18:43
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem látod hogy alacsonyan van, és az ív amit látszólag megtesz rövidebb mint nyáron?
2012. nov. 21. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
azt tudtam, hogy rövidebb... csak azt nem tudtam, hogy miért tűnik el olyan gyorsan az utolsó pár percben...
2012. nov. 21. 19:29
 3/8 anonim ***** válasza:
Az ég tetején is ugyanolyan gyorsan mozog, mint a horizonton, csak ott nem tűnik fel.
2012. nov. 21. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Van azért egy optikai jelenség is, ami miatt valóban gyorsabb a látszólagos mozgás!

A légkör törésmutatója miatt, ha laposabb szögben érkezik a fény, másképp viselkedik kissé. Pl. nem is kör alakú, hanem kissé torzul, laposodik a korong.

Mikor még te látod, akkor már valójában a horizont alatt van, csak még feléd "törik", ami amúgy elmenne a Föld felszíne mellett, ha nem lenne légkör.


A matematikai leírás kissé bonyolult, de működik, és valóban kicsit gyorsabb a látszólagos mozgás.

2012. nov. 21. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Ha a Nap távolságából és átmérőjéből kiszámolod, a Nap kb 600-szor fér rá a teljes körre, amit 24 óra, azaz 1440 perc alatt tesz meg. Ez azt jelenti, hogy valamivel több mint 2 perc alatt mozdul el az égen egy átmérőnyi távolsággal. Vagyis a naplemente kb 2-3 percig kell tartson, ami nagyjából egyezik a te megfigyeléseddel.
2012. nov. 22. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"... ív amit látszólag megtesz rövidebb mint nyáron?"


"...azt tudtam, hogy rövidebb... "


Nos nem rövidebb. Mint tudjuk télen alacsonyabban delel a Nap. Az egy Napátmérőnyi utat a horizonthoz képest nyilván akkor teszi meg leghamarabb, ha merőleges a Nap útja a horizontra (Nem véletlen hogy az egyenlítő környékén a leggyorsabb a sötétedés maga). Könnyen belátható, hogy minél laposabb ez a szög, annál tovább tart a napnyugta. Tehát nyáron rövidebb ez az idő, télen meg nyilván hosszabb...

2012. nov. 22. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"...Nap kb 600-szor fér rá a teljes körre..."


A Nap látszó átmérője kb fél fok. Ez azt jelenti hogy a Nap kb. 720-szor fér rá a teljes körre. A becsült időérték jó, kb 2 perc.

2012. nov. 22. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A #4 válasz tökéletes, csak nem a kérdésre válaszol. Az #5 már közelebb visz. A nap minden pillanatban azonos látszó sebességgel mozog, csak amikor a markánsan látszó horizonthoz képest nézed, akkor különösebb műszer nélkül is jól érzékelhető a 2-3 perc. De az ég tetején nincs semmi, amihez egyértelműen hasonlíthatod a mozgást, így csak bonyolult műszerekkel ellenőrizhető a tény, hogy a fejünk felett is elmozdul egy átmérőnyit 2-3 perc alatt. Ha nem így lenne, fel kellene tételezni, hogy a föld délben lassabban forog. De mit szóljon ehhez az, aki ugyanebben a pillanatban pont olyan helyen áll, ahol a nap lemenőben van.
2012. nov. 22. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!