Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kétváltozós határérték feladat...

Kétváltozós határérték feladat: lim ( (gyök (x^2-xy) -gyök (xy) ) / (x-2y) ), ahol (x;y) -> (2;1) Milyen trükkel oldható meg ez a feladat?

Figyelt kérdés
A gyök itt négyzetgyököt jelent.

2012. nov. 24. 22:58
 1/2 anonim ***** válasza:

A számlálót és a nevezőt is elosztod y-nal, ekkor a gyök alatt y^2-nel kell osztani ugye:

(gyök(x^2-xy) - gyök(xy))/(x-2y))=

(gyök(x^2/y^2/-x/y) - gyök(x/y))/(x/y-2))


"Csodás" módon mindenütt x/y jelent meg, így ez legyen az új változó: t=x/y


(gyök(t^2-t)-gyök(t))/(t-2))


ezt bővítsük a "gyökök összegével", és használjuk a nevezetes azonosságot:


(t^2-t-t)/((t-2)*(gyök(t^2-t)+gyök(t)))=

(t^2-2t)/((t-2)*(gyök(t^2-t)+gyök(t)))=

(t*(t-2))/((t-2)*(gyök(t^2-t)+gyök(t)))


egyszerűsíthetünk (t-2)-vel:

t/((gyök(t^2-t)+gyök(t)))


és ekkor mivel t tart 2-höz, és már a nevező nem tart 0-hoz, így a határérték simán 2/(2*gyök(2))=1/gyök(2)

2012. nov. 25. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a gyors válaszod. Igazán ötletes a megoldásod. Mivel látom, hogy te is szereted a matematikát, ezért én is megosztom veled a saját megoldásomat, amit a kérdés feltevése után nem sokkal kiötöltem.


Én úgy oldottam meg, hogy a törtet bővítettem a számláló konjugáltjával. Itt is bejön a számlálóban a nevezetes szorzat, ami "eltünteti" a gyököket. A számlálóban kiemeléssel szorzattá alakítunk, és egyszerűsíthetjük a törtet (x-2y) tényezővel. A megmaradt kifejezésbe behelyettesítve adódik az általad is megadott eredmény. Még 1x köszönöm a segítséget.

2012. nov. 26. 00:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!