Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az arany feloldható tömény...

Az arany feloldható tömény perklórsavban?

Figyelt kérdés

2012. nov. 30. 17:06
 1/5 anonim ***** válasza:
Az arany egyetlen szervetlen oldószere a királyvíz.
2012. nov. 30. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Én úgy tudom, hogy pl. a szelénsav is oldja, ezért gondoltam, hogy akkor talán a perklórsav is, hiszen az egy nagyon oxidatív vegyület.
2012. nov. 30. 19:30
 3/5 anonim ***** válasza:
Köztudottan az arany egyetlen szervetlen oldószere a királyvíz, és amennyiben utánakeresel külföldi oldalakon, él a hangzatos kijelentés, hogy szervetlen sav egymagában nem képes oldani az aranyat ( [link] ugyanakkor több publikációban olvasható, hogy sikeresen oldottak aranyat szelénsavban (nem egyszerűen egy pohár szelénsavba dobtak aranyat, valójában desztilláció szerű eljárással nagyon tömény (un. koncentrált) 100°C fölé forrósított sav volt erre képes, viszont igaz, hogy a perklórsav erős sav, önmagában mégsem oldja az aranyat.
2013. jan. 4. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Csak megjegyezném olvasva az előző hozzászólásokra reagálva, hogy nem a királyvíz az egyetlen szervetlen oldószere az aranynak! Ha már kötözködtök, akkor legyen korrekt amit leírtok! Oldja a peroxidos sósav és a hypo-s sósav is az aranyat például, igaz mindkettő jóval gyengébben (utóbbit határozottan nem ajánlom senkinek ugyanis klórt fejlesz, és épp a klórnak köszönhetően oldja az aranyat). Hogy a cianidos oldásról ne is beszéljünk, tudtommal az is szervetlen (szintén erősen nem ajánlott).

Ha forró sósavba kálium-nitrátot szórsz, az is remekül oldja az aranyat és ez tényleg jól működik (Poor mans aqua regia- szegény ember királyvize).

Kedves kérdező, te tájékozottabb vagy az előző válaszolóknál: igen, a (szervetlen) szelénsav is oldja biz az aranyat.

Kérdésedre válaszolva, tudomásom szerint a perklórsav viszont nem oldja az aranyat (és fórumokon is azt írják, hogy nem oldja).

Célszerűnek valószínűleg a királyvizes oldás a legcélszerűbb megoldás, de van élet a királyvizes oldáson túl is...

Természetesen minden ilyesmit a megfelelő védőfelszerelésekkel, jól működő elszívófülkében kell csinálni, mert egyik sem játék.


Üdv,

Egy aranyat kedvelő vegyész

2016. szept. 9. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Klorátok perklorátok előállításához elektrolízissel de még hypoklorithoz sem halottam sehol hogy anódnak az arany jó lenne. És okkal beszél mindenki perklorátok elektrolízissel történő előállításánál klorátokból platináról. Az arany pedig jóval olcsóbb. Sósavba ha aranyat raknak és ózont vezetnek bele láttam róla videót hogy sikeressen feloldották vele. Nagyon sok mindennel reakcióba lép az arany attól még hogy nem feltétlen oldódik fel benne. Önmagában ha bele van rakva perklórsavba az nem fogja feloldani. Ha viszont anódként kötnéd rá nem tolerálná, egy nagy adag ózonnal is reagálna sok más kémiai hatás mellett. Soha senkitől nem láttam vagy halottam hogy az arany ilyen célra jó lenne.
2022. okt. 9. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!