Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Agy hálózatos átmérőjét lehet...

Agy hálózatos átmérőjét lehet ismerni? És ez esetleg összefüggésben van a 7-el, mint rövidtávú memóriával?

Figyelt kérdés

2012. dec. 7. 16:46
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
43%
Mivan?
2012. dec. 7. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Ha nem érted a kérdést, akkor miért akarsz válaszolni? A kedvedért kifejtem: Az agy neuronhálózatának mint gráfnak az átmérője mennyi? Azaz hány szinapsinon keresztül lehet bármely idegsejtből bármely másikba eljutni legrövidebben?
2012. dec. 7. 22:09
 3/14 2xSü ***** válasza:

A kérdés első felére nem tudom a választ. Nem tudom megmérték-e az átmérőjét, egyáltalán a jelenlegi ismereteinkből ki lehetne-e számolni az átmérőt. De sejtésem szerint 7 felett van ez a szám, legalábbis nem gondolnám, hogy gyakori lenne, hogy egy neuron egy 1 cm-re lévő másik neuronhoz csatlakozik.


Viszont ha kicsit belegondolsz, akkor nem sok köze van a rövidtávú memóriához a dolognak.

2012. dec. 8. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Balfszul és érthetetlenül tetted fel a kérdésedet. Teljesen jogos az első hozzászóló felvetése.


Mi a p-csa 7 a rövidtávú memóriában ? A szerencseszámod?


Az agy neuronhálózatát meg kicsit bajos úgy elképzelni, mint ahogy te gondolod. És ha szemléltetik is azt valami gráfokkal, akkor is az valami qrvára leegyszerűsített valami, hogy fel tudják fogni, tudja legalább hova tenni, hogy egyáltalán miről van szó, akinek magyarázzák.

2012. dec. 8. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Ha nem értesz hozzá, nem tudom minek irogatsz. A neoronhálózat gráfja mindenképp fontos, mert az a gerince az információáramlásnak teljesen függetelenül a konkrét modelltől, amit nem ismerünk feltétlenül. Mivel az agy is kis-világ hálózat, ezért nem lehet sokkal több mint 7 akkor sem, és elvétve vannak hosszú kapcsolatok, márpedig nagyon kevés hosszú kapcsolat is elegendő. A rövidtávú memóriának pedig a kapacitása a 7 darab, ami ma már a közfelfogásban is benne van, egyébként régi tudományos eredmény. A rövidtávú memória dinamikus ciklikus körökből áll, ellentétben a hosszútávúval. Mivel ez dinamikus, ezért lehet köze a hálózat sruktúrájához, pl. mert nem zavarhatja azt meg, stabil kell maradjon.
2012. dec. 8. 08:20
 6/14 2xSü ***** válasza:

#4: A kérdező nem egzaktul fogalmazott, de teljesen érthető, hogy mire gondolt. (A helyes megfogalmazás: „És ez esetleg összefüggésben van-e azzal, hogy az agy rövid távú memóriája átlagosan 7 egységnyi információt képes tárolni.) A agy rövid távú memóriájának kapacitása általában 7±2 egységnyi információ. (Hogy mit jelent jelen esetben egy egység, az egy érdekes kérdés, de megvan ennek is az elmélete. Röviden: Egy egység az, amit az agy egy egybefüggő sémaként képes kezelni.)


Nem vagyok szakembere a témának, de én ezt az elméletet olvastam: [link]


Lásd a „A memória formái” című keretes részt az első oldal alján:

„A rövid távú memória olyan elektromos mintázatokként írható le, amely egy ideiglenes "áramkört" jelent az idegsejtek között. Ezek a sejtek zárt kört alkotnak az agykéregben, ahol az ingerület (elektromos jel) 8-10 idegsejten való áthaladás után visszatér a kiindulási helyre, s ismét ingerelni tudja az első idegsejtet. Bár a jel közben gyengült, a sejtek érzékenyebbé vált, így valósulhat meg az ismétlés. Megerősítés hiányában egy idő után mégis elhal a folyamat, de nem múlik el nyom nélkül: legközelebb ezt az "áramkört" már könnyebben és hosszabb ideig lehet aktiválni.”


Továbbá vannak betegségek, amelyek pont a rövid távú memória kapacitásának, hatékonyságának csökkenésében nyilvánulnak meg, holott az agy gráf átmérője valószínű nem változik.


Aztán ugye ha a hálózatos átmérő nagyobb, az azt jelenti, hogy nincsenek hosszabb távolságokat átívelő kapcsolatok a neuronok között, amiből feltételezhető, hogy a kapcsolatok száma is kisebb. Azt viszont tudjuk, hogy az agy „intelligens” volta nem a neuronok számától függ elsősorban, hanem a neuronok közötti kapcsolatok számától, azok minőségétől. Ha kevesebb, rövidebb a kapcsolat, akkor az átmérő növekszik, viszont az agy „butább” lesz, tehát nem gondolom, hogy a RTM növekedne az átmérő növekedésével. Egyenes arányosság biztosan nem áll fenn, esetleg fordított arányosság, de az előzőekben leírtak miatt kétlem, hogy ilyen összefüggés lenne a kettő között. A átmérő egy globális érték, az RTM kapacitása meg lokális folyamatokból következik.

2012. dec. 8. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
A rövid távú memória tehát az agy egy konkrét területén van? Nem hiszem, hiszen, amire éppen emlékszünk az bármi lehet, tehát gondolom abból asszociáltan bárhol létrejöhet ez a kör-visszacsatolás. Ekkor viszont felettébb érdekes, hogy egyszeree csak véges sok kör lehet. Ennek szerintem a hálózat globális tulajdonságaival kapcsolatban kell lenni. Vagy valahol rossz a gondolatmenetem?
2012. dec. 8. 11:43
 8/14 anonim ***** válasza:

"A agy rövid távú memóriájának kapacitása általában 7±2 egységnyi információ."

Ezeket a köröket már ismerjük, és pont úgy néznek ki, ahogy a válaszoló írta. Abszolút fixek és adott helyen vannak.

Természetesen az agyban lehet ezeket bárhova kapcsolni.

2012. dec. 8. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
ha adott helyen vannak, akkor hogyan mutatnak rá mégis bármire, az agy bármely területén?
2012. dec. 9. 09:18
 10/14 anonim ***** válasza:
Összekapcsolódnak az adott ingerülettel.
2012. dec. 9. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!