Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem prím az M7-es?

Miért nem prím az M7-es?

Figyelt kérdés
Töriórán kérdezte a tanár, de senki sem tudta rá a választ.

2012. dec. 9. 19:12
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Mert Osztya penkó (sic)
2012. dec. 9. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
57%

Az indoklás teljesen komolyan:


1. Definíció szerint prím szám az, amelynek pontosan kettő darab osztója van: önmaga és az egy.


2. 4 fajta számot ismerünk:

darabszám, sorszám, mérőszám, jelzőszám


3. A prímeket kizárólag a darabszámok esetén értelmezzük.


4. A jelzőszámoknak kizárólag megkülönböztető szerepe van; műveleteket sem végzünk velük. Pl. tévéadók: TV2, M1, M2; focimezek (focisták) számai; tömegközlekedési eszközök számai (pl. a 6-os villamos); vagy akár James Bond ügynökszáma, a 007. :)


Az autópályákat jelző számok is ebbe a csoportba tartoznak. (M = magyar)


Tehát ezért nem prím az M7-es. :)

2012. dec. 9. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy mi az a prím, és nem csak a számok között van ilyen. A kérdés nem erre vonatkozott, a válaszod provokáció. Szerintem te direkt veszekedni akarsz.

A prímséget mindenféle gyűrűben be lehet vezetni, testben mondjuk nem érdemes, mert semmitmondó fogalom. A pontosan két osztója van egy matematikai nonszensz, a tanítónénik szeretik, mert ezt oda lehet vágni válaszul, hogy miért nem prím az egy. Az igazság az, hogy például az egynek már az egészek körében is pontosan két osztója van, mégsem prím. Az egészek körében a prímséget így definiálnánk, hogy azok a számok, amiknek pontosan négy osztója van? Természetesen lehet, de ez egy meglehetősen ad hoc fogalomalkotás. Nem mutat meg semmit a dolgok valódi értelméből. A prímségnek kétfajta általánosítása kézenfekvő. Az egyik az irreducibilitás. Mivel ez csak egységszorzók erejéig egyértelmű, az egységeket célszerű kiemelni, Parmenidész óta különösen. A másik pedig, hogy a prímek által generált ideál prímideál, azaz ha egy prím osztója egy szorzatnak, akkor osztója kell, hogy legyen a szorzat valamelyik tagjának, másképpen szólva a generált ideállal vett faktorgyűrű egységelemes.

Nem fedi le a számfogalmat a kategóriarendszered. példának okáért az Euler-egészek semiképpen nem esnek a darabszám kategóriába, a sorszámba sem, és a jelzőszámba sem. A motivációjuk miatt mérőszámnak sem igazán lehet nevezni őket, hiszen ezt a konstrukciót nem mérésre találták ki (arra ott van az általánosabb komplex számok teste), hanem elsősorban számelméleti bizonyításokra. (ja, és köztük minden prímnek 12 osztója van.)

2012. dec. 9. 20:47
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező!


A tanárod által feltett kérdés egy klasszikus vicc.

A rendszerváltás előtti időkben született.

Az M7-es autópálya budapesti kivezető szakaszán volt egy szobor, aminek Osztyapenkó volt a neve. Ez egy híres tájékozódási pont volt.

Tehát a kérdésre a válasz egy szóvicc, amint már az első válaszban is elmondtam. (Osztyapenkó - mert osztja penkó)

2012. dec. 9. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként ez nem az első alkalom, hogy valaki komolyan vesz egy régi viccet.

Egyszer kérdezték ezen az oldalon, hogy ki festette és hol tekinthető meg a Lenin Lengyelországban című festmény. Jót mosolyogtam akkor is...

2012. dec. 9. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

@ 73 %-os válaszoló:


Én sem tudtam, hogy ez egy régi vicc. És a Lenin Lengyelországban c. festményeset sem ismerem. Előre is köszönöm, ha esetleg leírod. :)


@ Kérdező:


Máskor vegyél nagy levegőt, és számolj legalább százig, mielőtt zöldségeket irkálsz. A válaszom NEM volt provokáció, eszem ágában nem volt veszekedni. Hiába írod, hogy a kérdés nem erre vonatkozott; egyszerűen nem volt elég információ, gondolatolvasással pedig nem foglalkozom. Ezért próbáltam meg a legegyszerűbb, elemi ismeretek hiányát pótló választ írni.

2012. dec. 9. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Az első válaszolónak köszönöm szíves válaszát. Utánanéztem, a Lenin Lengyelországban is elég jó.


A második válaszolót megkövetem. Tegnap este kicsit be voltam állva, amikor válaszoltam. Bocsánat.

2012. dec. 10. 09:21
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Rendben, nincs semmi gond. :)


Viszont legközelebb legyél óvatosabb; én sem bírom az alkoholt, épp ezért igen ritkán iszom. Mondjuk, nekem könnyű, mert nem is szeretem. :)

2012. dec. 12. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Az alkoholt én se szeretem, de a jó bort annál inkább. Egy mennyiségen túl senki sem bírja.
2012. dec. 12. 14:32
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Ööö... Én úgy tudom, a borban is van alkohol; talán 12%-os a legalacsonyabb alkoholtartalmú bor, ha jól emlékszem. Szóval ezzel is csínján kell bánni. :)

Azt is tudom, hogy egyénfüggő, ki meddig bírja; az biztos, hogy engem simán az asztal alá tudnál inni. :D

2012. dec. 13. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!