Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a magyarázata annak, hogy...

Mi a magyarázata annak, hogy valamilyen téma, szakterület, tudomány, stb. valakit nagyon érdekel, míg mást teljesen hidegen hagy?

Figyelt kérdés

Egyik sörözőhaverommal beszélgettünk tegnap este, és mondtam neki, hogy így laikusként nagyon érdekelnek az agykutatás témájú könyvek és cikkek, amit tudok elolvasok, de őt ez a téma abszolút nem érdekli.

Azóta azon gondolkodom, hogy mi a neurológiai/pszichológiai alapja annak, hogy őt ez nem érdekli :-) ?

A tudomány jelen állása szerint az érdeklődést már meg tudják magyarázni az agy fizikai/kémiai folyamataival?

Egy jó magyarázat valakitől?


2012. dec. 20. 18:45
 1/4 anonim ***** válasza:
74%

Nekem csak egy indirekt, részben filozófiai válaszom van: ha az embereket ugyanazok a dolgok érdekelnék, akkor a diverzitás hiánya miatt már kipusztultunk volna, de legalábbis még mindig őskori szinten lennénk.

Tehát egyfajta magyarázat, hogy szükségszerű, hogy az emberek különböző dolgok iránt érdeklődjenek. Mert enélkül nem léteznénk, tehát ilyen kérdések sem tudnának felmerülni. Olyasmi, mint "gondolkodom tehát vagyok".

2012. dec. 20. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Szia :)


Pontos választ nem tudok adni, de az biztos, hogy az érdeklődést jelentősen befolyásolhatja a mindenkori környezet: kezdve a családon mint elsődleges szocializációs közegen, aztán az óvodán, iskolán mint másodlagos szociális közegek stb.

Az első gyakran megmutatkozik például zenészcsaládoknál, ügyvéd dinasztiáknál stb. De az érdeklődési kör nem csak a szakmára vonatkozhat, hanem egyes tudományágakra, tantárgyakra, vagy bármilyen tevékenységre, pl. hobbira is.


A genetikához, öröklődéshez abszolút nem értek, de szerintem bizonyára ez is meghatározó tényező lehet.


Viszont az is érdekes, hogy egy-egy hirtelen élmény / benyomás is döntő jelentőségű lehet. Például az egyik rokonom egy film hatására kezdett el érdeklődni egy bizonyos - számára azelőtt ismeretlen - tudományág iránt; olyannyira, hogy később a felsőfokú tanulmányait is ezen a vonalon kezdte meg.

És hallottam / olvastam egy hasonló sztorit, amelyben egy könyv indított el a egy bizonyos pályán valakit.


Szerintem egyébként ez egy kicsit hasonlít az ízléshez: kinek ez az étel ízlik, kinek a másik; vagy van, aki a szőke hajat preferálja, mások a barnát vagy a feketét; egyesek a klasszikus zenét kedvelik, mások ettől kiszaladnának a világból, ha tehetnék...

És még hosszú a sor, lehetne folytatni.


Üdv. :)

2012. dec. 21. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

esszülyeség.


A válasz: mert mások vagyunk.


Miért vagyunk mások?


Genetika+Környezeti hatások(+ esetleges ismeretlen ismeretlenek, ami akár lehet pl a lélek)

2012. dec. 21. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
54%

Te nyilván azért érdeklődsz a téma iránt, mert amikor először találkoztál vele - akár áttételesen, mint egy filmen keresztül - akkor valamilyen örömöt okozott neked, pl érdekesen, szórakoztatóan volt előadva, vagy csak örültél, hogy milyen jól megérted. Az agyad pedig elraktározta, hogy amikor ezzel a témával foglalkozik, akkor az örömélménnyel jár. És minél többet foglalkozol vele, annál kielégítőbb az elméd számára hogy ilyen sokat tudsz róla.


A haverodnak meg nem volt ilyen élménye, ezért őt ez hidegen hagyja. Neki talán van más érdeklődési területe.

2012. dec. 22. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!