Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az infravörös/ultraibolya...

Az infravörös/ultraibolya fény is károsíthatja a szemet?

Figyelt kérdés
Tehát ha olyan erősségű nem látható tartományú fény ér, ami normál tartományban már látáskárosodást okozna, akkor akár megvakulhatok anélkül, hogy látnám a fényt, ami megvakított?
2012. dec. 31. 11:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
11%
nincs hatása a szemre
2012. dec. 31. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
74%
Nincs a pi**át nincs. Az UV fény roncsolja a szem látóidegeit, nagyobb dózisban szürkehályogot, még nagyobb dózisban vakságot okoz. Az infrafény (hősugárzás) meg felforralja a szemgolyódat, ha elég nagy energiával hatol a szemedbe.
2012. dec. 31. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
69%

Még szép hogy károsítja.


1 Nézzél már bele egy 10W os 1000nm es lézerbe aztán mikor kifolyt a szemed újból fogalmazd meg a választ.

Vagy nézzél bele egy 10W os UVC lézerbe és mikor kilyukad szóljál.

Utána nézzél bele egy 10W os röntgen lézerbe ...


Szerinted ha az UV nem károsítja a szemet akkor mi a frnancnak hordanak az emberek 100% uv védelmes napszemüvegeket, és minek kenegetik napvédővel magukat...

2012. dec. 31. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
84%

Igen, az UV-sugárzás károsíthatja a szemet. (Meg a bőrt is.)


Ez annyira köztudott évtizedek óta, hogy fogalmam sincs, miért pontozták le valakik Sceptic és Petboj válaszát.

No, mindegy, lehet az enyémet is... :P

2012. dec. 31. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

OK, ezt értem. De azt hiszem ti itt most arra gondoltatok, hogy a 10w-os lézer gyakorlatilag a hőhatása miatt kiolvassza a szememet. Ez egyértelmű, de én úgy értettem, hogy pl. egy (több) mefelelően erős (látható)fény felvillanástól akár megvakulhatok, _anélkül_, hogy fizikai hőhatástól roncsolódna a szemem. Egyszerűen biológiailag a szemreceptorom tönkremegy. El lehet-e ezt érni infra/UV fénnyel is??

Vagy a kettő ugyanaz?

2012. dec. 31. 15:33
 6/11 anonim ***** válasza:

Az infravörös ugyanaz, mint a hőhatás, tehát az csak a hőhatásával tud roncsolni.

Az UV pedig anélkül is tönkre tudja tenni a szemet, hogy látnád. A bőrt is rombolja.

2012. dec. 31. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Az hogy minek nevezed a fényt ir vagy uv ,csak a rezgésszámát variálod .

Mit gondolsz minek raknak rád ólom köpenyt amikor befekszel a röntgenezésre?

Attól hogy még nem látod a fotonokat azok géppuskaként lyuggatnak szét ill a mobiltelefonod ágyúgolyóként bombázza a fejedet ,a lassabb frekvenciájának megfeleltetve.

2012. dec. 31. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Azért az elektromágneses sugárzásokat nem lehet egy kalap alá venni. Igen nagy tartomány a frekvenciát illetően, különböző hatással.

Az említett röntgen pl. áthatol rajtam, a normál fény nem nagyon...

Persze nyilván teljesítménytől is függ, de azért azonos telj.nél is különböző hatása van a frek.tól függően.


Megfelelő telj-nél a normál fény is szétégeti a szemem, még akkor is, ha háttal állok neki... :)

De én normális keretek között gondoltam.

Tehát konkrét pl-val vannak olyan normál fényű ledek, amibe tartósan nem jó belenézni.

Na, ha ugyanez a telj. mondjuk uv-ban jön, akkor mi van.

2012. dec. 31. 18:37
 9/11 anonim ***** válasza:

Könnyű rájönni de ha nem megy akkor ott van a wikin a fénynél szépen táblázatba szedve a foton energiaszintje ahogy mész lefelé a hullámhosszon úgy növekszik aszem egyenesen arányosan de nézd meg.


Az uv led ami krvára nem uv csak 400nm es lila biztos hogy sokkal erősebben égeti szét a szemed mint egy ugyanakkora infra led. Pl nekem van 300mW ilyen 405nm lézerem és abba a csóvába belenyúlni 2mp után éget míg a 400mW os zöld532 be 20mp ig is ki lehet bírni , de van 2,5W os 808nm em is és ez sem égeti meg a kezem annyira mint a nyolcad erős lila.

2012. dec. 31. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Miért kell ilyen kutyulék kérdést feltenni?

Teljesen más az infravörös (IR) fény, és teljesen más az ibolyántúli (UV) fény.

2017. márc. 10. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!