Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csillagászati távcsöveknél az...

Csillagászati távcsöveknél az okulár és a barlow lencse mérete mit jelöl?

Figyelt kérdés
Kaptam egy távcsövet, ez az első. Az barlow lencsén lévő szám szorozza a nagyítást (gondolom). Az okuláron viszont melyiknek nagyobb a nagyítása? A kisebb számúnak pl 9mm-es vagy a nagyobbnak mondjuk 12,5 mm-esnek? Ha a legnagyobb barlowhoz a legnagyobb okulárt párosítom, akkor a legnagyobb a nagyítás? Mondjuk 3X-os barlow és 20 mm-es okulár, nekem ez a legnagyobb.

2012. dec. 31. 11:32
 1/5 anonim ***** válasza:

A Barlow lencse száma a nagyítás növelését jelenti. Értelem szerűen egy 2X feliratú duplázza, és pl a 3X feliratú háromszorozza a nagyítást.


A távcső alapnagyítása mindig az objektív fókusztávolságának, és az okulár fókusztávolságának hányadosa. Pl egy 1000 mm fókuszú objektív 10 mm okulárral 100X (százszoros) nagyítást ad. Ezek alapján belátható hogy a rövidebb fókuszú okulár ad nagyobb nagyítást ugyanazon objektívvel.


A legnagyobb nagyítást a "legkisebb számú" okulár + barlow lencse adja.

2013. jan. 1. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ, ez nagyon részletes volt.
2013. jan. 1. 09:07
 3/5 anonim ***** válasza:

Igen, jól írta az első.

De szerintem nem éri meg kombinálni a kettőt, mert rossz képminőséget kapsz.


Ah gyorsan leírom, ami eszembe jutott:

- Barlow lencsét általában fényképezéshez használnak.


- Egy DSLR kamerát egy úgynevezett T-adapterrel tudsz a rendszerbe kapcsolni. Ez elé szoktak barlow lencsét használni.


- Ha jó minőségű nagyítást akarsz (szemhez), akkor vegyél egy soklencsés, minőségi okulárt. Minél kevesebb fokozatot dugsz össze, annál jobb a minőség.


- Vannak változtatható fokális távolságú okulárok.


- Nekem például van egy ilyenem, és ez a kedvencem: [link]

ugyanolyan képet ad, mint a 120 eurós, apokromatikus okulárom.


- Általában a 8mm vagy az alatti okulár már nagyon zavaró a szemnek. Vannak olyan okulárok, amik ezen segítenek, és "kilapítják" a fokális teret, hogy a szemizmok ellazulhassanak. Ezeket hívják: "field flattener"-nek, vagy "flatfield ocular"-nak. (nem tudom magyarul)


- Minden teleszkónak van egy maximális nagyítása, ameddig jó minőségű képet tud adni, azt jó fejben tartani. A maximálisan elérhető nagyítás sok tényezőtől függ, de általában a távcső átmérőjétől függ a legjobban: Nekem például 23cm átmérőjű Schmidt–Cassegrain teleszkópom van.

2013. jan. 1. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
44%
Még annyit tennék hozzá, hogy ez az ajánlott nagyítás a távcső objektiv átmérő centiben megadva és megszorozva öttel. tehát pl egy 10 cm objektívű műszer hasznos nagyítása 50X nagyítás. Az ennél nagyobb nagyítás már csak un. "üres nagyítás". Azaz, ez a nagyítás már megmutat mindent, amire a műszer felbontóképessége lehetőséget ad tökéletes optika esetén. Ennél azonban az ég minőségétől függően mégis érdemes lehet 2-3 szor nagyobb nagyítást is alkalmazni, mert az alapfelbontáson még nagyon közeliek a részletek. Aztán annál nagyobbat már tényleg nem érdemes, mert a képminőség rosszabb lesz.
2013. jan. 2. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat és a sok információt!!
2013. jan. 3. 09:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!