Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem nyár közepén a...

Miért nem nyár közepén a leghosszabb a nappal?

Figyelt kérdés
Úgy lenne logikus. Nem értem, mért van ez, hogy pl. augusztusban melegebb van, mint májusban, pedig májusban hosszabbak a nappalok. Mi határozza meg egy évszak melegségét a nappal hosszán kívül?
2013. jan. 2. 04:36
 1/7 anonim ***** válasza:
81%

A kérdést helytállóbb lenne úgy feltenni, hogy miért nem a csillagászati nyár közepén van a legmelegebb?

Ha ismereteim nem csalnak, talán azért, mert bár nem annyira intenzív a napnak az ereje, mint a napforduló körül, viszont míg júniusban egy viszonylag hűvösebb klímát kell felmelegíteni, addig az augusztus "megörököl" egy alapvetően meleg klímát, és azt még kicsit továbbmelegíti. Mivel akkor még a bejövő energia összege nagyobb, mint a távozóé, szóval még melegít a klímán.

Ez hasonló ahhoz, hogy nem deleléskor van a legmelegebb, hanem délután 3-4 felé, illetve nem éjfélkor van a leghidegebb, hanem napfelkelte után.

2013. jan. 2. 05:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
97%

Mondjuk az, hogy mióta van meleg nem? A napsugarak előbb a földet melegítik fel, az melegíti a levegőt. A július-augusztusi nagy meleg az 2-3 hónap napos idő eredménye. Ugyanez igaz fordítva is. Nem decemberben van a leghidegebb, hanem január-februárban.

Egyelőre még mi igazodunk az időjáráshoz, nem az időjárás a Gergely-naptárhoz.

2013. jan. 2. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
96%
Még egy kis kiegészítés: az idő mérése jelenleg közmegállapodás tárgyát képezi ugyan, de a mértékegységeket (különösen az évszakokat és a hónapokat) teljesen önkényesen nevezték el és határozták meg valamikor. Lehetne a "nyár" akár a július, augusztus, szeptember is; vagy hívhatnánk a március - április - májust télnek vagy ősznek...
2013. jan. 2. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Gondoltam erre a lehetőségre, csak nem hittem, hogy ez ennyit számít. Hiszen az idő lehűlhet egy nap alatt is, nem kellenek hozzá hónapok. Pl. ha július végén esetleg le is megy a hőmérséklet (mint ahogy 2011-ben történt), augusztusban akkor is fölmelegszik, pedig akkor már hideg időjárást "örököl", ezért ez nekem még mindig nem teljesen tiszta.
2013. jan. 3. 07:15
 5/7 anonim ***** válasza:
96%

Akkor olvasd el még egyszer Étrysion válaszát, ott találod a megoldást. Vedd figyelembe, hogy a Föld nem hűl ám ki / le olyan gyorsan, mint például a szilvás gombóc. :D

Itt nagyon nagy tömegről és felületről van szó; hiába hidegnek érzed egy nyári estén a földet. :)

2013. jan. 6. 03:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
96%

Bocsánat, elírtam Étrisyon nevét. :(

Sorry. :)

2013. jan. 6. 03:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Wow, rendszeresen ide fogok járni választ írni, ha itt még a bocsánatkérést is ennyire értékelik. :)

Bezzeg máshol sokszor egy-egy kilométerhosszú, teljesen adekvát választ vagy nem értékelnek, vagy lepontoznak... :O


Ööö, a 2. válasz is nagyon jó. :D

2013. jan. 8. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!