Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » (kémia) Valaki elmagyarázná...

(kémia) Valaki elmagyarázná nekem légyszíves a kvantumszámokat a saját szavaival? 9-es anyag, nagyon fontos mert kell a tanulmányaimhoz (érettségi). Hiába olvastam el a könyvet 10x, nem értem :s Köszönöm.16/F

Figyelt kérdés
2009. aug. 27. 18:32
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A kvantumszámokkal az elektronokat "jellemezzük". 4 féle kvantumszám van: fő-mellék-mágneses és spinkvantumszám.

A főkvantumszámok mint a neve is mutatja számok:)(1,2,3..)

Ezek azt mutatják meg, hogy az adott elektron milyen messze van az atommagtól(pl az 1es kvantumszámmal jellemzett elektron közelebb van mint a 2essel jellemzett)

Azonban több elektronnak is lehet ugyanaz a főkvantumszáma(ezért van több kvantumszám,hogy egyértelműen azonosíthatóak legyenek), és az azonos főkvantumszámú elektronok héjakat alkotnak.(ezek az elektronok közel egyforma távolságra vannak az atommagtól)

A héjakat pedig K-tól kezdve betűkkel jelöljük: így az 1es főkvantummszámú elektronok a K héjat alkotják, a 2esek az L-et... K,L,M,N...)


A mellékvantumszám már bonyolultabb. Az elektronok a héjakon belül attól mert egyforma távolságra vannak, különböző pályákon mozognak. Ezek az atompályák.(definiíció szerint az ahol az elektron 90%os valószínűséggel megtalálható). Ám ezek eltérő alakúak lehetnek.A mellékvantum száma azt mutatja meg, hogy milyen alakú(ezek a számok 0,1,2,3)

A 0 az s pályát az 1 a p-t a 2 a d-t a 3 pedig az f pályát jelöli. Az s pálya kör alakú, adott hélyon csak 1 van belőle, és 1 atompályán 2 elektron fér el, tehát csak 2 elektront tartalmaz adott hélyon az s atompálya. A p-ből már 3 féle létezik, melyek alakja egyforma(kb mint 1 nyolcas) csak térben eltérőek(1ik áll, másik fekszik harmadik meg ezekre merőleges) Mivel ebből 3 van, és 1 atompályán 2 elektron tartózkodhat(Pauli-elv) így a p pályán 6 elektron lehet. A d-ből 5 van, 10 elektron lehet rajtuk, f-ből 7 van, 14 elektronnal.


A kapcsolat a fő-és mellékkvantumszám között ott van, hogy melyik héjon hány, és milyen atompálya van: Az első héjat csak 1 s pálya alkotja ez az 1s

A másodikat 1s és 1 p, ezek a 2s és 2p pályák

A harmadikat egy s egy p és egy d ez a 3s 3p 3d


Így ki lehet számolni 1 héjon mennyi elektron fér el:

elsőn 2

másodikon 2+6=8

harmadikon 2+6+10=18


folyt köv.

2009. aug. 28. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
közben ahol hélyt írtam az természetesen héj:)
2009. aug. 28. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
98%

A mágneses kvantumszámot végülis már leírtam a melléknél, ez írja le a bonyolultabb atompályáknak, mint a p,d f a térbeli helyzetét. Ebből tudjuk meg, hogy a p pálya nyolcasai közül melyik kell nekünk: az álló a fekvő vagy a harmadik irányú. Ezeket -1,0 és +1-nek adják meg

Ha a d pályát nézzük, ott mivel 5 van lehet -2 -1 0 1 2

Az fből pedig -3 -2 -1 0 1 2 3 és kijött a 7db azonos alakú, de eltérő térbeli helyzetű pálya. A kör alakú s pályából egy van ez a 0.


A spinkvantumszám pedig egyszerűen csak azt azonosítja, hogyha megvan hogy az elektron milyen messze van(főkvantumszám) az atomtól, megvan hogy milyen alakú pályán kering(mellékkvantumszám), megvan hogy ezen alakú pálya a térben felfele van oldalt stb(mágneses kvantumszám) akkor ezen az atompályán még mindig 2 elektron lehet(Pauli-elv) és megmutatja hogy a kettő közül ez melyik. Értékei: +1/2 és -1/2


Remélem érthető és nem írtam el semmit

2009. aug. 28. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2009. aug. 29. 14:36
 5/5 anonim válasza:
1. Köszönjük 2023-ban is! :)
2023. szept. 24. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!