Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha van 5 ember, akik közül...

Ha van 5 ember, akik közül mindig három ember mehet a lifttel, akkor miért a következőképpen lehet kiszámolni a lifttel való utazás kombinációit?

Figyelt kérdés
(5!)/[(2!)*(5-2)!]

2013. jan. 16. 22:12
 1/7 A kérdező kommentje:
Bocs, kettő ember mehet egyszerre lifttel.
2013. jan. 16. 22:13
 2/7 anonim ***** válasza:

http://www.youtube.com/watch?v=V0wpdn5WqAU

:)


Egyébként (5-ből válasszunk ki 2-t) kérdésekre 5 alatt a 2 a válasz, ami kibontva (5!)/[(2!)*(5-2)!]

2013. jan. 16. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Tök jó, most leírtad amit én is tudtam. Azt kérdeztem miért ennyi? Más egy képletet alkalmazni, és más megérteni.
2013. jan. 16. 23:39
 4/7 A kérdező kommentje:

Mondjuk vannak az 1 2 3 4 számok. Hogyha kettes csoportokra osztjuk őket, és ezeknek a kettes csoportoknak a kombinációit keressük, akkor a következőket kapjuk eredményül.

43 32 21

42 41 32


Ez hat darab. Hogyhogy az (n!)/(k!*(n-k)!) képlettel megkapjuk ugyanezt a számot?

Vagy megint másképpen megfogalmazva miért a négyszerese 4 darab szám ismétlés nélküli permutációinak a száma 4 darab kettős csoportokra osztott szám ismétlés nélküli kombinációi számának?

2013. jan. 16. 23:50
 5/7 A kérdező kommentje:
Szóval levezetné nekem valaki a bizonyítást?
2013. jan. 17. 00:03
 6/7 anonim ***** válasza:

Először nézzük a variációt. Ennek képlete:

(n!)/[(n-k)!]

Ismétlés nélkül:

Ez ugye annyiban más mint a kombináció, hogy a sorrend is számít. vagyis ha pl. az 1 2 3 4 5 számjegyekből szeretnénk 2 jegyű számokat kiválasztani.


Itt úgy lehet egyszerűen gondolkodni, hogy az első számjegy lehet 5 db, a második számjegy már csak 4 db lehet. Így a megoldás 5*4. Ezt adja meg a képlet is: 1*2*3*4*5/1*2*3 = 5*4.


A kombináció (két számjegyet választunk ki az 1 2 3 4 5 számjegyekből) ettől annyiban különbözik, hogy az elemek sorrendje nem számít, így még le kell osztatunk a kiválasztott elemszám permutációjával, hiszen az 1 2 és 2 1 itt ugyanaz az eset (az egyet és a 2-t választottuk ki)

így jön ki a képlet.

Vagyis n elem k-as osztályú kombinációja n elem k-ad osztályú variációja osztva k elem permutációjával.

C(n,k) = V(n,k)/P(k) = n!/(n-k)!/k!* = n!/[k!*(n-k)!] így jön ki a képlet.


Remélem tudtam segíteni.

2013. jan. 17. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a választ, most már értem. Tegnap este kezdem nézegetni egy valószínűségszámítás jegyzetet, (van egy kis kombinatorika az elején) úgy látszik nem este 10-kor kell ilyesmivel foglalkozni. :D Amúgy teljesen logikus... Egy párszor már kértem, hogy valaki vezesse le a bizonyítást más matematikai témákban, de te vagy az első aki ennek a kérésnek eleget tett. A többinél nekem kellett rájönnöm.
2013. jan. 17. 10:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!