Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy történik a DNS megkettőző...

Hogy történik a DNS megkettőződése? EGYSZERŰEN?

Figyelt kérdés
Nem vagyok jó bioszból, egyszerűen az agyam képtelen felfogni, miről van szó, nagyjából azért megvan a 3-4-es szint, de az is nagyrészt magolásból, elég kevés dolgot értek. Holnap tz-t írunk, és szeretném valamiképpen megérteni a DNS megkettőződését, hogy le is tudjam írni. Tudom, google a barátom, de ott még bonyolultabbakat találtam, mint ami a könyvben vagy a füzetben van. próbáltam megkérdezni a tanárt, de ugyanazt mondta el, amit órán, és mikor mondtam, hogy nem értem, akkor mérges lett, és elmondta még egyszer, de akkor sem értettem. Azon az elven van, hogy mindenkinek jó, ha érettségi-szinten tanuljuk a bioszt, és nem igazán szereti az olyanokat, mint én, akik inkább humán beállítottságúak. Szóval valaki viszonylag érthetően, akár GYP-s módszerrel is, de leírná nekem? Előre is köszönöm! Bunkó válaszoktól nem leszek okosabb.

#biológia #DNS #DNS megkettőződés
2013. jan. 23. 19:17
 1/6 anonim ***** válasza:

Elválik egymástól a két szál, és külön-külön mind a 2 szálhoz készül egy másik szál.

Úgy egyszerűen ennyi.....

2013. jan. 23. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Hidd el nekem ksi barátom, hogy nem mindig te vagy a hülye vagy az ostoba, ha valamit nem értessz...
2013. jan. 23. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Szerintem azért nem ilyen egyszerű leírásra gondolt a kérdező.

Nem tudom milyen szinten kell tudnotok, de alapnak jó lesz szerintem:


Na szóval a DNS-t képzeld el a DNS-t úgy, mint egy létrát. Jön egy enzim, az kettéhasítja a fokokat. Arra jár egy másik enzim, és a fél létrát kiegészíti egy teljessé. A DNS áll dezoxiribózból, foszforsav és bázisokból.


A bázisok: adenin (A), guanin (G), citozin (C), timin (T). Az építő enzim úgy egészíti ki a létrát, hogy egy dezoxiribóz, egy foszforsav, és így láncot alakít, közben a cukorra kerül egy bázis. Ha az eredeti létrán T volt, akkor az újon A lesz. Ha G volt rajta, akkor az újon C lesz, és ez mindkettőnél fordítva is igaz.


Ha így sem egyszerű, akkor nézz meg youtube-on különböző videókat (DNS replication), és szerintem sokkal könnyebb lesz megérteni.

2013. jan. 23. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :) Így már valamennyire érthetőbb. :D
2013. jan. 23. 21:45
 5/6 anonim ***** válasza:

A DNS-ben van valahol kódolva egy különleges fehérje molekula, ami rákapcsolódik a DNS láncra, azon egy irányba mozoghat, de csak akkor tud lépni, ha az elektrosztatikus vonzásaival kiegészíti a az A, G, C, T kódokat. + megcsinálja a vázat.


(Érdekes, hogy tud létezni ilyen molekula:)

2013. jan. 23. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha ezt érdekesnek találod, akkor a hemoglobintól hanyatdobod magad. :)

Persze csak akkor, ha teljesen megérted a működését.

2013. jan. 24. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!