Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 31,5gramm salétromsav (H2SO4)...

31,5gramm salétromsav (H2SO4) 18,5 gramm kétvegyértékű fém bázissal reagál. Leirnátok kérlek, hogyan kaptátok meg melyik az a fémbázis?

Figyelt kérdés

2013. jan. 27. 09:41
 1/4 anonim ***** válasza:

mint minden kémiai reakciós-egyenletes-számolós feladatnál felírjuk a a reakcióegyenletet.

Bázis reagál egy savval,ilyenkor mindig só és víz keletkezik.

HNO3+ izé-> sav+ bázis

Az hogy két vegyértékű azt jelenti hogy +2-szeres töltésű (csunyabban mondva két hidroxilcsoportot képes megkötni a kötésre képes elenktronjaival),azaz ha az ismeretlen fémvegyület mondjuk Me-nek nevezzük(metall-fém),akkor így néz ki.Me(2+) A fémbázis pedig Me(OH)2-nak adódik.lásd NaOH,KOH,Al(OH)3-ezek is mind fémbázisok.

Most már fel tudjuk írni általánosítva az egyenletet:

HNO3+Me(OH)2-> Me(NO3)2+ H2O (ha ez a lépés nem világos kérdezz nyugodtan)

rendezve:

2HNO3+ Me(OH)2 -> Me(OH)2+ 2H2O(együtthatók balról:2,1,1,2)

A salétromsav tömege 31,5 gramm.Moláris tömege 63 gramm.

Ebből az aktuális anyagmennyisége n=m/M=0,5 mol.

A fémbázis molszáma ennek fele(látod a kirendezett egyenlete is 2x annyi sav van)

Tehát a Me(OH)2-ből 0,25 mol van,és ennek a tömege egyenlő 18,5 grammal.

Ebből ki tudjuk számolni a moláris tömeget,mégpedig M=m/n=74 g/mol. Ez tehát ennek az ismeretlen fémbázisnak a moláris tömege,amiben a fém mellett két hidroxi csoport van.Ha levonjuk a 2 db OH csoport tömegét megkapjuk az Me tömegét: 74-34=40

Most elővesszük a periódusos rendszert és elkezdjük nézegetni hogy van-e ilyen tömegű fém.Ez pont a kalcium lesz,ami duplán jó mivel ennek ez 2. főcsoportban van,tehát vegyértéke 2.Ahogy a feladatban is mondtunk.

A válasz tehát a kalcium-hidroxid.

Remélem tudtam segíteni:)

Ha valamelyik lépés zavaros,írd meg ide a kérdést.

2013. jan. 27. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A salétromsav mióta H2SO4?
2013. jan. 27. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
soha-óta.de mivel ez ad értelmes megoldást,gondoltam csak elírta a kérdező:D
2013. jan. 27. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Nem miattad írtam. Sejtettem, hogy láttál már nyitott kémiakönyvet. :-)
2013. jan. 27. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!